PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Aż 12 krótkometrażowych polskich produkcji zobaczy publiczność Marrakech Short Film Festival. Polska jest gościem honorowym trzeciej edycji festiwalu, a jego program powstał we współpracy ze Studiem Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich i z Ambasadą RP w Maroku.
Organizowany od 3 lat Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Marrakeszu to plenerowa impreza stawiająca na odkrywanie wschodzących talentów z Afryki Północnej oraz prezentację filmów młodych twórców z całego świata. Polska jest trzecim, po Egipcie i Palestynie, gościem marokańskiej imprezy. W dniach 27 października  - 3 listopada festiwalowa publiczność zobaczy kilkanaście krótkometrażowych polskich produkcji – w tym aż 11 filmów zrealizowanych w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Będzie to pierwsza w historii tak szeroka prezentacja dorobku Studia na kontynencie afrykańskim.

W ramach poświęconej Polsce sekcji specjalnej widzowie będą mieli okazję obejrzeć poruszający temat nielegalnej pracy emigrantów dramat Piotra Domalewskiego „60 kilo niczego”, dystopijną komedię o idealnej rodzinie „Home sweet home” w reżyserii Agaty Puszcz, prezentujący ludzkie postawy w obliczu nieoczekiwanego zbrojnego konfliktu obraz „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej, dotykającą tematu odkrywania własnej seksualności komediową „Victorię” Karoliny Porcari, w słodko-gorzki sposób opisującego zmagania z alkoholowym nałogiem „Wróbla” Marcina Janosa Krawczyka, opowiadające o pokoleniowych konfliktach „Ceremonię” Tadeusza Kabicza i „Gęś” Marii Wider, poruszającą temat wyzwolenia z toksycznej relacji „Drogę” Edyty Wróblewskiej, opowiadającą o wybuchowym nadwrażliwcu „Piękną Łąkę Kwietną” Emi Buchwald i poświęcony podsycanej przez apodyktycznego ojca braterskiej rywalizacji „Ostatni gwizdek” Karola Lindholma oraz dokumentalne „Więzi” Zofii Kowalewskiej poruszające temat małżeńskiego kryzysu trawiącego długoletni związek.


- Filmy Studia Munka wybrane na Festiwal w Marrakeszu pokazują różnorodność tematów podejmowanych przez młodych twórców. Można w nich odczytać, czego najmłodsze pokolenie się boi, a czego nie akceptuje we współczesnym świecie. Jak patrzy na starsze pokolenia, a jak na swoich rówieśników.  Ale można w nich także zauważyć wiarę w moc relacji międzyludzkich czy nadzieję na przyszłość.  Większość z tych filmów to fabuły nagradzane w Polsce i na całym świecie - jestem pewna, że także publiczność w Maroku odnajdzie w nich swoje życie i swoje emocje – mówi Katarzyna Malinowska, kierowniczka programów dla młodych twórców w Studiu Munka i kuratorka polskiej sekcji Marrakech Short Film Festival.

Zaproszenie Studia Munka i Polski na Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Marrakeszu to pośredni efekt ubiegłorocznego zwycięstwa filmu „Kamień” w międzynarodowym konkursie krótkich metraży marokańskiej imprezy. Wyreżyserowana przez Bartosza Kozerę komedia o cudzie i absurdach wiary zachwyciła festiwalowych jurorów i publiczność inspirując organizatorów do współpracy ze Studiem Munka przy organizacji 3. edycji Festiwalu.

Poza filmami Studia Munka widzowie w Maroku zobaczą także nominowaną w 2022 roku do Oscara, wzruszającą krótkometrażową „Sukienkę” Tadeusza Łysiaka będącą produkcją Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Zaproszone na Marrakech Short Film Festival filmy ze Studia Munka powstały w ramach skierowanych do młodych twórców programów Pierwszy Dokument oraz Trzydzieści Minut realizowanych ze środków SFP i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerami i koproducentami filmów z programu Trzydzieści Minut są TVN Warner Bros. Discovery i CANAL+ Polska.



LK
Studio Munka SFP
Ostatnia aktualizacja:  27.10.2023
Zobacz również
Konferencja w Serocku (I). W nowej rzeczywistości
Znamy zwycięzców Ukraina! 8. Festiwal Filmowy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll