PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  10.06.2024
Wystartował Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Podczas 43. edycji imprezy po raz pierwszy w historii aż trzy pełnometrażowe produkcje Studia Munka SFP powalczą o Wielkiego Jantara. Kolejne 12 produkcji ubiegać się będzie o nagrody w Konkursie Debiutów Krótkometrażowych. Impreza potrwa do 15 czerwca.
Organizowany od 1973 roku Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film to najstarsza i największa w Polsce impreza twórców młodego kina. O Grand Prix festiwalu – statuetkę Wielkiego Jantara - rokrocznie ubiegają się najlepsze polskie pełnometrażowe debiuty fabularne. Festiwalowa publiczność śledzi także zmagania twórców fabuł, dokumentów i animacji w Konkursie Debiutów Krótkometrażowych, rywalizację w pełnometrażowym Konkursie Debiutów Dokumentalnych, a od dwóch lat także Konkurs Teatrotek.

W gronie 10 tytułów, które w czerwcu rywalizować będą o Wielkiego Jantara w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych znalazły się aż trzy produkcje Studia Munka SFP. W tej trójce znalazł się głośny debiut Grzegorza Dębowskiego „Tyle co nic” - znakomicie zagrana, trzymająca w napięciu, gorzka i realistyczna opowieść o współczesnej polskiej wsi, która zdobyła aż sześć nagród na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Orła 2024 w kategorii Odkrycie Roku oraz Nagrodę FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Off Camera w Krakowie.

Drugim z filmów, które będzie mogła zobaczyć koszalińska publiczność jest „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” Agnieszki Elbanowskiej, opowieść o perypetiach dorastającego Tytusa, którego ojciec wysyła na kilkudniowe manewry wojsk terytorialnych mające uczynić z niego „prawdziwego mężczyznę”.

Listę konkursowych debiutów pełnometrażowych ze Studia Munka zamyka „Horror Story” Adriana Apanela. To historia Tomka - świeżo upieczonego magistra, który przyjeżdża do wielkiego miasta marząc o szybkiej karierze, dzięki której zaimponuje dziewczynie. Z braku kasy decyduje się na wynajęcie pokoju w starej willi, zaludnionej przez gromadę ekscentrycznych lokatorów. Już pierwszej nocy orientuje się, że stąd szybciej trafi do psychiatryka niż do wymarzonej korporacji… W głównego bohatera wciela się Jakub Zając nagrodzony za tę rolę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Off Camera w Krakowie.

Kolejne 12 produkcji Studia Munka SFP obejrzą widzowie w Konkursie Debiutów Krótkometrażowych. Będą to filmy ze współfinansowanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej programów Trzydzieści Minut, Pierwszy Dokument i Młoda Animacja.

Swoją światową premierę w Koszalinie mieć będzie fabularne „Gorzko” Marcina Kluczykowskiego. Opowiada historię pary seniorów - Karola i Henryka. Mężczyźni są związkiem z wieloletnim stażem, jednak poza ścianami ich mieszkania nikt o tym nie wie.. W role głównych bohaterów wcielają się Wojciech Kalinowski i Janusz Łagodziński. Producentem wykonawczym „Gorzko” jest Telemark. Koproducentami filmu są TVN Warner Bros. Discovery, CANAL+ Polska i Editorium.

Druga z krótkometrażowych premier w Koszalinie to „Nagie oko” Heleny Oborskiej. To opowieść o samotnej pokojówce, która uwielbia podglądać gości hotelowych i namiętnie ogląda jedną z telewizyjnych telenowel. Gdy pewnego dnia w hotelu zjawia się aktor ze świeżo obejrzanego odcinka, marzenia głodnej uczuć kobiety zaczynają wykraczać poza jej wyobraźnię... Postać pokojówki na erkanie kreuje Daria Pounina, w ekranowego amanta wciela się Marcin Czarnik. Za produkcję wykonawczą „Nagiego oka” odpowiada Hasko Film. Koproducentami filmu są TVN Warner Bros. Discovery, CANAL+ Polska i Loco Film Production.

Oprócz nich w programie Festiwalu znalazły się pokazywane wcześniej na polskich i międzynarodowych festiwalach:

TRZYDZIEŚCI MINUT

„Wolna krowa” Marka Głuszczaka (kopr. TVN Warner Bros. Discovery, CANAL+ Polska, prod. wyk. Maj Film),
„Polish Dream” Małgorzaty Suwały (kopr. TVN Warner Bros. Discovery, prod. wyk. Film Produkcja)
„Radość życia” Szymona Waćkowskiego (kopr. TVN Warner Bros. Discovery, prod. wyk. Re:sin)
„Nic mnie w tobie nie przeraża” Justyny Nowak (kopr. TVN Warner Bros. Discovery, Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film, prod. wyk. ShortCat)
„Dom lalki” Magdy Matwijow (kopr. TVN Warner Bros. Discovery, Orphan Studio, Chimney Poland, Dreamsound, Gdyńskie Centrum Filmowe, Gdyńska Szkoła Filmowa)

PIERWSZY DOKUMENT

„Moja siostra” Mariusza Rusińskiego (prod. wyk. Produkcja 316, kopr. MX35),
„Echo” Emi Buchwald (prod. wyk. Fundacja Viewer, partnerzy Komlogo, CamCam Rental)
„Koka” Aliaksandra Tsymbaliuka (kopr. VEV Production)

MŁODA ANIMACJA

„Cosmic Routine” Agnieszki Kotulskiej (prod. wyk. Fumi Studio),
„Momo i Lulu” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi. (prod. wyk. LeLe Crossmedia Production)

43. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film odbędzie się w dniach 10-15 czerwca 2023. Twórcy filmów ze Studia Munka będą gośćmi festiwalowych rozmów Szczerość za Szczerość. Szczegółowy harmonogram projekcji można znaleźć na stronie www.mlodzifilm.pl.
LK
Studio Munka SFP
Ostatnia aktualizacja:  10.06.2024
Zobacz również
Nie żyje Arkadiusz Tomiak
18. BNP Paribas Dwa Brzegi. Znamy pierwsze informacje programowe
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll