PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Grzegorz Dębowski, twórca zrealizowanego w Studio Munka SFP „Tyle co nic”, znalazł się w gronie dziewięciu reżyserów nominowanych w 8. edycji Nagrody im. Krzysztofa Krauze przyznawanej przez Gildię Reżyserów Polskich. - Debiutanckie objawienie roku – piszą o nominowanym organizatorzy.
Przyznawana już po raz ósmy Nagroda Gildii Reżyserów Polskich jest docenieniem reżysera za film, który miał swoją premierę kinową, telewizyjną lub festiwalową w ubiegłym roku. Nagroda nie ma ograniczeń gatunkowych ani metrażowych. Pod uwagę brane są filmy fabularne, dokumentalne, animowane, pełnometrażowe i krótkie. Nominowanych wybierają wszyscy członkowie Gildii Reżyserów, a wskazując konkretne nazwiska i tytuły szukają wartości, które odnajdywali w kinie patrona nagrody, Krzysztofa Krauze: nonkonformizmu, wrażliwości społecznej i kunsztu artystycznego. Wszystko to dostrzec można w wyprodukowanym w Studiu Munka SFP obrazie „Tyle co nic”. - To opowieść o polskiej wsi, jakiej nie widzimy zwykle na polskich ekranach i dowód na to, że prawda człowieka znaczy w kinie więcej niż produkcyjny budżet i spektakularne scenariuszowe wolty – pisał Bartosz Staszczyszyn w recenzji na łamach Culture.pl

Nominowany Grzegorz Dębowski jest absolwentem Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. W swoim dotychczasowym dorobku, obok kilku docenionych na festiwalach filmowych etiud szkolnych, ma m.in. zrealizowany w Studio Munka w ramach programu Trzydzieści Minut krótkometrażowy obraz „NDR”. Doświadczenie filmowe zdobywał jako asystent reżysera na planach m.in. „Jestem Bogiem” Leszka Dawida i nagrodzonego Oscarem filmu „Ida” Pawła Pawlikowskiego. Obecnie rozwija scenariusz swojego drugiego pełnego metrażu - „Cudze rzeczy”.


Grzegorz Dębowski fot. Bartosz Pulcyn

„Tyle co nic” wyróżniono sześcioma nagrodami na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (w tym statuetką za debiut reżyserski oraz Złotym Pazurem w kategorii Inne Spojrzenie). Obraz Grzegorza Dębowskiego zdobył także m.in. Orła 2024 w kategorii Odkrycie Roku, Nagrodę FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Off Camera w Krakowie, Złotego Dzika na 17. Festiwalu Reżyserii Filmowej im. Sylwestra Chęcińskiego we Wrocławiu oraz Nyską Rybę – Grand Prix 21. Neisse Film Festival.

Obok Dębowskiego w gronie nominowanych do 8. edycji Nagrody im. Krzysztofa Krauze znaleźli się: Olga Chajdas za „Imago”, Sławomir Fabicki za „Lęk”, Agnieszka Holland za „Zieloną granicę”, Paweł Maślona za „Kosa” oraz autorzy dokumentów: Lea Glob - „Apolonia, Apolonia”, Maciek Hamela - „Skąd dokąd”, Kuba Mikurda - „Solaris Mon Amour” i Jakub Piątek za „Pianoforte”.

Tegorocznych finalistów i laureata Nagrody Gildii Reżyserów Polskich wybierze Kapituła, w której zasiadają reżyserki: Beata Dzianowicz (przewodnicząca), Anna Jadowska, Ola Jankowska, Natalia Koryncka-Gruz i Marta Minorowicz. Trójkę finalistów poznamy na przełomie sierpnia i września 2024 roku. Gala, podczas której zostanie ogłoszone nazwisko zwycięzcy zaplanowana została na 20 września.

Laureat otrzyma obraz Kasinatha Chauhana, prymitywisty z Indii. Malarz, nazywany hinduskim Nikiforem, był niepiśmiennym pucybutem pracującym pod sklepem obuwniczym Bata. Jego rysunki wykonane na pudełkach po butach dostrzegli podczas pobytu na festiwalu w filmowym w Pune Joanna Krauze de Lendorff i Krzysztof Krauze. Dziś obrazy Kasinatha Chauhana są pokazywane w uznanych galeriach sztuki na całym świecie. Nagroda pochodzi z prywatnej kolekcji Joanny Krauze de Lendorff i Krzysztofa Krauze.

„Tyle co nic” powstał w Studiu Munka SFP ramach skierowanego do debiutantów programu Sześćdziesiąt Minut, którego finansowanie zapewniają Stowarzyszenie Filmowców Polskich, CANAL+ Polska oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film otrzymał również wsparcie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego, który jest też jego koproducentem. Dystrybutorem „Tyle co nic” jest Forum Film Poland.


LK
Studio Munka SFP
Ostatnia aktualizacja:  5.06.2024
Zobacz również
Rozpoczął się Przegląd Filmów Wietnamskich
„Piękna Łąka Kwietna” i „Tempo Home” powalczą o nagrody w Armenii
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll