PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wyprodukowany w Studio Munka SFP dokument „Starsza pani szuka” w reżyserii Marii Wider i ze zdjęciami Miłosza Kasiury rywalizować będzie o Złotą Żabę – Grand Prix międzynarodowego Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych 31. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE w Toruniu.

Startujący 11 listopada 31. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE jest największym i najbardziej znanym festiwalem poświęconym sztuce autorów zdjęć filmowych. Jego wyjątkowa formuła Festiwalu skupia uwagę na walorach obrazu filmowego i jego adekwatności do przesłania zawartego w filmie.

 

Organizowany obok Konkursu Głównego międzynarodowy Konkurs Filmów Dokumentalnych stawia sobie za cel docenienie dokumentu jako twórczej interpretacji rzeczywistości. Kładąc szczególny nacisk na wizualną i estetyczną stronę dzieła, jury ocenia najlepsze osiągnięcia w sztuce obrazu filmowego, przyznając nagrody najlepszym autorom zdjęć.

 

Zakwalifikowany do konkursu dokument „Starsza pani szuka” to subtelny, a zarazem szczery i poruszający portret 72-letniej Krystyny poszukującej z pomocą biura matrymonialnego mężczyzny, u boku którego mogłaby spędzić jesień życia. Niestety spotkania z kolejnymi potencjalnymi kandydatami okazują się pasmem rozczarowań, uświadamiając bohaterce, że związek może wcale nie być tym, czego brakuje jej do szczęścia...

 

Za wizualną stronę filmu Marii Wider odpowiadał Miłosz Kasiura – absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi, autor zdjęć do pełnometrażowych dokumentów „Prawy chłopak” Hanny Nobis i „Boylesque” Bogny Kowalczyk, laureat Grand Prix Festiwalu Kamera Akcja 2015 za autorską etiudę „Dni z moim tatą”. „Starsza pani szuka” to jego trzeci film zrealizowany wspólnie z reżyserką Marią Wider – po krótkometrażowych fabułach „We mnie” (2019) i „Gęś” (2021).

 

Rangę Sekcji Dokumentalnej, obecnej na festiwalu EnergaCAMERIMAGE od 2008 roku, potwierdza fakt zaszczytnego dołączenia do grona festiwali akredytowanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznającej prestiżowe Oscary. Oznacza to, że zdobywcy Złotej Żaby w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych będą kwalifikowani do selekcji Nagród Akademii w kategorii Krótkometrażowy Film Dokumentalny bez wymaganej standardowej dystrybucji kinowej, pod warunkiem, że film spełniać będzie pozostałe wymogi Akademii.

 

„Starsza pani szuka” to jedna z trzech polskich produkcji w tegorocznym festiwalowym Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych. O Złotą Żabę rywalizować będzie z reprezentantami USA, Węgier, Irlandii Północnej, Wielkiej Brytanii, Kanady i Nigerii.

 

Obraz Marii Wider miał swoją światową premierę w Konkursie międzynarodowym tegorocznego, 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W czerwcu br. „Starsza pani szuka” uhonorowana została Wyróżnieniem Jury za krótkometrażowy film dokumentalny na 42. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film, a w październiku Nagrodę dla najlepszego filmu w kategorii Live Action w Międzynarodowym Konkursie Authors Spotlight 14. edycji Festiwalu Kamera Akcja w Łodzi.

 

Film „Starsza pani szuka” zrealizowany został w Studio Munka SFP w ramach programu Pierwszy Dokument realizowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentem wykonawczym obrazu Marii Wider jest Friends With Benefits Studio, a koproducentem Cineo Studio.

 

Laureatów 31. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE w Toruniu poznamy 18 listopada.
MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  25.10.2023
Zobacz również
Pierwsze Forum Kreatywności za nami. Jak finansować sektory kultury?
„Horror Story”: premiera zwiastuna i plakatu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll