PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W czwartek 28 września 2023 w kinie Kultura odbędzie się pokaz filmu „Lombard” Łukasza Kowalskiego, który zainicjuję tegoroczną edycję DOC HOT SELECTION. Program prezentujący co roku najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego.

W kolejnych miesiącach widzowie będą mieli okazję obejrzeć m.in. docenioną nagrodą publiczności na Ukraińskim Festiwalu Filmowym w Warszawie i wyróżnieniem na Młodzi i Film „Moją Ozernę” w reżyserii Kariny Będkowskiej, film „Wiraż” Pawła Hejbudzkiego uhonorowany dwoma nagrodami na Krakowskim Festiwalu Filmowym, czy wielokrotnie nagradzany na całym świecie krótki metraż „Moody” Karoliny Karwan i Tomasza Rattera (m.in. Najlepszey Film Krótkometrażowy na DOCAVIV w Izraelu).


Poruszająca, pełna szalonego humoru opowieść o ludziach, którzy walczą o przetrwanie pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek to para ekscentrycznych biznesmenów z Bytomia. Wraz z trójką swoich pracowników prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy “polskiego Detroit” znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty. Upadającemu biznesowi nie pomagają ani szalone, marketingowe pomysły Wieśka, ani tym bardziej czułe serce Joli, która klientów wspiera nie tylko dobrym słowem, ale i gorącą zupą czy ciepłym kożuchem. Choć lombard przynosi straty, to staje się ważnym centrum życia lokalnej społeczności. Wkrótce jednak znajduje się na krawędzi bankructwa, a związek Joli i Wieśka zostaje wystawiony na próbę. W obliczu nadciągającej katastrofy, właściciele podejmą ostatnią próbę ratowania biznesu i miłości.

 

Pokaz filmu odbędzie się w kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23), w czwartek, 28 września 2023 o godz. 19:30 w sali Rejs. Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu. Do wstępu upoważniają wejściówki wydawane w kasie kina, w dniu projekcji.

 

"Lombard" będzie pierwszym filmem cyklu pokazów DOC HOT SELECTION w ramach której do grudnia widzowie będą mogli obejrzeć na dużym ekranie najważniejsze dokumenty ostatnich lat. Kolejne projekcje będą organizowane co dwa tygodnie, w kinie Kultura. Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach DOC LAB POLAND, największego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy. Pierwsza projekcja w ramach DOC HOT SELECTION odbyła się w 2016 roku. Pokazano wówczas „Królową ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in.  „Lekcja miłości” w reżyserii Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Mateii, „Boylesque„ Bogny Kowalczyk, „Stado” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzało, „Silent love” w reżyserii Marka Kozakiewicz „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Over the Limit” Marty Prus, „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego i wiele innych.

 

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, której wsparcie polskiego filmu dokumentalnego oraz młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji jest DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla koproducentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży, a także CEDOC MARKET — jedyny w Polsce międzynarodowy market koprodukcyjny. DOC DEVELOPMENT to program Fundacji skierowany do reżyserów z projektami dokumentalnymi na wczesnym etapie, mający pomóc w ich rozwijaniu. Ważną inicjatywą jest też program PIERWSZY FILM, w którym pod okiem doświadczonych dokumentalistów swoje pierwsze fabularne lub dokumentalne etiudy przygotowuje młodzież. Program opiera się podejściu praktycznym, zaś uczestnicy pracując w nim na swoich projektach poznają różne zawody filmowe. Fundację założyli i kierują nią Adam Ślesicki i Katarzyna Ślesicka.

 

Partnerami programu DOC HOT SELECTION 2023 są: Canal + , Polski Instytut Sztuki Filmowej, kino Kultura.  Program został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

 

 

 

 

MR
DOC LAB POLAND
Ostatnia aktualizacja:  27.09.2023
Zobacz również
„Moja siostra” rusza w świat
Prezentujemy plakat filmu „Kajtek Czarodziej”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll