PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Krótkometrażowa fabuła ze Studia Munka SFP „Nic mnie w tobie nie przeraża” Justyny Nowak została zakwalifikowana do 18. edycji Thess International Short w Salonikach w Grecji. Już za parę dni film będzie można obejrzeć na mBank Nowych Horyzontach na tzw. Shortliście.
„This film is different, human and wise” - tak w zaproszeniu do Salonik uzasadnił swój wybór dyrektor artystyczny festiwalu Yiannis Z. Zachopoulos. Film powalczy o tytuł najlepszego europejskiego filmu krótkometrażowego.

"Nic mnie w tobie nie przeraża", materiały promocyjne

Z kolei we Wrocławiu film będzie można obejrzeć aż trzy razy, pokaz z udziałem twórców odbędzie się 22 lipca w Kinie Nowe Horyzonty o godzinie 16:00. W podcaście Pełna Sala (https://pelnasala.pl/shortlista-podcast/) kurator sekcji Piotr Czerkawski wraz z Michałem Konarskim w ten sposób uzasadnił wybór filmu:

„W jednym z opisów znalazłem określenie tego filmu: post-hipsterski melodramat, przyznam nie wpadłbym na lepsze określenie tego filmu. Mam słabość do tego tytułu, uważam, że jest genialny - <Nic mnie w tobie nie przeraża> to największy komplement jaki możemy dać drugiej osobie. Justyna trochę się z tego naśmiewa, ale też traktuje swoich bohaterów poważnie. To jest film bardzo nonszalancki, autotematyczny, bohaterowie są aktorami, a tak naprawdę a najciekawsze przedstawienie zaczyna się, kiedy schodzą ze sceny. Bohaterowie dalej przyjmują kolejne maski, wchodzą w rozmaite konwencje, nie chcą się odsłonić, a jednocześnie poszukują bliskości. To wszystko jest rozpaczliwe i przejmujące, ale bywa też bardzo zabawne (…). Reżyserka ma oko do detali i postaci drugoplanowych. Moim faworytem jest rosyjski reżyser (Vincent Brovkin w tej roli Piotr Siwek), który przyjeżdża zrealizować spektakl i jest takim właśnie nadętym, rozpoetyzowym guru. Miałem wrażenie, że jest to skrzyżowanie Krystiana Lupy i Kaszpirowskiego... wspaniałe, wspaniałe... albo Warlikowskiego...”.

"Nic mnie w tobie nie przeraża", fot. Studio Munka SFP

W trakcie realizacji spektaklu pt. „Ptaki albo Holocaust towarzyski” na podstawie „Ptaków” Arystofanesa, troje artystów - przyjaciół mierzy się z bolesną prawdą o samych sobie. Ktoś żałuje, że kogoś porzucił, ktoś uwodzi reżysera spektaklu, bo wyznaje teorię wielomiłości. Ktoś uważa, że wojna nigdy się nie skończyła i nie wolno się poddawać. Jak u Arystofanesa, każdy chce się wznieść ponad wszystko i dostać się do ptasiego królestwa, aby chociaż na chwilę móc zostać ptakiem.

 - Moi mistrzowie zawsze powtarzali, jak debiutować, to czymś spoza konkursu, spoza obiegowej kategorii… Realizuję teatr w filmie, a fabuła koncertuje się wokół prób do spektaklu „Ptaki” wg Arystofanesa, nad którym w kameralnym teatrze, w małej miejscowości pracuje reżyser – wizjoner, specjalnie zaproszony z Moskwy – mówi autorka scenariusza i reżyserka Justyna Nowak. - Helena, ptasia Iryda (w tej roli Agnieszka Skrzypczak) jest gwiazdą spektaklu, a jej najlepsza przyjaciółka Matylda (Monika Roszko) chciałaby napisać do niego muzykę. Oczami głównej bohaterki – Matyldy obserwujemy mikrokosmos, mikrospołeczność artystów, podekscytowanych życiową szansą. Międzyczasie porządkuje się rozszarpana na strzępy, dwubiegunowa historia miłosna, której sprawcą jest Juri (Eryk Kulm Jr) – dodaje.

  Wymienionej trójce na ekranie partnerują Mariusz Bonaszewski, Jędrzej Wielecki, Piotr Siwek, Jakub Sasak, Iza Perez, Judyta Paradzińska, Jacek Cholewa i Jakub Sasak.  Film powstał w ramach (wspartego przez PISF i TVN) Programu „Trzydzieści Minut” w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka. Producentem wykonawczym filmu i koproducentem jest Tomasz Ciesielski (shortCat). Projekt został wsparty przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film.

WRÓB
SFP / mBank Nowe Horyzonty
Ostatnia aktualizacja:  20.07.2024
Zobacz również
Kamila Tarabura debiutuje w Gdyni
PKMW: dwie dekady kinowych atrakcji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll