PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Nagrodzony na festiwalu w Wenecji "Imperatyw" był drugim filmem zaprezentowanym w ramach przeglądu twórczości Krzysztofa Zanussiego w kinie Kultura. Przed projekcją z reżyserem rozmawiała Katarzyna Borowiecka.

"Imperatyw", klasyczny przykład kina "metafizycznego niepokoju", był drugim filmem zaprezentowanym w kinie Kultura w ramach przeglądu twórczości Krzysztofa Zanussiego. Zrealizowany w koprodukcji francusko-niemieckiej (RFN) nigdy nie miał polskiej dystrybucji. Główny bohater, Augustyn, profesor matematyki na uniwersytecie w Niemczech, zmaga się z pytaniami o przyczynowość zdarzeń i sens istnienia, co prowadzi go do głębokiej frustracji i konfliktu z otoczeniem. W głównej roli wystąpił Robert Powell oraz Brigitte Fossey. Autorem zdjęć był Sławomir Idziak. W 1982 roku "Imperatyw" otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, a Robert Powell nagrodę aktorską.

To jest dla mnie jeden z najważniejszych filmów, które zrealizowałem. On jest osnuty na impulsie wziętym z życia - mówił Krzysztof Zanussi. - Scenariusz "Imperatywu" pisałem z myślą o Robercie Powellu, którego zapamiętałem z roli Chrystusa w serialu "Jezus z Nazaretu" Franco Zeffirellego. Udało mi się go przekonać, mimo niskiego honorarium. Producenci do końca nie wierzyli, że Powell zagra w moim filmie - wspominał w rozmowie z dziennikarką filmową Katarzyną Borowiecką (Trójka  Polskie Radio).  

RELACJA ZE SPOTKANIA:

Uwaga! Wszystkie bezpłatne wejściówki na pokazy zostały już rozdane, ale zapraszamy kilka minut przed godz. 19.00. Jeśli ktoś nie wykorzysta swojego miejsca, jest szansa wzięcia udziału w spotkaniu i projekcji.

Kolejne dni Przeglądu Filmów Krzysztofa Zanussiego:

20.06.2024 (czwartek)

19:00 Rozmowa Łukasza Knapa z Krzysztofem Zanussim i Małgorzatą Zajączkowską
19:30 Pokaz filmu „Rewizyta" (2009, 95 min)

Film przedstawia dalsze losy bohaterów „Życia rodzinnego” „Barw ochronnych” i „Constansu”. Jak przeżyli kilkadziesiąt lat, które dzielą nas od tamtych czasów? "Rewizyta" ma formę wywiadu przeprowadzanego przez niedoszłego samobójcę, bohatera „Serca na dłoni”. Sceny wywiadu są zderzone z fragmentami filmów. Po latach ci sami aktorzy pojawiają się przed kamerą i odpowiadają na pytania mężczyzny.

21.06.2024 (piątek)

19:00 Rozmowa Łukasza Knapa z Krzysztofem Zanussim i Weroniką Rosati
19:30 Pokaz filmu "Obce ciało" (2014, 112 min)

Włoch Angelo (Riccardo Leonelli) przyjeżdża do Polski w ślad za ukochaną Kasią (Agata Buzek). Zatrudnia się w międzynarodowej korporacji zarządzanej przez cyniczną Kris (Agnieszka Grochowska). Kobieta z asystentką Mirą (Weronika Rosati) podda jego wiarę i zasady trudnej próbie. "Obce ciało" przynosi refleksję nad duchowością w nowoczesnym świecie oraz dylematami moralnymi, z którymi mierzą się współcześni ludzie.

GALERIA ZDJĘĆ:
fot. Wojciech Olkuśnik East News/SFP


RJ
Ostatnia aktualizacja:  27.08.2024
Zobacz również
Pogrzeb Arkadiusza Tomiaka 25 czerwca
Świętujemy 85. urodziny Krzysztofa Zanussiego! Pierwszy dzień przeglądu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll