PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Lonia i Bronia to siostry bliźniaczki. Są jak papużki nierozłączki, są identyczne. Po 50 latach rozłąki wreszcie mogą wspólnie spędzać czas. Siostry ubrane w retro ciuchy, wychodzą na ulice Warszawy, które stają się ich sceną. Dla nich wiek to tylko liczba. Teraz film o tych dwóch kolorowych ptakach poleciał za ocean, do Kalifornii.
I„Lonia i Bronia” to około ośmiominutowy film dokumentalny dwóch młodych, ale już uznanych reżyserek – Julii Pełki i Pauliny Skibińskiej. Reprezentuje bardzo rzadko spotykany w polskiej kinematografii gatunek musicalu dokumentalnego. Film „Lonia i Bronia” bierze udział w sekcji „Documentary Short” w 13. AmDocs  Film Festival w Palm Springs. To już druga amerykańska przygoda filmu: wcześniej prezentowany był w OHIO na Athens International Film and Video Festival.

Za zdjęcia odpowiada Julia Pełka, za montaż: obie reżyserki, autorem choreografii, która ma w filmie bardzo duże znaczenie, jest Maciej Florek, a autorem równie ważnych w tym przypadku kostiumów – Jacob Buczyński.

"Lonia i Bronia", materiały promocyjne

Film jest dostępny dla publiczności bezpłatnie na kanale youtube Netflix - 

Julia Pełka jest reżyserką, operatorką i producentką. Ukończyła studia magisterskie na kierunku operatorskim w PWSFTviT w Łodzi oraz Wajda School&Studio, Program Dokumentalny DOK PRO. Jej film "Gruba Kaśka" (ze Studia Munka SFP) prezentowany był na festiwalach filmowych na całym świecie, m.in. Hot Docs w Kanadzie, Warszawskim Festiwalu Filmowym, Krakowskim Festiwalu Filmowym, Bogo Shorts w Argentynie. Laureatka prestiżowego stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Program Młoda Polska. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Paulina Skibińska to wielokrotnie nagradzana reżyserka, scenarzystka i producentka urodzona w Jeleniej Górze. Ukończyła studia magisterskie - kierunek scenopisarstwo, w PWSFTviT w Łodzi. Nominowana do prestiżowej amerykańskiej nagrody IDA Award. Otrzymała międzynarodowe stypendium Eastman-Kodak. Absolwentka międzynarodowego programu MIDPOINT dla scenarzystów. Wielokrotnie nagradzana autorka filmu „Obiekt”(ze Studia Munka SFP) pokazywanego na całym świecie, w tym na festiwalu Sundance - Specjal Jury Award, Clermont-Ferrand, Nashville FF, Tampere FF. Scenarzystka wielu nagradzanych na całym świecie krótkometrażowych filmów fabularnych i animowanych. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

"Lonia i Bronia", materiały promocyjne

Obie reżyserki wspólnie prowadzą firmę produkcyjną Parallax Film Sp. z o.o., która zajmuje się produkcją i koprodukcją pełnometrażowych, krótkometrażowych filmów dokumentalnych, fabularnych i animowanych. Ich filmy były prezentowane i nagradzane na festiwalach na całym świecie, w tym HotDocs Film Festival, Sundance Film Festival, Clermont-Ferrand, Tampere FF, Nashville FF, Short Shorts Film Festival & Asia, Sheffield Doc/Fes, Bogo Shorts, AmDocs Film Festival. Obecnie trwa postprodukcja dwóch filmów dokumentalnych “Kosmiczna” w reż. Pauliny Skibińskiej oraz “Drewnojady” reż. Julii Pełki.

WRÓB
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  21.03.2024
Zobacz również
Znamy filmy zakwalifikowane do Konkursu Polskiego 21. MDAG
Pokazy dla ambasadorów: "Strefa interesów" Jonathana Glazera
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll