PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
“The Girl With the Needle” – najnowszy film Magnusa von Horna oficjalnie w Konkursie Głównym festiwalu filmowego w Cannes. Film to niepokojąca i gęsta opowieść, bazująca na prawdziwych wydarzeniach z początku XX wieku.

Film Magnusa von Horna to rozgrywająca się na początku XX wieku, oparta na faktach, niepokojąca opowieść o kobiecie szukającej miłości i poczucia moralności. Karoline (Vic Carmen Sonne) to młoda pracownica fabryki w Kopenhadze, która znalazła się w trudnej życiowej sytuacji. W godzinie potrzeby zwraca się o pomoc do przypadkowo poznanej kobiety (Trine Dyrholm). Dzięki temu dramatycznemu wydarzeniu między Karoline a Dagmar nawiązuje się specyficzna nić porozumienia, która odmieni życie ich obu. W materiałach prasowych film von Horna określany jest jako „baśń o straszliwej prawdzie” i dzieło, które silnie oddziałuje na zmysły widza.


„Dziewczyna z igłą” – twórcy o projekcie


„Od zawsze chciałem nakręcić horror, ale im dłużej nad nim pracowałem, tym silniej na wierzch wychodziły elementy dramatyczne” – wspomina Magnus von Horn. Opowieść powstała na bazie prawdziwych wydarzeń i we współpracy z duńską scenarzystką Line Langebek Knudsen. Horrorowy sztafaż jest jednak wyraźnie widoczny w czarno-białym filmie ze zdjęciami polskiego operatora, Michała Dymka. Dzięki nim dzieło posiada niepokojący, gęsty klimat, który celowo odnosi się do filmów i fotografii z początku XX wieku.


„Chcieliśmy nieco oddalić się od rzeczywistości i stworzyć intrygujący estetycznie świat. Odtworzyć ducha epoki, a niekoniecznie stworzyć ściśle historycznie poprawny obraz” wspomina Magnus von Horn. Z tego powodu zdjęcia kręcono w większości w Polsce – w Łodzi, Zgierzu, a także Dolnym Śląsku: we Wrocławiu i Bystrzycy Kłodzkiej. Trzy dni zdjęciowe odbyły się też w szwedzkim Göteborgu. „Kopenhaga nie wygląda nijak jak Bystrzyca Kłodzka, ale naszym świadomym celem było nie stworzenie idealnej repliki miasta, a raczej baśniowy obraz miejscowości sprzed stu lat”. Reżyser wspomina, że celowo szukali miejsc, które wyglądały staro i zaniedbanie w najbardziej spektakularny sposób.


„Chcieliśmy stworzyć film, który będzie nazywany baśnią, może nawet tą ze świata braci Grimm. Bawimy się z koncepcją królewny, która czeka na jeźdźca na białym koniu, (…) jednocześnie odzierając ją ze złudzeń i marzeń” ­– wtóruje mu Mariusz Włodarski, polski producent filmu.


„Dziewczyna z igłą” – twórcy filmu

Reżyserem i współscenarzystą projektu jest Magnus von Horn, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Von Horn napisał scenariusz wraz z Line Langebek Knudsen. W rolach głównych wystąpili: Vic Carmen Sonne, Trine Dyrholm oraz Besir Zeciri.


“The Girl With the Needle” – polska ekipa

Film Magnusa von Horna jest koprodukcją Danii, Polski i Szwecji, a głównymi producentami są: Malene Blenkov z Nordisk Film oraz Mariusz Włodarski z Lava Films. Kierowniczką produkcji jest  Luiza Skrzek, autorem zdjęć Michał Dymek, montażystką Agnieszka Glińska, główną scenografką Jagna Dobesz, dekoratorką wnętrz Ewa Mroczkowska, a kostiumy powstały pod okiem Małgorzaty Fudali. Polacy odpowiedzialni są też za efekty specjalne SFX, pracę kaskaderską, make-up, lokacje, transport oraz są szefami pionów administracyjnych. Oznacza to, że przy produkcji pracowało ponad 140 Polaków w niemal każdym dziale produkcji.


Międzynarodowym agentem sprzedaży filmu jest The Match Factory.

MR
PISF
Ostatnia aktualizacja:  11.04.2024
Zobacz również
Znamy festiwale filmowe wsparte przez PISF
Przegląd filmów Hoffmana. Uniwersalne tematy będą zawsze aktualne
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll