PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  16.04.2024
Reżyser „Tyle co nic” Grzegorz Dębowski został tegorocznym laureatem Złotego Dzika - Grand Prix 17. Festiwalu Reżyserii Filmowej im. Sylwestra Chęcińskiego we Wrocławiu. - Jury, które przyznało mi tę nagrodę, składa się z samych Mistrzów kina: Waldemar Krzystek, Filip Bajon, Feliks Falk.... To dla mnie wielki zaszczyt - powiedział reżyser podczas gali finałowej Festiwalu.

17. Festiwal Reżyserii Filmowej im. Sylwestra Chęcińskiego to impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz wrocławskich wydarzeń kulturalnych. Jego pomysłodawcą i organizatorem jest Stanisław Dzierniejko, zasłużony dla Wrocławia animator kultury filmowej. Z jego inicjatywy rokrocznie publiczność Dolnego Śląska może obcować z najlepszym polskim kinem i spotkać się z  reżyserami rywalizującymi o statuetkę Złotego Dzika. W tym roku w ich gronie znalazł się reżyser „Tyle co nic”, Grzegorz Dębowski.

 

Festiwalowe tytuły, wśród których były tak głośne i nagradzane obrazy, jak „Kos” Pawła Maślony, „Imago” Olgi Chajdas, „Chłopi” DK i Hugh Welchmanów i „Doppelganger. Sobowtór” Jana Holoubka, oceniło Jury, któremu przewodniczył Waldemar Krzystek. Przyznało ono Grand Prix – Złotego Dzika - Grzegorzowi Dębowskiemu za „Tyle co nic”. Podczas gali laureat odebrał statuetkę z rąk prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka oraz dyrektora i producenta Festiwalu Stanisława Dzierniejko. - To dla mnie wielki zaszczyt otrzymać nagrodę z rąk takich Mistrzów – powiedział Grzegorz Dębowski dziękując Waldemarowi Krzystkowi i zasiadającym z nim w Jury Filipowi Bajonowi i Feliksowi Falkowi.

Złoty Dzik to już kolejna nagroda dla twórcy „Tyle co nic”, który okrzyknięty został najlepszym debiutantem 2023 roku, co znalazło potwierdzenie w werdykcie ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Oprócz statuetki za Najlepszy Debiut Reżyserski film wyróżniono również Złotym Pazurem w kategorii Inne Spojrzenie, nagrodą za najlepszy scenariusz, nagrodami aktorskimi dla Artura Paczesnego oraz Agnieszki Kwietniewskiej oraz statuetką Don Kichota Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Debiut Grzegorza Dębowskiego doceniła także Polska Akademia Filmowa nagradzając reżysera Orłem 2024 w kategorii Odkrycie Roku.

 

Od 8 marca „Tyle co nic” oglądać można na ekranach polskich kin. Za jego dystrybucję odpowiada Forum Film Poland. W najbliższym czasie obraz Grzegorza Dębowskiego powalczy o Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy podczas nadchodzącej edycji międzynarodowego festiwalu Mastercard OFF CAMERA 2024. Pod koniec kwietnia „Tyle co nic” będzie mieć swoją międzynarodową premierę w konkursie amerykańskiego RiverRun International Film Festival w Karolinie Północnej. 

 

„Tyle co nic” powstał w Studiu Munka SFP ramach skierowanego do debiutantów programu Sześćdziesiąt Minut, którego finansowanie zapewniają Stowarzyszenie Filmowców Polskich, CANAL+ Polska oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Koproducentem „Tyle co nic” jest Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy.

 

 

 

 

MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  16.04.2024
Zobacz również
6. SFPitch. Prezentujemy longline'y projektów!
Wytwórnia Filmów Oświatowych w Alei Gwiazd
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll