PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
28 maja 2024 roku w Kinie pod Wawelem odbyła się nietypowa ceremonia wręczenia nagrody Smoka Smoków. Statuetka została przyznana wybitnemu twórcy Godfreyowi Reggio. Laureat nie był obecny, ale w jego imieniu nagrodę odebrał Marcin Borchardt, który wygłosił inspirującą laudację
Wzruszony laureat przesłał specjalne nagranie, która zgromadzona publiczność mogła zobaczyć przed projekcją “Koyaanisqatsi”. Film jest pierwszą częścią kultowej Trylogii Qatsi, którą do środy będzie można bezpłatnie oglądać od 21:00 pod Wawelem.

Marcin Borchardt z nagrodą, fot. M. Zygmunt

Godfrey Reggio (ur. 1940 w Nowym Orleanie) to pionier formy filmowej, tworzący poetyckie obrazy o nadzwyczajnym emocjonalnym oddziaływaniu. Jako czternastolatek z własnej woli wstąpił do zakonu klauzurowego Braci Chrześcijan. Modlił się, milczał, pościł, przez kilkanaście lat żył w ascezie. W latach 60. był współtwórcą La Clinica de la Gente, ośrodka zapewniającego najuboższym pomoc medyczną i stomatologiczną, oraz organizacji Young Citizens for Action, w której jako wolontariusz pracował na ulicach Santa Fe. Przed trzydziestką zrzucił habit. Zainteresował się naturą obrazu i filmem.

W 1972 roku założył fundację non-profit Institute for Regional Education, dwa lata później American Civil Liberties Union. Protestował przeciwko medialnym manipulacjom, socjotechnice, reklamie podprogowej, ingerencji w prywatność. Promował świadomość ekologiczną i powrót do utraconej duchowości. Twierdził, że: najbardziej praktyczną rzeczą w życiu jest idealizm.

W trakcie realizacji edukacyjnych krótkometrażówek poznał operatora Rona Fricke, wkrótce do duetu dołączył kompozytor Philip Glass. Panowie stworzyli razem słynną Trylogię Qatsi i współpracowali razem przy kolejnych filmach Reggio, jak “Anima Mundi” czy “Goście”.

fot. M. Zygmunt
 
Nagroda Smok Smoków, przyznana w tym roku po raz 28, to najwyższe wyróżnienie Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej, organizatora Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jako wyraz uznania za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. Wśród dotychczasowych laureatów znalazło się wielu znamienitych twórców m.in. Werner Herzog, Priit Pärn, Kazimierz Karabasz, Bohdan Kosiński, Bogdan Dziworski, Allan King, Albert Maysles, Jonas Mekas, Helena Trestíková, Stephen i Timothy Quay, Raoul Servais, Jerzy Kucia, Paul Driessen czy Michael Dudok de Wit.

  Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach. Festiwal realizowany jest ze środków: Gminy Miejskiej Kraków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Programu Kreatywna Europa Komisji Europejskiej, Województwa Małopolskiego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich. 64. Krakowski Festiwal Filmowy odbywa się w kinach od 26 maja do 2 czerwca 2024 roku oraz online na KFF VOD od 31 maja do 16 czerwca 2024 roku.









WRÓB
Krakowska Fundacja Filmowa
Ostatnia aktualizacja:  29.05.2024
Zobacz również
Rozpoczął się Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby
Nagroda dla Krzysztofa Paluszyńskiego w Atenach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll