PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Tyle co nic” nagrodzone zostało Wielkim Jantarem 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Na najważniejszej imprezie młodego polskiego kina film Grzegorza Dębowskiego zdobył w sumie sześć nagród. Z laurami wracają z Koszalina również „Horror Story” Adriana Apanela i „Moja siostra” Mariusza Rusińskiego.
OBEJRZYJ RELACJĘ Z 43. MŁODZI I FILM:
 

To film, który w sposób niesłychanie wrażliwy opowiada historię człowieka uczciwego, stawiającego czoła lokalnej społeczności, dążąc do prawdy. Obraz kompletny, gdzie wszystkie środki dramaturgiczne współgrają ze sobą tworząc przejmujący obraz współczesnej, zmieniającej się polskiej wsi – napisali Jurorzy w uzasadnieniu.

W ręce reżysera Grzegorza Dębowskiego powędrował także Jantar za scenariusz. Autor w sposób niezwykle świadomy użył gatunku kryminału, aby opowiedzieć nam uniwersalną historię człowieka walczącego o godność i podmiotowość.

Grzegorz Dębowski z nagrodami Festiwalu Młodzi i Film fot. Borys Skrzyński/SFP

Jantar im. Arka Tomiaka za zdjęcia trafił do operatora Aleksandra Poznyakova za malarskie kompozycje w nieoczywistej przestrzeni polskiej wsi. Za czułość w obserwowaniu bohaterów. A kolejną statuetką - za szczególny wkład twórczy debiutanta - wyróżniona została Agata Wińska za: kostiumy, które budują kolorystyczną kompozycję obrazu i pełnokrwistość postaci wsi polskiej.

Adrian Apanel i producent Jerzy Kapuściński fot. Borys Skrzyński/SFP


Artur Paczesny fot. Tomasz Majewski/CK105/SFP

Z Jantara za odkrycie aktorskie cieszył się także odtwórca głównej roli Artur Paczesny wyróżniony za świadomy i wrażliwy debiut filmowy i stworzenie niezapomnianego, nieoczywistego bohatera walczącego o godność i sprawiedliwość. Razem z nim Jurorzy docenili także ex aequo Jakuba Zająca grającego główną rolę w filmie „Horror Story" Adriana Apanela za stworzenie postaci everymana usiłującego przeżyć na rynku pracy. Za umiejętność budzenia śmiechu i współczucia jednocześnie.

Listę nagród dla „Tyle co nic” zamyka Nagroda Dziennikarzy. Natomiast „Horror Story” zdobył także Nagrodę Publiczności.

Powody do radości miał także Mariusz Rusiński – twórca dokumentu „Moja siostra” nagrodzony Jantarem za bardzo szczerą opowieść o tym co dla autora najbliższe, bolesne i trudne, za odważne wniknięcie kamerą w relacje swojej rodziny, desperacko walczącej o wzajemne zrozumienie i zaufanie.

Mariusz Rusiński fot. Borys Skrzyński/SFP

Z wyróżnieniem wraca natomiast z Koszalina Anita Kwiatkowska-Naqvi, autorka animacji „Momo i lulu”. Zastanawiamy się czasami, co jest istotą filmowej opowieści: jej przesłanie, uroda formalna, sens... „Momo i Lulu” w dziewięć minut, odpowiadają nam na te wątpliwości w sposób najbardziej dosadny z możliwych i robią to z pomocą plasteliny – czytamy w uzasadnieniu Jury.

Anita Kwiatkowska-Naqvi fot. Sylwia Olszewska/SFP

„Tyle co nic” to film zrealizowany w ramach programu Sześćdziesiąt Minut, którego finansowanie zapewniają Stowarzyszenie Filmowców Polskich, CANAL+ Polska oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Koproducentem filmu Grzegorza Dębowskiego jest Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy. „Horror Story” powstał jako debiut pełnometrażowy przy wsparciu PISF, w koprodukcji ze Studiem Produkcyjnym Orka. „Moja siostra” Mariusza Rusińskiego powstała w ramach programu Pierwszy Dokument. Za produkcję wykonawczą odpowiadała Produkcja 316, a koproducentem filmu jest MX35. Film „Momo i Lulu” zrealizowany został w ramach programu Młoda Animacja współfinansowanego ze środków PISF. Producentem wykonawczym i koproducentem filmu jest LeLe Crossmedia Production.
LK
Studio Munka SFP
Ostatnia aktualizacja:  25.06.2024
Zobacz również
Zgłoś film na HER Docs Forum
Znamy program 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll