PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Fundacja Jagody Murczyńskiej oraz Festiwal Filmowy Pięć Smaków zapraszają osoby piszące o kinie azjatyckim do udziału w pierwszej edycji Konkursu na Tekst Krytyczno-Filmowy o Kinie Azji o Nagrodę im. Jagody Murczyńskiej. Autor(ka) zwycięskiego tekstu wyjedzie na tydzień na prestiżowy festiwal filmowy do Azji.
Jagoda Murczyńska (1982-2022) była filmoznawczynią i kulturoznawczynią, a także współtwórczynią i programerką Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Przez lata odpowiadała za selekcję na Festiwalu, konsekwentnie sprowadzając do Polski filmy, które były odbiciem jej wrażliwości i pasji. Głównymi obszarami jej zainteresowań było kino Azji Południowo-Wschodniej, przede wszystkim to tworzone przez kobiety, a także teoria i praktyka kostiumu filmowego.

Jagoda również dużo pisała, a jej teksty o kinie Azji stały się punktem odniesienia dla innych. Jej krytycznofilmowe spojrzenie charakteryzowało się wnikliwością wobec kulturowych niuansów i empatią wobec bohaterów i bohaterek cierpiących z powodu przemocy, wykluczenia i nierówności społecznych. Była niezrównana w dostrzeganiu znaczeń zawartych w filmowych obrazach natury i codziennych rytuałów.

  Chcąc uhonorować pamięć Jagody i jednocześnie kontynuować jej misję popularyzacji filmu azjatyckiego w Polsce, założyciele Fundacji Jagody Murczyńskiej oraz Fundacja Sztuki Arteria, organizator Pięciu Smaków, serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w Konkursie skierowanym do osób piszących o kinie Azji.

Weź udział w konkursie im. Jagody Murczyńskiej

Zadaniem konkursowym jest przesłanie na adres festiwal@piecsmakow.pl niepublikowanego nigdzie wcześniej eseju o tematyce dotyczącej współczesnego (po roku 2000) kina Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Południowej. Objętość tekstu powinna wynieść od 10 do 15 tysięcy znaków ze spacjami. Do tekstu należy dołączyć krótki życiorys. Konkurs przeznaczony jest dla osób poniżej 35 roku życia. Termin składania prac upływa 20 września o północy.

Nadesłane teksty zostaną ocenione przez Jury, w którym w tym roku zasiądą: Marta Stańczyk (kwartalnik “Ekrany”), Katarzyna Borowiecka (Program Trzeci Polskiego Radia) oraz Marcin Jacoby (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej). Laureaci konkursu zostaną ogłoszeni 20 października, a wręczenie nagród odbędzie się podczas 18. edycji Festiwalu Pięć Smaków.Nagrody

Nagrodą główną konkursu będzie udział laureatki/laureata w 26. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Jeonju w Korei Południowej w maju 2025 roku. Organizatorzy konkursu sfinansują przelot, hotel i akredytację laureata/laureatki. Laureat/laureatka otrzyma również statuetkę projektu artystki wizualnej i montażystki Laury Paweli.

Jurorzy będą mogli przyznać wyróżnienia. Autorzy wyróżnionych prac otrzymają karnet 18. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.  Nagrodzone teksty zostaną opublikowane w papierowym wydaniu i na stronach kwartalnika “Ekrany”, będącego partnerem medialnym konkursu, oraz na stronach Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.

Partnerami konkursu są Ekrany i Nowe Horyzonty. Patronami medialnymi są Filmawka, Pełna Sala oraz Filmweb.
LK
Fundacja Pięć Smaków
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2024
Zobacz również
Tomasz Kolankiewicz powołany na stanowisko Dyrektora FINA
64. KFF. Uwielbiam pracować z archiwaliami!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll