PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Debiutancki obraz Grzegorza Dębowskiego „Tyle co nic” wraca ze statuetką Nyskiej Ryby dla Najlepszego Filmu z transgranicznego 21. Neisse Film Festival. To kolejna nagroda dla tej produkcji Studia Munka SFP.
Neisse Film Festival to impreza powstała we współpracy klubów filmowych z saksońskiego Großhennersdorfu, czeskiego Liberca i polskiej Jeleniej Góry, położonych w dorzeczu rzeki Nysy, od której zaczerpnięto nazwę festiwalu.  Opowiadający o współczesnej polskiej wsi debiut Grzegorza Dębowskiego "Tyle co nic" o Nyską Rybę dla najlepszego filmu fabularnego rywalizował z ośmioma produkcjami z Polski, Niemiec i Czech. Jury, w którym zasiedli niemiecki scenarzysta i reżyser Olaf Held, polska reżyserka Iwona Siekierzyńska oraz Czech Vavřinec Menšl, twórca międzynarodowego festiwalu filmowego 3KinoFest w Pradze, przyznało produkcji Studia Munka SFP Nagrodę główną za „Bardzo polityczne i niestety rzadko spotykane spojrzenie na ludzi w ogromnych trudnościach. Niczym w pułapce między wymaganiami z Brukseli, które często nie biorą pod uwagę miejscowych warunków, a realiami życia w wiosce, mała społeczność stoi przed widmem rozpadu... Z precyzyjną pracą kamery i montażu, film obserwuje ten społeczny podział. Pokazuje on jednak również nadzieję na lepszą przyszłość dla ludzi, którzy nas wszystkich żywią i nie powinni być nam przez to obojętni”. W ręce reżysera trafił czek o wartości 10.000 Euro ufundowany przez Saksońskie Ministerstwo Nauki, Kultury i Turystyki.

To kolejna już prestiżowa nagroda dla filmu "Tyle co nic". Obraz Grzegorza Dębowskiego okrzyknięty został najlepszym debiutantem 2023 roku, co znalazło potwierdzenie w werdykcie ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Oprócz statuetki za Najlepszy Debiut Reżyserski film wyróżniono również Złotym Pazurem w kategorii Inne Spojrzenie, nagrodą za najlepszy scenariusz, nagrodami aktorskimi dla Artura Paczesnego i Agnieszki Kwietniewskiej oraz statuetką Don Kichota Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Debiut Grzegorza Dębowskiego doceniła też Polska Akademia Filmowa nagradzając reżysera Orłem 2024 w kategorii Odkrycie Roku. Produkcja Studia Munka wyróżniona została także Nagrodą FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Off Camera w Krakowie, Złotym Dzikiem na 17. Festiwalu Reżyserii Filmowej im. Sylwestra Chęcińskiego we Wrocławiu oraz statuetką Jańcia Wodnika na 29. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia we Wrześni.

"Tyle co nic" zrealizowany został w Studiu Munka SFP w ramach skierowanego do debiutantów programu Sześćdziesiąt Minut, którego finansowanie zapewniają Stowarzyszenie Filmowców Polskich, CANAL+ Polska oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Koproducentem filmu jest Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy.


Ostatnia aktualizacja:  20.05.2024
Zobacz również
21. MDAG dostępny w sieci
Oto zwycięzcy 21. Millennium Docs Against Gravity
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll