PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Film "Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat” powalczy o nagrody na Międzynarodowym Festiwalu filmów Archeologicznych AGON w Atenach. Na festiwal zgłoszonych zostało 1200 filmów ze 100 krajów. Wręczanie nagród nastąpi 26 maja 2024 r.
Film w reżyserii Krzysztofa Paluszyńskiego to fabularyzowany dokument, prowadzący widza po ziemiach naszego kraju i Europy sprzed 7 tys. lat. Punktem wyjścia do filmu są słabo rozpoznane i zbadane neolityczne rondele, które są najstarszymi przykładami monumentalnej architektury w Europie. Dzięki plenerom, scenografii, rekonstruktorom, animacjom 3D i precyzyjnie zaplanowanym kadrom, jesteśmy w stanie odwiedzić świat, który już dawno przestał istnieć.

Rondele to budowle o konstrukcji drewniano-ziemnej o średnicy dochodzącej do stu kilkudziesięciu metrów, kolistego kształtu – na planie okręgu, wznoszone przy użyciu prostych narzędzi przez społeczności najstarszych rolników, którzy przybyli na ziemie obecnej Polski z terenów naddunajskich. Ich budowę rozpoczęto około 4900 lat przed naszą erą. Po około 200-300 latach funkcjonowania zniknęły. Struktura obiektu składała się z wielokrotnego sytemu koncentrycznych rowów-fos dochodzących niekiedy do 10 metrów szerokości i 6 metrów głębokości. Zwężające się ku dnu rowy miały przekrój w kształcie litery V lub Y. Rowy otaczały palisadę, zwykle potrójną, o kilku, najczęściej czterech wejściach. Wysokość palisady sięgała około 3 metrów.

Film składa się z fabularyzowanych scen (między innymi spektakularnej budowy rondela), wypowiedzi archeologów, niezwykle istotnej warstwy wizualnej filmu – animacji 3D, prezentacji filmowej odnalezionych artefaktów z omawianej epoki, dokumentacji prac archeologicznych dotyczących badania rondeli, ze szczególnym uwzględnieniem rondela w Nowym Objezierzu leżącego w województwie zachodniopomorskim.

Producentem filmu jest PFS PalFilmStudio sp. z o.o.
 
Film  "Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat” jest dostępny na VOD TUTAJ.

LK
PFS
Ostatnia aktualizacja:  13.02.2024
Zobacz również
Film „Chłopi” otrzymał tytuł Bestsellera Empiku
„Kobieta z…” Szumowskiej i Englerta już w kwietniu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll