PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wyprodukowany w Studiu Munka SFP dokument „Świeżak” w reżyserii Michała Edelmana i Tomasza Pawlika zwyciężył Konkurs Filmów Krótkometrażowych 21. edycji festiwalu Millenium Doc Against Gravity – jednej z najważniejszych w Europie imprez poświęconych kinu dokumentalnemu.
Twórcy „Świeżaka” kierują kamerę na osadzonego w zakładzie poprawczym piętnastoletniego Jędrka. Odcięty od rodziny i bliskich chłopak próbuje odnaleźć się w nowym, brutalnym środowisku. Na początku czuje się słaby i samotny, ale wreszcie poznaje przyjaciela - Wojtka. W ciągu dwóch lat odsiadki zakład powoli staje się ich domem...

Michał Edelman i Tomasz Pawlik, fot. Marcin Oliva Soto   

- Jako jurorzy doceniamy pełne współczucia spojrzenia z jakim odkrywaliśmy surową walkę i odporność bohatera, uważność na szczegóły w ruchach i mowie ciała, czułość znalezioną i wyeksponowaną w środku trudnego środowiska, aby zbudować to prawdziwe świadectwo zdolności ludzkiego ducha do rozwoju – mówił podczas gali MDAG na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie przewodniczący Jury,  wiceszef biura programowego i programer festiwalu Visions du Réel Mourad Moussa. O przyznaniu głównej nagrody „Świeżakowi” zdecydowali wraz z nim selekcjonerka stacji CANAL+ Polska i kanału Ale kino+ Beata Pacak oraz Qila Gill – kierowniczka Działu Programowego London Short Film Festival.

Autorami „Świeżaka” są absolwenci Szkoły Filmowej w Łodzi Michał Edelman i Tomasz Pawlik.

Pochodzący z rodziny filmowej Michał dorastał na planach zdjęciowych, gdzie nasiąkł miłością do kina. Studiował na Międzywydziałowych Interdyscyplinarnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim i ukończył reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi. W 2020 roku zadebiutował filmem dokumentalnym „Ostatni rycerze prawej strony", który miał międzynarodową premierę na Festiwalu Filmów Dokumentalnych Ji.hlava. Obecnie pracuje nad swoim debiutem fabularnym „Nerwica serca”.

Tomasz Pawlik studiował Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim, a w 2024 roku ukończył Wydział Operatorski Szkoły Filmowej w Łodzi. W trakcie studiów realizował zdjęcia do wielu krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych nagradzanych m.in. na Palm Springs International ShortFest, Brussels Short Film Festival, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Krakowskim Festiwalu Filmowym. Rozwija swoje umiejętności pracując jako operator kamery z cenionymi autorami zdjęć m.in. Adamem Bajerskim, Bartłomiejem Kaczmarkiem, Wojciechem Staroniem. W 2022 roku nominowany był do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego za zdjęcia do filmu „Martwe małżeństwo” Michała Toczka.

„Świeżak” zrealizowany został w Studiu Munka SFP w ramach skierowanego do młodych twórców programu Pierwszy Dokument finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Od 21 maja do 3 czerwca film będzie można oglądać także online na festiwalowej platformie vod.mdag.pl.
LK
Studio Munka SFP
Ostatnia aktualizacja:  17.05.2024
Zobacz również
Relacja wideo ze spotkania poświęconego twórczości Piotra Sobocińskiego
Dzień Dziecka w kinie Kultura
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll