PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Dokument „Skąd dokąd” Macieja Hameli został wybrany najlepszym filmem 38. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego, produkcja Studia Munka SFP, uhonorowana została Nagrodą Specjalną Jury.
38. Tarnowska Nagroda Filmowa właśnie dobiegł końca. Jurorzy oraz widzowie obejrzeli w ciągu ostatniego tygodnia 12 wybranych polskich filmów pełnometrażowych, biorących udział w Konkursie Głównym. Na ekranie Marzenia, kina posiadającego ponad stuletnią tradycję, zostały wyświetlone takie filmy, jak: „Biała odwaga”, „Chłopi”, „Doppelgänger. Sobowtór”, „Horror story”, „Imago”, „Kobieta z…”, „Kos”, "Skąd dokąd", "Tyle co nic", „Tylko dzień i noc”, „Ukryta sieć” oraz „Zielona granica”. Wymienione produkcje walczyły nie tylko o Grand Prix w postaci statuetki „Maszkarona”, ale również o Nagrodę Jury Młodzieżowego „Kamerzysta” oraz Nagrodę Publiczności „Publika”.


Grzegorz Dębowski z nagroda, fot. Leona Iwańska

Jury 38. Tarnowskiej Nagrody Filmowej pod przewodnictwem Pawła Łozińskiego – reżysera, scenarzysty i producenta filmów dokumentalnych, w którego składzie znaleźli się również: Weronika Bilska – autorka zdjęć filmowych, Julia Kijowska – aktorka teatralna oraz filmowa, Marta Kownacka – reżyserka castingu, Tomasz Kolankiewicz – filmoznawca, historyk filmu oraz Mariusz Włodarski – producent filmowy, po obejrzeniu 12 filmów konkursowych przyznało trzy przewidziane w regulaminie nagrody.

Nagroda Specjalna w wysokości 5 000 zł ufundowana przez Gemini Park Tarnów powędrowała do reżysera filmu "Tyle co nic" Grzegorza Dębowskiego za „wstrząsającą diagnozę stanu polskiej wsi, ukazaną w spójnej filmowej formie”. Filmowiec odebrał nagrodę osobiście.

Druga Nagroda Specjalna w wysokości 5 000 zł ufundowana przez MGGP S.A. trafiła do aktorki Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik za rolę w filmie „Kobieta z…” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta za „przejmujące świadectwo miłości ponad płcią oraz świadome wykorzystanie narzędzi aktorskich, do stworzenia wielowymiarowej, zapadającej w pamięć postaci. Warsztat wyróżniający najwybitniejszych”. Nagrodę w imieniu Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik odebrała aktorka Bogumiła Bajor. Laureatka podczas Gali Wręczenia Nagród połączyła się na żywo, aby podziękować Jurorom oraz publiczności.

Decyzją Jury Grand Prix 38. Tarnowskiej Nagrody Filmowej w postaci statuetki „Maszkarona” oraz nagrody pieniężnej w wysokości 15 000 zł otrzymał reżyser Maciej Hamela za film dokumentalny "Skąd dokąd". Jury nagrodziło produkcję najwyższym laurem za „empatyczny, subtelny obraz ludzi w obliczu wielkiej tragedii, pokazany w świadomej reżyserskiej formie. Ten osobisty i mądry film pozwolił nam poczuć się współpasażerami poruszającej podróży, będącej ucieczką od wojny ku nadziei”. Nagrodę odebrał reżyser filmu Maciej Hamela.

Paweł Łoziński i Maciej Hamela, fot. Leona Iwańska

Nagrodę za całokształt twórczości oraz wkład w rozwój polskiej kinematografii otrzymała Krystyna Janda, wybitna aktorka i ikona polskiego kina. Artystka odebrała statuetkę „Wieczność” osobiście z rąk prezydenta Tarnowa Jakuba Kwaśnego oraz wiceprezydent Agnieszki Kawy po spektaklu „My Way” w Centrum Sztuki Mościce.

W tym roku swoją nagrodę wręczyło również Jury Dziecięce, składające się z dwanaściorga dzieci (po 6 z tarnowskich przedszkoli i 6 ze szkół podstawowych). Jury Dziecięce przyznało w przeglądzie „Filmów Młodego Widza” statuetkę „Maszkaronka” bajce „Kicia Kocia – Na plaży” w reżyserii Dominika Litwiniaka. Nagrodę w imieniu producentki Eweliny Gordziejuk odebrał Eugeniusz Gordziejuk.

Eugeniusz Gordziejuk, fot. Leona Iwańska

Jury Młodzieżowe przyznało Nagrodę Jury Młodzieżowego „Kobiecie z…” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta za „artystyczne i pełne wrażliwości spojrzenie na transpłciowość”. Statuetkę „Kamerzysty” w imieniu twórców odebrała aktorka Bogumiła Bajor.

Jednym z jurorów Tarnowskiej Nagrody Filmowej jest Publiczność, której nagroda jest uznawana przez wielu twórców za najważniejszą. W tym roku Nagrodę Publiczności w postaci statuetki „Publika” otrzymał film „Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana.


Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest partnerem Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

Gala Wręczenia Nagród TNF odbyła się 8 czerwca 2024 roku, w kinie Marzenie w Tarnowie.
gw,aw
TNF
Ostatnia aktualizacja:  8.06.2024
Zobacz również
fot. Leona Iwańska/TNF
18. BNP Paribas Dwa Brzegi. Znamy pierwsze informacje programowe
Składy jury konkursów 43. Festiwalu Debiutów Filmowych w Koszalinie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll