PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Organizatorzy 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych ogłosili listę 11 tytułów, które powalczą o Jantara w konkursie pełnometrażowych dokumentów.
W konkursowych filmach nie brakuje mocnych obrazów kondycji polskiego społeczeństwa. Aneta Nowicka w kręconych osiem lat „Córach węgla” obserwuje dzisiejszy Śląsk z perspektywy matki i córki pracujących w sortowni kopalni Pniówek w Pawłowicach. W „Prawym chłopaku” Hanna Nobis portretuje młodego chłopaka zaangażowanego w działalność nacjonalistycznych ruchów. Rzuca nowe światło na nasze podziały, śledząc, jak pod wpływem życiowych doświadczeń, światopogląd bohatera ewoluuje.

Prosto z ulic polskich miast, ale i z życia polskich kobiet, swój dokument wydziera Karolina Lucyna Domagalska. „Nie jesteś sama” to zapis działalności aktywistek Aborcyjnego Dream Teamu, które na przekór wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej i restrykcjom rodzimego ustawodawstwa niosą osamotnionym przez państwo ludziom pomoc w organizacji aborcji.

„Kwiaty Ukrainy” reż. Adelina Borets

Autorzy nie odwracają kamery również od toczącej się tuż za naszą granicą wojny. Kiedy zaczęła się pełnoskalowa rosyjska inwazja Maciej Hamela ruszył swoim autem do Ukrainy, aby nieść pomoc spotkanym tam osobom. Stał się również powiernikiem ich historii, które składają się na przejmujące „Skąd dokąd”. Adelina Borets w „Kwiatach Ukrainy” rejestruje codzienność 67-letniej Natalii z Kijowa. Już wcześniej musiała ona bronić swojej działki kwietnej przed zakusami deweloperów. W czasie pożogi również nie zamierza zrezygnować z własnego skrawka ziemi.

Nie zabraknie w koszalińskim konkursie oddechu. „Kiedy umilknie wiatr” Mateusza Gołębiewskiego o polskim oszczepniku i Olimpijczyku Januszu Sidle ogląda się z zapartym tchem, nawet jeśli ktoś zna rezultaty jego rywalizacji sportowej z lat pięćdziesiątych. Piotr Kielar w „Ja, Rosiński” zbliża się do stroniącego od mediów legendarnego rysownika, twórcy „Thorgala”, a „Ula” Agnieszki Iwańskiej o Urszuli Dudziak przenosi widzów do tętniącego życiem i jazzem Nowego Jorku lat siedemdziesiątych.

Na ekranie odbiją się także nasza codzienność i różne pomysły na życie. W „Out of a comfort zone” Patrycja Grabarek oddaje głos kapitanowi statku handlowego przemierzającego Atlantyk - Sebastianowi Stepaniakowi. Kasia i Robert z „W stronę słońca” Agnieszki Kokowskiej sprzedają wszystko i razem z trójką dzieci ruszają kamperem przez świat. Rodzice „Lili” z dokumentu Sylwii Rosak rozstali się. Ale zachowali relacje, aby wspólnie wychowywać dziewczynkę. To opowieść o emigracji, rodzinie patchworkowej, wartościach przekazywanych dzieciom, która fascynuje ciepłem i czułością.

***
Skład konkursu pełnometrażowych debiutów dokumentalnych:

„Córy węgla”, reż. Aneta Nowicka
„Ja, Rosiński”, reż. Piotr Kielar
„Kiedy umilknie wiatr”, reż. Mateusz Gołębiewski
„Kwiaty Ukrainy”, reż. Adelina Borets
„Lili”, reż. Sylwia Rosak
„Nie jesteś sama”, reż. Karolina Lucyna Domagalska
„Out of a comfort zone”, reż. Patrycja Grabarek
„Prawy chłopak”, reż. Hanna Nobis
„Skąd dokąd”, reż. Maciej Hamela
„Ula”, reż. Agnieszka Iwańska
„W stronę słońca”, reż. Agnieszka Kokowska
LK
Młodzi i Film
Ostatnia aktualizacja:  14.05.2024
Zobacz również
Polska obecność na 77. MFF w Cannes
Rozdano nagrody MDAG Industry
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll