PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
14 maja o godz. 14.00 w Łódzkiej Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej 66 odsłonięta zostanie setna gwiazda. Niemal równo 26 lat od wmurowania pierwszej (28 maja 1998 roku) poświęconej Andrzejowi Sewerynowi – uhonorowany zostanie Jerzy Skolimowski, reżyser, scenarzysta, aktor, producent filmowy, przedstawiciel trzeciej fali polskiego kina, malarz, poeta i muzyk, a w młodości także bokser.
Cieszący się uznaniem widzów i krytyków. Nagradzany i nominowany do najważniejszych laurów międzynarodowych i krajowych festiwali filmowych – zdobywca Złotego Niedźwiedzia w Berlinie, Złotego Lwa w Wenecji, Złotego Ombu w Mar del Plata, Złotych Lwów w Gdyni, nagród specjalnych w Cannes, Wenecji, Tokio i nominacji do Oscara.

Po uroczystości organizatorzy zapraszają na:

- spotkanie z Jerzym Skolimowskim o godz. 16.30 w kinie NCKF (Targowa 1/3) oraz projekcję filmu „Na samym dnie” o godz. 17.00 w kinie NCKF wstęp biletowany (1 zł): https://bit.ly/100_gwiazda_JS

- wernisaż wystawy prac Jerzego Skolimowskiego o godz. 19.00 w Hotelu Vienna House by Wyndham Andel’s Lodz (Ogrodowa 17).

_____

Za „niezależną postawę polskiego twórcy kina o światowym wymiarze, realizowaną w Polsce i na emigracji oraz stałe związki z Polską” Jerzy Skolimowski został uhonorowany w 2003 roku Nagrodą Specjalną Orzeł, a 19 lat później Orłem za osiągnięcia życia. W 2016 roku wyróżniono go weneckim Złotym Lwem za całokształt twórczości.

Twórczość i postawę reżysera doceniono także wyróżnieniami państwowymi. W 2005 roku został odznaczony złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2011 roku, podczas uroczystości na Wawelu z okazji 20-lecia polski demokratycznej, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent Bronisław Komorowski dziękował przedstawicielom kultury za „mądre zabudowywanie polskiej odzyskanej wolności (…), które pozwala ukazać nie tylko potrzebę odwagi, ale także piękna, aby czynić świat lepszym”. W tym samym roku Francja uhonorowała reżysera Krzyżem Oficerskim Orderu Sztuki i Literatury (Ordre des Arts et des Lettres).

– Za zaangażowanie i odwagę sprzeciwu, w którym trwasz odporny na konformizm, za to, że patrzysz na wspólne dramaty jak na sprawy jednostkowe i osobiste, wnosząc tym samym odnowę do języka kina – mówił minister kultury Frédéric Mitterrand i dodawał: – Niepokorny duchu, (…) wolny, wiecznie w ruchu, obdarzony intuicją, zderzający kino oparte w rzeczywistości społecznej z czystą poezją – razem z Andrzejem Wajdą i Milošem Formanem stanowicie trzon wschodniej awangardy, w której nadal pozostajesz barwnym outsiderem.

_____

Z tą wybitną postacią sztuki będzie można się spotkać w Łodzi 14 maja (wtorek). Właśnie Jerzemu Skolimowskiemu przypadnie gwiazda  numer 100 w Łódzkiej Alei Gwiazd. Odsłoni ją o godzinie 14 na ulicy Piotrkowskiej 66. O godzinie 16.30 będzie rozmawiał z widzami w kinie NCKF przy ulicy Targowej 1/3, a o godzinie 17 rozpocznie się tam projekcja filmu „Na samym dnie”. Po uczcie kinowej zacznie się gala malarska – o godzinie 19 wernisaż obrazów reżysera w Hotelu Andel’s, ulica Ogrodowa 17.


O malarstwie Jerzy Skolimowski mówił tak dla PAP podczas jednej w berlińskich wystaw w 2023 roku: „Daje mi możliwość totalnej satysfakcji, że odpowiadam osobiście za każdy centymetr kwadratowy moich dzieł. To zupełnie inny rodzaj działalności artystycznej niż kino. Jest właściwie zbliżone do medytacji, do zen”.

Pierwszą wystawę indywidualną Jerzy Skolimowski miał w Turynie w Webber Gallery w 1996 roku. Jego malarstwo było prezentowane m.in. w Los Angeles, Miami, Toronto, Paryżu, Oslo, Berlinie, Salonikach, Warszawie, Krakowie i Łodzi oraz na Biennale Sztuki w Wenecji (2001). Obrazy reżysera są w zbiorach muzealnych i prywatnych kolekcjach (m.in. Jacka Nicholsona). Jerzy Skolimowski jest doktorem honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2015).

Fundatorem gwiazdy Jerzego Skolimowskiego, 100. gwiazdy w Łódzkiej Alei Gwiazd, jest Miasto Łodź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO.
LK
EC1
Ostatnia aktualizacja:  13.05.2024
Zobacz również
„Tyle co nic” z nominacją do Nyskiej Ryby
Rożynek, Błażejczyk i Komar wystąpili w ramach cyklu Muzyka w filmie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll