PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Za nieco ponad 2 tygodnie startuje 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Od 25 czerwca 2024 roku najlepsze animacje z całego świata będzie można oglądać w Kinie Muza w Poznaniu oraz innych zaprzyjaźnionych, poznańskich lokalizacjach do 30 czerwca 2024 roku. Animator, jako największy Festiwal animacji w Polsce, umożliwia zdobywcy Grand Prix w Konkursie Międzynarodowym skróconą drogę po nominację do Oscara.
Tegoroczna edycja Festiwalu odbywa się pod hasłem SZTUCZNA INTUICJA. Tematyka ta będzie przewijać się przez festiwalowe wydarzenia, ukazując fascynującą relację między technologią a intymnością. Tak o tegorocznym haśle mówi Dyrektorka Artystyczna Festiwalu Adriana Prodeus:

"Wszyscy zastanawiamy się, co przeniesie rozwój AI, dlatego tegoroczny Festiwal odbywa się pod hasłem sztuczna intuicja/ artificial empathy. Ogłosiliśmy open calla, na który twórcy z całego świata nadesłali prace - zarówno stworzone narzędziami AI, jak i podejmujące temat w inny sposób. Pokażemy je na Animatorze i jury przyzna nagrodę dla najciekawszego filmu w tej dziedzinie. Będziemy zastanawiać się wspólnie z ekspertami, czym właściwie jest nowy byt pośród nas zwany AI i w jaki sposób każe nam przemyśleć ludzką inteligencję".

W odpowiedzi na dynamiczny rozwój technologii, Festiwal oferuje także przestrzeń dla artystów i artystek tworzących w wirtualnej rzeczywistości. W Starym Browarze, będzie można zanurzyć się w najciekawsze i najnowsze produkcje VR z Niderlandów. Przegląd doświadczeń Virtual Reality to zapowiedź niezwykłej podróży do fantastycznego, immersyjnego świata, prezentującego technologiczne osiągnięcia, artystyczne kierunki oraz różnorodność estetyk wizualnych holenderskich twórców. Prezentowane doświadczenia miały swoje premiery na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. Kuratorem VR Showcase w ramach Animatora 2024 jest Stanisław Liguziński, główny programer VR Imagine Film Festival w Amsterdamie, a każe koordynator inicjatyw badawczych w ramach kursu magisterskiego „Research in and Through Cinema” w Holenderskiej Akademii Filmowe.

Festiwal Animator to przede wszystkim filmy animowane z całego świata, a także wyjątkowi goście i gościnie. Tegoroczną edycję odwiedzi Masaaki Yuasa, jedna z najwybitniejszych postaci w świecie anime. Japoński twórca, znany międzynarodowej publiczności dzięki swojej współpracy z Netflixem, zaprezentuje m.in. „Mind Game", "Lu i Wyspa Syren" („Lu Over the Wall”) oraz „Inu-Oh". Podczas Festiwalu Yuasa opowie o swojej twórczości i podzieli się tajnikami powstawania swoich animacji.

Po seansach Animator wchodzi w przestrzeń Klubu Rewiry. Po wydarzeniach specjalnych, twórcy i uczestnicy wspólnie będą celebrować największe święto animacji w Polsce! W Klubie Rewiry czekać będzie karaoke z piosenkami z animacji, tematyczne imprezy i wiele innych atrakcji.

Pełny program Festiwalu Animator dostępny od czerwca na stronie: animator-festival.com

Kwalifikujący do Oscara Animator to jeden z największych festiwali filmów animowanych w tej części Europy. Na każdej edycji prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym: konkursy, retrospektywy, przeglądy tematyczne i premiery. Od 2017 roku Animator jest festiwalem kwalifikującym do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscar®. Animowany film krótkometrażowy, który otrzyma Grand Prix Festiwalu ma ułatwioną drogę do wymarzonej Oscarowej® nominacji. 17. MFFA Animator odbędzie się w Poznaniu w dniach 25-30 czerwca 2024 roku.    
 

 

LK
Animator
Ostatnia aktualizacja:  6.06.2024
Zobacz również
Kandydaci na Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich
Upłynął terminu zgłaszania kandydatów na Prezesa SFP
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll