PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego oraz „Horror Story” Adriana Apanela rywalizować będą o statuetkę Maszkarona w Konkursie Głównym 38. edycji Tarnowskiej Nagrody Filmowej.
Tarnowska Nagroda Filmowa to, obok Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, jeden z najstarszych festiwali filmowych w Polsce, skupiających się na promocji rodzimej kinematografii pełnometrażowej. Misją festiwalu jest prezentacja najnowszych osiągnięć polskich twórców filmowych, którzy rywalizują o przyznawaną przez profesjonalne jury statuetkę Maszkarona, a także Nagrodę Publiczności oraz laur jury młodzieżowego. W gronie 12 tegorocznych konkursowych tytułów znalazł się w głośny, nagradzany obraz Grzegorza Dębowskiego „Tyle co nic”. To trzymająca w napięciu, gorzka i realistyczna opowieść o współczesnej polskiej wsi. Bohaterem filmu jest Jarek (Artur Paczesny) - rolnik z krwi i kości, który nie boi się ciężkiej pracy ani konfrontacji z władzą. Kiedy lokalny poseł zdradza interesy miejscowych, organizuje w ich imieniu pikietę pod jego domem. Nie wie, że wkrótce znajdzie się w samym środku mrocznej intrygi, która zagrozi jego bliskim i postawi pod znakiem zapytania przyszłość, którą sobie wymarzył... Debiut Grzegorza Dębowskiego zdobył aż sześć nagród na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Orła 2024 w kategorii Odkrycie Roku oraz Nagrodę FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Off Camera w Krakowie.

Drugi z konkursowych tytułów - „Horror Story” Adriana Apanela – to historia Tomka, świeżo upieczonego magistra, który przyjeżdża do wielkiego miasta w poszukiwaniu pracy. Marzy o szybkiej karierze, dzięki której zaimponuje dziewczynie. Z braku kasy decyduje się na wynajęcie pokoju w starej willi, zaludnionej przez gromadę ekscentrycznych lokatorów. Już pierwszej nocy orientuje się, że zamieszkał w domu rodem z horrorów. Wygląda na to, że stąd szybciej trafi do psychiatryka niż do wymarzonej korporacji… W głównego bohatera wciela się Jakub Zając, który za tę rolę nagrodzony został w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych na festiwalu OFF CAMERA w Krakowie. Partnerują mu Michalina Olszańska, Konrad Eleryk, Marta Stalmierska oraz legendy polskiego kina Anna Seniuk i Marian Opania.

38. Tarnowska Nagroda Filmowa odbędzie się w dniach 31 maja – 8 czerwca. Pracom Jury przewodniczył będzie znakomity dokumentalista Paweł Łoziński. Wraz z nim laureata wskażą: autorka zdjęć Weronika Bilska, aktorka Julia Kijowska, reżyserka castingu Marta Kownacka, filmoznawca Tomasz Kolankiewicz oraz producent Mariusz Włodarski. Werdykt ogłoszony zostanie podczas uroczystej Gali 8 czerwca w tarnowskim kinie Marzenie.

„Tyle co nic” to film powstały w ramach skierowanego do debiutantów programu Sześćdziesiąt Minut, którego finansowanie zapewniają Stowarzyszenie Filmowców Polskich, CANAL+ Polska oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Koproducentem filmu Grzegorza Dębowskiego jest Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy. Zrealizowany w Studiu Munka jako debiut pełnometrażowy „Horror Story” powstał w koprodukcji ze Studiem Produkcyjnym ORKA, przy wsparciu PISF.
LK
Studio Munka SFP
Ostatnia aktualizacja:  28.05.2024
Zobacz również
Nabór na branżową sekcję Kameralnego Lata
Pokaz dla ambasadorów: "U Pana Boga w Królowym Moście"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll