PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Strefa interesów” Jonathana Glazera zdobyła dwa Oscary, czyli nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Film w całości nakręcony w Polsce i z udziałem ponad 110 polskich twórców, zdobył podczas 96. Gali Oscarowej wyróżnienia w kategoriach: Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy oraz Najlepszy Dźwięk. Polską producentką obrazu jest Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions), a koproducentem Bartek Raiński.

„Strefa interesów” z dwiema statuetkami Oscara. Film Jonathana Glazera to wstrząsająca historia, skupiająca się na rodzinnym życiu komendanta obozu Auschwitz-Birkenau, Rudolfa Hössa. Opowieść, bazująca na powieści Martina Amisa z 2014 roku, określana jest jako „idylla w cieniu krematoriów”, która unaocznia jak łatwo potrafimy przymknąć oko na ludzkie cierpienie. Film chwalony jest przez krytyków przede wszystkim właśnie za piorunujący sposób, w jaki ten przekaz zostaje zilustrowany na ekranie. W wielu recenzjach podkreślano wirtuozerię zdjęć Łukasza Żala, który w ascetyczny sposób potrafił przekazać ogrom informacji i emocji oraz wybitną pracę ekipy odpowiedzialnej za dźwięk.


„Strefa interesów” – ścieżka sukcesu


Film zadebiutował w 19 maja 2023 roku podczas festiwalu filmowego w Cannes, skąd wrócił z nagrodą Grand Prix oraz wyróżnieniem od Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Od tamtej pory otrzymał także trzy nagrody BAFTA, dwie nagrody EDA od Alliance of Women Film Journalist, Europejską Nagrodę Filmową, Satelitę, nagrodę specjalną festiwalu EnergaCamerimage oraz szereg innych wyróżnień od lokalnych gremiów krytyki filmowej. Teraz Oscary wieńczą tryumfalny pochód filmu Jonathana Glazera.


Polska ekipa „Strefy interesów”


Film jest współfinansowany przez studio A24 i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Większość dni zdjęciowych przypadła na Polskę, a za kamerą stanął wielokrotnie nagradzany i dwukrotnie nominowany do Oscara operator, Łukasz Żal. Film kręcono w Oświęcimiu, na teranie willi Hössa oraz w ważnych obiektach Jeleniej Góry: ratuszu, pałacu Pałac Schaffgotschów w Cieplicach oraz Bazylikach Św. Erazma oraz Św. Pankracego za Murami.


Wśród polskich twórców obrazu są także: Joanna Kuś (scenografia), (charakteryzacja), Małgorzata Karpiuk (kostiumy), Małgorzata Bereźnicka (kierowniczka produkcji, Extreme Emotions), Bartek Raiński (koproducent) i Stanisław Cuske (operator). Obraz do polskich kin w piątek 8 marca wprowadził Gutek Film.

MR
PISF
Ostatnia aktualizacja:  11.03.2024
Zobacz również
Jerzy Antczak i Jacek Bromski nagrodzeni w Los Angeles
Premiera "Tyle co nic". Kiedy film wyprzedza rzeczywistość
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll