PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  11.06.2024
11 czerwca 2024 roku w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu noweli ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie tzw. tantiem z internetu, o które od wielu miesięcy walczy polskie środowisko filmowe na czele z ZAPA-SFP i Kołem Młodych SFP. Pod Sejmem zebrali się protestujący filmowcy, wśród nich są m.in. Eryk Kulm jr., Agnieszka Smoczyńska, Małgorzata Szumowska, Michał Sikorski i Magdalena Boczarska.

fot. Paweł Wodzyński/East News/SFP


Główna część obrad Komisji Kultury i Środków Przekazu poświęcona jest pierwszemu czytaniu rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Artyści i artystki walczą o utrzymanie w projekcie ustawy rozszerzenia art. 70 ust. 2(1) o pkt. 5 o brzmieniu: „Współtwórcy utworu audiowizualnego oraz artyści wykonawcy są uprawnieni do:5) stosownego wynagrodzenia z tytułu publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym”.


Tylko taki zapis gwarantuje twórcom tantiemy z Internetu. Rozwój technologiczny oraz rosnąca popularność platform streamingowych sprawiają, że zmiany przepisów są konieczne. Tantiemy wypłacają kina i telewizje. Dlaczego platformy streamingowe - od lat rosnące w siłę kosztem tradycyjnych mediów - miałyby być faworyzowane przez polskie prawo? Implementacja europejskiej dyrektywy dotyczącej praw autorskich w Internecie to jedyna droga, aby wprowadzić potrzebne twórcom zmiany.


Przed posiedzeniem przy ul. Wiejskiej zebrali się przedstawiciele organizacji zrzeszających twórców filmowych. Jak przypomniała Joanna Didik reprezentująca Koło Scenarzystów Stowarzyszenia Filmowców Polskich, "Polska jest już ostatnim krajem w Unii Europejskiej, w którym nie wdrożono dyrektywy wprowadzającej tantiemy z internetu. Za to zaniechanie Polsce grozi kara, która na dziś sięga 57 mln zł i z każdym dniem opóźnienia rośnie. Zgadnijcie, z czyjej kieszeni Polska zapłaci karę? Niestety, z kieszeni polskiego podatnika" - stwierdziła.

 

Agnieszka Smoczyńska z Gildii Reżyserów Polskich wskazała, że tantiemy z internetu nie powinny być przyznawane twórcom "uznaniowo za wielkie hity". "Tantiemy z internetu dają nam wolność artystyczną, gwarantują nam rozwój nie tylko filmów, ale również kultury polskiej. Nie chcemy być jedynie dostawcami contentu. Dlatego dzisiaj walczymy o tantiemy z internetu. Jeszcze jedna rzecz, chcemy, żeby tantiemy były zagwarantowane prawnie i żeby były regulowane za pośrednictwem organizacji takich jak ZAPA (Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych - PAP), organizacji zbiorowego zarządzania" - wyjaśniła.

 

Reżyser Jan Matuszyński wyraził radość z powodu licznej reprezentacji filmowców pod Sejmem. "Jest tyle organizacji, pięknie się zrzeszamy i mam nadzieję, że po coś. Pamiętam, jak zacząłem robić pierwszą rzecz dla jednej z platform. Zobaczyłem umowę i byłem wielce zdziwiony, co tam jest napisane. Mam nadzieję, że w tym tygodniu te kwestie już będą przeszłością. Życzę nam tego z całego serca, bo sztuka jest trochę ulotna, ale w tym segmencie lepiej, żeby nie była. Trzymam kciuki" - powiedział.

 

*Tekst aktualizowany

MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  11.06.2024
Zobacz również
Młodzi i Film. Rozmowa z kandydatami na Prezesa SFP
Za nami otwarcie 43. edycji festiwalu "Młodzi i Film"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll