PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Głośny debiut Grzegorza Dębowskiego „Tyle co nic” powalczy o nagrody w międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych 21. Neisse Film Festival. W festiwalowym programie znalazły się także wyprodukowane w Studiu Munka SFP - „Moja siostra” Mariusza Rusińskiego i „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” Agnieszki Elbanowskiej.
Rozpoczynający się 14 maja Nyski Festiwal Filmowy to impreza od ponad 20 lat łącząca twórczość filmową trzech sąsiednich państw – Polski, Niemiec i Czech. Powstał we współpracy klubów filmowych z saksońskiego Großhennersdorfu, czeskiego Liberca i polskiej Jeleniej Góry, a jej nazwa pochodzi od przecinającej graniczny region rzeki Nysy. Trzon festiwalu stanowią konkursy: fabuł, dokumentów oraz krótkich metraży. Obok statuetek Nyskich Ryb dla najlepszych filmów w powyższych kategoriach oraz filmu wybranego w konkursie publiczności, organizatorzy przyznają również nagrody za najlepszą grę aktorską, scenariusz i scenografię, a także Nagrodę Specjalną dla filmu, którego tematyka przyczynia się do wzmacniania porozumienia między społecznościami Polski, Czech i Niemiec.

W gronie tegorocznych tytułów zaproszonych do Konkursu Filmów Fabularnych znalazł się głośny, nagradzany debiut Grzegorza Dębowskiego „Tyle co nic”. Reżyser tej przejmującej opowieści o współczesnej polskiej wsi, która zdobyła aż sześć nagród na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Orła 2024 w kategorii Odkrycie Roku oraz Nagrodę FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Off Camera w Krakowie będzie gościem Neisse Film Festival i spotka się z widzami po seansach w piątek 17 maja w Zittau i w sobotę 18 maja w  Großhennersdorf.

W pozakonkursowej sekcji Polski Blues organizatorzy zaprezentują dwie inne produkcje Studia Munka SFP – pełnometrażowy debiut Agnieszki Elbanowskiej „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” oraz nagradzany dokument Mariusza Rusińskiego „Moja siostra”. Pierwszy z filmów to komediowa opowieść o Tytusie, który podczas kilkudniowych manewrów wojsk terytorialnych przechodzi szkolenie mające uczynić z niego „prawdziwego mężczyznę”. Drugi to intymny, osobisty portret rodziny mierzącej się z problemem uzależnienia od narkotyków, w które popada młodsza siostra reżysera. Film Mariusza Rusińskiego miał swoją światową premierę na festiwalu filmów dokumentalnych IDFA w Amsterdamie, gdzie uhonorowano go Nagrodą dla Najlepszego Dokumentu dla Młodej Widowni. „Moja siostra” otrzymała również główną nagrodę w polsko-czeskim konkursie dokumentów Kino nie zna granic podczas 27. edycji Festiwalu „ZOOM-Zbliżenia” w Jeleniej Górze, Wyróżnienie Specjalne na 31. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym FebioFest w Bratysławie, Nagrodę Główną w konkursie Young Docs 14+ podczas 2. edycji Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET'S DOC w Warszawie, Nagrodę Jury Młodzieżowego na festiwalu ZagrebDox w Chorwacji i Nagrodę dla Najlepszego Dokumentu Społecznego na Viewpoint Documentary Film Festival w Gandawie.

Obrazy prezentowane w międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych oceni Jury, w którym zasiądą niemiecki scenarzysta i reżyser Olaf Held, polska reżyserka Iwona Siekierzyńska oraz Czech Vavřinec Menšl - twórca międzynarodowego festiwalu filmowego 3KinoFest w Pradze. Laureatów Neisse Film Festival poznamy podczas uroczystej gali rozdania Nyskich Ryb, która odbędzie się w sobotę 18 maja w Görlitz.

„Tyle co nic” i „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” to filmy powstałe w ramach skierowanego do debiutantów programu Sześćdziesiąt Minut, którego finansowanie zapewniają Stowarzyszenie Filmowców Polskich, CANAL+ Polska oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Koproducentem filmu Grzegorza Dębowskiego jest Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy. „Moja siostra” zrealizowana została w ramach współfinansowanego przez PISF programu Pierwszy Dokument. Za produkcję wykonawczą odpowiadała Produkcja 316, a koproducentem filmu jest MX35.
LK
Nyski Festiwal Filmowy
Ostatnia aktualizacja:  13.05.2024
Zobacz również
Rozdano nagrody MDAG Industry
Jerzy Skolimowski w Łódzkiej Alei Gwiazd
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll