PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Iluminacja”, „Imperatyw”, „Rewizyta”, „Obce ciało” oraz rozmowy Łukasza Knapa i Katarzyny Borowieckiej z reżyserem i gośćmi specjalnymi to główne atrakcje Przeglądu Filmów Krzysztofa Zanussiego z okazji 85. rocznicy urodzin. Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich odbędzie się w dn. 18 – 21 czerwca 2024 r. w warszawskim kinie Kultura. Wstęp na projekcje i spotkania na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych w kasie kina od 14 czerwca od godz. 17:00. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki na każdy dzień przeglądu. Kino nie przyjmuje rezerwacji. Miejsca są nienumerowane.
Nie sposób zamknąć jego twórczości w kilku epitetach, ale przypomnijmy słowa krytyka filmowego Tadeusza Sobolewskiego, że właśnie Krzysztof Zanussi, jeszcze przed Kieślowskim „stawiał z wolnej stopy egzystencjalne pytania, które nie odnosiły się do historii ani ustroju, tylko do tego, co mamy zrobić ze swoim życiem”. Przegląd w kinie Kultura, zorganizowany z okazji 85. urodzin reżysera, będzie dobrą okazją do głębszego zastanowienia się nad miejscem jego bogatej twórczości na mapie polskiego kina.

Zanussi jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich twórców filmowych. Urodził się 17 czerwca 1939 r. w Warszawie. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studia reżyserskie ukończył w Łodzi. Jego debiut filmowy, „Struktura kryształu” (1969), oraz kolejne dzieła, takie jak "Iluminacja" (1973) i „Barwy ochronne” (1977), zyskały uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.

Ważną częścią jego działalności jest praca dla rozmaitych instytucji. Był m.in. wieloletnim kierownikiem artystycznym i dyrektorem Studia Filmowego „Tor”, wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich (w latach 1971-83), członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, Papieskiej Akademii Sztuk Pięknych i Literatury. Wykładał m. in. w PWSTiF w Łodzi, National Film School w Wielkiej Brytanii, na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Jest twórcą szkoły reżyserów na Uniwersytecie Śląskim, z którym związany jest od 1980 roku.


Podczas przeglądu publiczność z Krzysztofem Zanussim zobaczy cztery filmy: „Iluminację” (1973), "Imperatyw" (1982), „Rewizytę” (2009) i "Obce ciało" (2014). Przed pokazami Łukasz Knap i Katarzyna Borowiecka będą rozmawiać z reżyserem i zaproszonymi gościniami: Małgorzatą Zajączkowską i Weroniką Rosati. Program przeglądu ułożył sam reżyser. Tak tłumaczy swój wybór: „Niektóre z moich filmów miały ograniczoną dystrybucję. Są też takie, które budziły większe zainteresowanie za granicą. Chciałbym, żeby ten przegląd dał im drugą szansę na spotkanie z widzami. Może teraz przekonają do siebie nową publiczność?”.

Podczas przeglądu będzie można kupić książkę „Zanussi. Przez przedmioty” (premiera 17 czerwca, Wydawnictwo Ursines). Eseistyczno-biograficzny album Barbary Gruszki-Zych z 213 zdjęciami Grzegorza Lityńskiego przedstawia otoczenie reżysera i bliskie mu przedmioty w jego domu w Laskach, mieszkaniu na Żoliborzu i w Paryżu. Książka będzie dostępna w promocyjnej cenie 100 zł (cena katalogowa 139,99 zł). Więcej informacji o książce tutaj.

Program przeglądu

"Iluminacja" fot. WFDiF

18.06.2024 (wtorek)
19:00 Rozmowa Łukasza Knapa z Krzysztofem Zanussim

19:30 Pokaz filmu "Iluminacja" (po rekonstrukcji cyfrowej, 1973, 87 min)
Jeden z najbardziej znanych i cenionych, a zarazem osobistych filmów Krzysztofa Zanussiego, odzwierciedlający jego własne dylematy intelektualne. Głównym bohaterem jest intelektualista Franciszek Retman (Stanisław Latałło), który poszukuje prawdy o życiu i śmierci – najpierw w nauce, następnie zaś w religii. "Iluminacja", niezwykła formalnie (porównywana do dzieł twórców francuskiej Nowej Fali), ze zdjęciami Edwarda Kłosińskiego i muzyką Wojciecha Kilara, była potężnym haustem świeżego powietrza w polskim kinie lat 70.

"Imperatyw" fot. Saarländischer Rundfunk

19.06.2024 (środa)
19:00 Rozmowa Katarzyny Borowieckiej z Krzysztofem Zanussim
19:30 Pokaz filmu "Imperatyw" (1982, 96 min, polski lektor)

Ważny, ale mało znany film Krzysztofa Zanussiego zrealizowany za granicą. Nie miał polskiej dystrybucji. Podczas przeglądu publiczność zobaczy film z kopii z polskim lektorem (czyta Janusz Szydłowski). Główny bohater, Augustyn, profesor matematyki na uniwersytecie w Niemczech, zmaga się z pytaniami o przyczynowość zdarzeń i sens istnienia, co prowadzi go do głębokiej frustracji i konfliktu z otoczeniem. W głównej roli Robert Powell, a partneruje mu Brigitte Fossey.

"Rewizyta" fot. WFDiF

20.06.2024 (czwartek)
19:00 Rozmowa Łukasza Knapa z Krzysztofem Zanussim i Małgorzatą Zajączkowską
19:30 Pokaz filmu „Rewizyta (2009, 95 min)

Film przedstawia dalsze losy bohaterów „Życia rodzinnego” „Barw ochronnych” i „Constansu”. Jak przeżyli kilkadziesiąt lat, które dzielą nas od tamtych czasów? "Rewizyta" ma formę wywiadu przeprowadzanego przez niedoszłego samobójcę, bohatera „Serca na dłoni”. Sceny wywiadu są zderzone z fragmentami filmów. Po latach ci sami aktorzy pojawiają się przed kamerą i odpowiadają na pytania mężczyzny.

"Obce ciało" fot. Robert Palka

21.06.2024 (piątek)
19:00 Rozmowa Łukasza Knapa z Krzysztofem Zanussim i Weroniką Rosati
19:30 Pokaz filmu "Obce ciało" (2014, 112 min)

Włoch Angelo (Riccardo Leonelli) przyjeżdża do Polski w ślad za ukochaną Kasią (Agata Buzek). Zatrudnia się w międzynarodowej korporacji zarządzanej przez cyniczną Kris (Agnieszka Grochowska). Kobieta z asystentką Mirą (Weronika Rosati) podda jego wiarę i zasady trudnej próbie. "Obce ciało" przynosi refleksję nad duchowością w nowoczesnym świecie oraz dylematami moralnymi, z którymi mierzą się współcześni ludzie.

LK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  7.06.2024
Zobacz również
Tarnów nagrodził Krystynę Jandę
Krystyna Zachwatowicz-Wajda przypomina zasługi Jacka Bromskiego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll