PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Polscy filmowcy po raz kolejny będą uczestniczyć w Marché du Film, odbywającym się w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. SFP we współpracy z PISF po raz kolejny organizuje stoisko narodowe w namiocie położonym w miasteczku festiwalowym w Cannes nieopodal Pałacu Festiwalowego. Przedstawiamy filmy i wydarzenia z polskim udziałem na 77. MFF w Cannes.

W Konkursie Głównym Cannes wyświetlana będzie szwedzko-polsko-duńska koprodukcja„Dziewczyna z igłą” w reżyserii Magnusa von Horna.


Film Magnusa von Horna to rozgrywająca się na początku XX wieku, oparta na faktach, niepokojąca opowieść o kobiecie szukającej miłości i poczucia moralności.


"Dziewczyna z igłą", reż. Magnus von Horn, fot. Gutek Film

Film jest koprodukcją Danii, Polski i Szwecji, a głównymi producentami są: Malene Blenkov z Nordisk Film Creative Alliance oraz Mariusz Włodarski z Lava Films. Kierowniczką produkcji jest  Luiza Skrzek, autorem zdjęć Michał Dymek, montażystką Agnieszka Glińska, główną scenografką Jagna Dobesz, a kostiumy powstały pod okiem Małgorzaty Fudali. Polacy odpowiedzialni są też za efekty specjalne SFX, pracę kaskaderską, make-up, lokacje, transport oraz są szefami pionów administracyjnych. Oznacza to, że przy produkcji pracowało ponad 140 Polaków w niemal każdym dziale produkcji.
 
W sekcji Out of Competition pojawił się także tytuł  „The Surfer” w reżyserii Lorcana Finneagana. To australijsko-irlandzka koprodukcja, do której zdjęcia wykonał polski operator Radek Ładczuk. Film z udziałem Nicolas Cage’a będzie wyświetlany w ramach tzw. Midnight Movies – Filmów po północy.

17 maja o 16.00 w Palais E odbędzie się pokaz marketowy filmu „Lany poniedziałek” w reżyserii Justyny Mytnik. Produkcja dofinansowana ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej opowiada historię traumy, przeżytej podczas tytułowego święta.


18 maja o godzinie 12.00 na Głównej Scenie Riviera w International Village odbędzie się spotkanie „Cinema in Action: Use Your Voice, Use Your Vote. For Democracy”, organizowane przez przedstawicieli Parlamentu Europejskiego i skupioną na tym, jak branża filmowa może wpływać na zwiększenie zaangażowania społecznego i zachęcać do wzięcia udziału w wyborach do Europarlamentu. Jedną z gościń panelu będzie producentka filmowa Ewa Puszczyńska, najlepiej znana z pracy przy nagrodzonych Oscarem filmach „Ida” i „Strefa Interesów”.


18 maja o godzinie 14.00 w Palais K w programie branżowym  „Goes to Cannes” w ramach cyklu „Work in Progress“ odbędzie się pokaz filmu  „The Father”, będącego koprodukcją mniejszościową, współfinansowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.


18 maja o godzinie 16.00 w Palais E odbędzie się pokaz polskiego filmu „Reset” w reżyserii Patricii Ryczko.


19 maja od godziny 10.00 na Głównej Scenie Riviera odbędzie się spotkanie zorganizowane przez Association of Film Commissioners International (AFCI), podczas którego omówione będą case-study, dotyczące wybranych filmów i współpracy z komisjami filmowymi. Jedną z prelegentek będzie producentka Ewa Puszczyńska, która opowie o pracy nad filmem"Strefa interesów".

19 maja o godzinie 16.00 w Palais K w ramach programu branżowego Frontieres Platform odbędzie się pokaz w ramach Buyers Showcase filmu „Martwi przed świtem”, powstałego w ramach Programu Operacyjnego PISF „Pierwszy film”. W ramach sekcji zaprezentowanych będzie sześć produkcji.

20 maja o godzinie 9.30 w Palais G odbędzie się pokaz filmu „Ludzie” w reżyserii Macieja Śleciskiego i Filipa Hilleslanda. Film otrzymał dofinansowanie ze środków PISF.


20 maja o godzinie 14.00 w Palais G odbędzie się natomiast pokaz marketowy polskiego  filmu, zrealizowanego w ramach Programu Operacyjnego „Pierwszy film" - "W nich cała nadzieja" w reżyserii Piotra Biedronia. 
20 maja o godzinie 14.00 na głównej scenie Riviera w International Village w ramach sekcji Cannes Next, odbędzie się panel dyskusyjny, zatytułowany „No more Subtitles or Dubbing! Discover New Generative AI Lip Synchronization Technology for Foreign Language Films & TV, with Adapt Entertainment”, dotyczący wykorzystania Sztucznej Inteligencji do tworzenia automatycznego tłumaczenia na inne języki filmu fabularnego „Mistrz”. Uczestnikiem spotkania będzie Maciej Barczewski, reżyser, scenarzysta i producent filmu.

W ramach pokazów filmów krótkometrażowych w sekcji Semaine de la Critique odbędą się pokazy filmu „Taniec w narożniku” w reżyserii Jana Bujnowskiego. Pokazy filmu odbędą się 20 maja w teatrze Miramar o 14.15 i 20.00.


Podczas wydarzenia branżowego Short Film Corner zaprezentowany zostanie także krótki metraż – „Dziewczyna z walizką” w reżyserii Tomasza Wilczyńskiego, zrealizowany w ramach inicjatywy 48 Hour Film Project.


Short Film Corner w Cannes to jedno z najważniejszych spotkań w branży filmów krótkometrażowych. Przegląd ten co roku przyciąga największych reżyserów, agentów, producentów oraz instytucje filmowe z całego świata. Zgłoszone filmy trafiają często do międzynarodowej dystrybucji, a ich twórcy stoją przed szansą zaistnienia w międzynarodowej branży filmowej.


***



Polskie stoisko PISF i SFP


Polskie stoisko o numerze 122 znajduje się w International Village Riviera obok Pałacu Festiwalowego przy Boulevard de la Croisette. Kolejny rok z rzędu Polski Instytut Sztuki Filmowej wraz ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich zaprasza producentów i reprezentantów branży filmowej do korzystania z polskiego stoiska podczas targów Marché du Film w Cannes. Polish Cinema Stand, jak co roku, służyć będzie jako miejsce spotkań polskich filmowców z zagranicznymi partnerami.

Stoisko będzie służyć prezentacji polskiego sektora audiowizualnego oraz promocji dorobku polskich twórców. Na stoisku będą odbywały się spotkania branżowe, rozmowy biznesowe, koprodukcyjne oraz spotkania networkingowe. To również punkt informacyjny dla agentów sprzedaży, dystrybutorów, programerów festiwali i dla producentów zainteresowanych koprodukcją z Polską.

Stoisko funkcjonować będzie przez cały czas trwania targów filmowych Marché du Film: od 14 do 22 maja 2024 r. Na stoisku promowane będą m.in. najnowsze polskie filmy oraz tegoroczne wydarzenie.

Lokalizacja Stoiska: Polish Cinema Pavilion #122 Village International – Riviera.


Marché du Film 2024 – spotkania bilateralne i koprodukcyjne


W ramach promocji polskiej kultury i wsparcia działań polskich producentów, poszukujących interesujących partnerów biznesowych z innych krajów, w ramach Marché du Film odbędzie się seria spotkań koprodukcyjnych i bilateralnych.


We wtorek 15 maja w godzinach 15-17 na stoisku Japonii numer 116, które mieści się w Village International Riviera odbędzie się spotkanie koprodukcyjne polskich producentów z przedstawicielami branży filmowej z Japonii i Tajwanu. Zapisy na wydarzenie są już zamknięte.


W piątek 17 maja w pawilonie przy hotelu Mondrian, znajdującym się przy 45 Boulevard de la Croisette, odbędzie się spotkanie koprodukcyjne z przedstawicielami branży filmowej z Południowo-Wschodniej Europy. Wydarzenie trwać będzie w godzinach 11-16. Zapisy na wydarzenie są już zamknięte.


W sobotę 18 maja na stoisku #122 w godzinach 18-20 odbędzie się natomiast Networking Event, podczas którego w luźniejszej atmosferze będzie można porozmawiać z wybranymi przedstawicielami branży. Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie.


W poniedziałek 20 maja zapraszamy zaś na nasze stoisko o godzinie 11.00 na poranne rozmowy na temat polskich filmów dokumentalnych. W ramach Polish Doks przedstawimy najważniejsze najnowsze produkcje dokumentalne z naszego kraju.

Marcin Radomski
PISF/SFP
Ostatnia aktualizacja:  22.05.2024
Zobacz również
Znamy termin 19. Plenerów Film Spring Open. Ruszyła rejestracja
43. Młodzi i Film: konkurs pełnometrażowych dokumentów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll