Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Po wakacjach powraca Muzyka w filmie SFP, tym razem solidnie zainspirowana przez krakowski Festiwal Muzyki Filmowej. Wśród gości znajdą się m.in. finaliści i laureaci tegorocznej oraz poprzednich edycji konkursu na Polską Ścieżkę Dźwiękową Roku, zarazem autorzy suit orkiestrowych z muzyką z filmów wykonywanych na FMF: Paweł Lucewicz (Znachor, Carte Blanche, Czarny Mercedes), Jerzy Rogiewicz (1670, Krew Boga, Fucking Bornholm) oraz Łukasz Targosz (Broad Peak, Infamia). Swoją twórczość zaprezentuje także Marcin Macuk (Miszmasz, czyli Kogel mogel 3, Silent Twins).
Paweł Lucewicz opowie o tym, jak zainspirował się polską muzyką ludową i wydał ścieżkę dźwiękową ze "Znachora" na CD oraz winylu, Jerzy Rogiewicz o tym, jak jako kompozytor odnalazł się w historycznej formie komediowej, jaką jest – nomen omen, również Netflixowy – serial "1670", zaś Łukasz Targosz przybliży, jak połączył różnorodną stylistykę muzyczną w opowieści Infamia o romskiej raperce. Z kolei Marcin Macuk odpowie na pytanie, jak nawiązała się jego współpraca z Agnieszką Smoczyńską przy "Silent Twins" – fabule nagrodzonej w 2022 roku Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Paweł Lucewicz, fot. L. Lucewicz
Każdy z wymienionych tu kompozytorów posiada duży bagaż doświadczeń. Paweł Lucewicz początkowo kształcił się jako pianista klasyczny i perkusista, ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (dyrygentura jazzowa). Poza muzyką filmową ma na swoim koncie muzykę do spektakli teatralnych, a także m.in. piosenkę Miasto promującą film Jana Komasy "Miasto ཨ" w wykonaniu Ani Iwanek i Pati Sokół, z gościnnym udziałem Piotra Cugowskiego, która przez 14 tygodni utrzymywała się na Liście Przebojów Radia Zet, zajmując 2. miejsce. W latach 2009–2019 był ponadto dyrektorem muzycznym Festiwalu Olsztyńskie Spotkania Zamkowe.
J. Rogiewicz, fot. J. Kisielińska
Jerzy Rogiewicz również jest nie tylko kompozytorem, ale i perkusistą i pianistą, studia ukończył w Akademii Muzycznej w Krakowie (instrumentacja, muzyka elektroniczna). Ma za sobą szereg występów jako instrumentalista-improwizator, a w latach 2005–2012 współtworzył jazzowy zespół Levity. Od 2010 roku na stałe współpracuje z Marcinem Maseckim, jest też wraz z Igorem Nikiforowem założycielem duetu Jerz Igor, tworzącego autorską muzykę dla dzieci. Jego szerokie inspiracje zaowocowały bajką muzyczną na dziecięce głosy solowe, chór i orkiestrę symfoniczną "Król Maciuś I" (2019) na podstawie powieści Janusza Korczaka, zaadaptowaną przez Grzegorza Uzdańskiego specjalnie na zamówienie muzeum POLIN.
Łukasz Targosz, fot. B. Wadach
Z kolei Łukasz Targosz swoją karierę rozpoczął jako muzyk sesyjny, a uznanie zdobył w 2007 roku dzięki muzyce do filmu Świadek koronny. W 2011 roku jego ścieżka dźwiękowa do komedii romantycznej "Listy do M." zdobyła status złotej płyty. W 2015 roku został nagrodzony prestiżowym MocArtem za muzykę do 1. sezonu serialu HBO Wataha, a w 2021 roku otrzymał Fryderyka za album z muzyką do 3. sezonu serii. W międzyczasie ze swoją muzyką do filmu animowanego "Magiczna zima Muminków" znalazł się na „krótkiej liście” Akademii z szansą na nominację do Oscara. W 2018 roku został natomiast nominowany do nagrody Polskiej Akademii Filmowej ORZEŁ, także za muzykę do "Magicznej zimy Muminków". Komponuje zarówno do filmów, jak i do gier, współpracował z szeregiem gwiazd polskiej sceny rozrywkowej (wśród nich m.in. Renata Przemyk czy Grzegorz Turnau
).
Marcin Macuk, fot. Z. Krajewska
Z kolei Marcin Macuk to kompozytor i multiinstrumentalista, do tego producent i aranżer. Jego – skomponowana wspólnie z Zuzanną Wrońską – muzyka do "Silent Twins" została doceniona na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz nagrodzona Grand Prix KOMEDA 2023. Jest autorem muzyki filmowej do ponad 40. filmów fabularnych, seriali tv, spektakli teatralnych, filmów krótkometrażowych oraz animowanych oraz współtwórcą ponad 20. albumów muzycznych, zdobył nawet Fryderyka za współprodukcję płyty Unplugged zespołu Hey.
Ponadto jest członkiem zespołu ww. Hey, jak również: Pogodno, Nosowska, Męskie Granie Orkiestra, właścicielem firmy produkcyjnej Emma Production i szefem Fundacji BU.
Spotkanie odbędzie się 6 września (piątek) w godzinach 12–17 w sali projekcyjnej w siedzibie Stowarzyszenia Filmowców Polskich w Warszawie. Poprowadzi je inicjatorka Muzyki w filmie SFP –
dr Maja [Maya] Baczyńska z zarządu Koła Reżyserów SFP. Uwieńczeniem wydarzenia będzie projekcja nowego krótkometrażowego filmu fabularnego wyprodukowanego przez Studio Munka – "Przybieżeli" w reżyserii Bartosza Brzezińskiego. Obraz bierze udział w Konkursie Filmów Krótkometrażowych w ramach tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W ramach spotkania przewidziany jest też wspólny integracyjny lunch. Wydarzenie jest współorganizowane z Kołem Młodych SFP wraz z kompozytorami muzyki filmowej zrzeszonymi w SFP, przy wsparciu promocyjnym Koła Scenarzystów SFP i we współpracy ze Studia Munka.
Muzyka w filmie SFP – na krótko przed festiwalem w Gdyni i ostatnia przed końcem 2024 roku. Kolejne odsłony projektu przewidziane są dopiero na zimę 2025.
Zgłoszenia do końca sierpinia pod adresem e-mail: mudo.musicdoc@gmail.com
Maya Baczyńska / WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja: 25.07.2024
Polski dokument „Koka” nagrodzony w USA
GSF: warsztaty z Pawłem Mykietynem. Nabór tylko do 31 lipca!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025