PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
18 września w Gdyni startuje 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Filmem otwarcia jest „Doppelgänger. Sobowtór” w reżyserii Jana Holoubka.

W Konkursie Głównym znalazło się 16 filmów, które powalczą o nagrodę główną - Złote Lwy. Są wśród nich takie tytuły jak "Doppelgänger. Sobowtór" Jana Holoubka, "Chłopi" DK i Hugha Welchmanów, "Imago" Olgi Chajdas, "Różyczka 2" Jana Kidawy-Błońskiego oraz "Figurant" Roberta Glińskiego. Jak co roku obok Konkursu Głównego odbędzie się także Konkurs Filmów Mikrobudżetowych Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Nowością tegorocznego festiwalu stanie się cykl „Mistrzowska Piątka”, w którym pięcioro filmowców opowie o polskich filmach, szczególnie dla nich ważnych. Po projekcjach będzie można wziąć udział w dyskusji.


Wybitny scenograf Allan Starski, zdobywca Oscara za scenografię do "Listy Schindlera" Stevena Spielberga oraz m. in. trzech Polskich Nagród Filmowych za "Pianistę" Polańskiego, "Pana Tadeusza" Wajdy oraz "Pokłosie" Pasikowskiego, członek SFP, otrzyma Platynowe Lwy na gali finałowej 48. FPFF w Gdyni.

 

Filmy Studia Munka w sekcjach konkursowych

 

Aż sześć produkcji Studia Munka SFP znalazło się w programie 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na najważniejszej imprezie polskiego kina swoje pełnometrażowe debiuty zaprezentują w Konkursie Głównym: Adrian Apanel i Grzegorz Dębowski, a w krótkometrażowym: Emi Buchwald, Szymon Waćkowski i Hubert Patynowski. W sekcji pozakonkursowej Filmy z Gdyni, widzowie zobaczą natomiast film Marka Głuszczaka. W tym roku w Gdyni Studio Munka świętować będzie 15-lecie istnienia.

 

O nagrody w Konkursie głównym powalczą dwa obiecujące debiuty: „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego i „Horror Story” Adriana Apanela. W Konkursie Filmów Krótkometrażowych 48. FPFF w Gdyni o nagrody powalczą natomiast: „Radość życia” Szymona Waćkowskiego, „Wspaniałe kilka minut” Huberta Patynowskiego i „Piękna Łąka Kwietna” Emi Buchwald. Ostatnim z zaproszonych na festiwal filmów krótkometrażowych jest „Wolna krowa” Marka Głuszczaka. Znalazł się on w sekcji Filmy z Gdyni.

 

Gdynia Dzieciom

 

„Kajtek Czarodziej” Magdaleny Łazarkiewicz, „O psie, który jeździł koleją” Magdaleny Nieć czy „O dwóch takich, co ukradli księżyc” Leszka Gałysza – to tylko kilka tytułów, które znalazły się w tegorocznym programie Gdyni Dzieciom. Organizowana przez Stowarzyszenie Filmów Polskich sekcja jest od blisko 20 lat częścią Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

Na początku było słowo. A konkretnie: książka, opowiadanie, wiersz. Literatura to fantastyczne tworzywo kina dla dzieci i młodzieży. Po latach kryzysu polski film dla młodej widowni przeżywa renesans, śmiało czerpiąc z bogatego dorobku literackiego. Gdynia Dzieciom w całości składa się z fabularnych lub animowanych ekranizacji i adaptacji polskich powieści, nowel, wierszy i komiksów dla młodych czytelników.

 

– Z roku na rok obserwuję coraz większe zainteresowanie gdyńską odsłoną Polskiego Kina Młodego Widza. Nie mam wątpliwości, że tegoroczna Gdynia Dzieciom spotka się z niesłabnącym zainteresowaniem młodej widowni. Cieszę się, że razem będziemy mogli odkrywać fascynującą historię adaptacji książek dziecięcych. Światy filmu i literatury dla najmłodszych zawsze się przyciągały i przenikały, bo mają w gruncie rzeczy jedno i to samo tworzywo – dziecięce zdziwienie i wyobraźnię – mówi Waldemar Szarek, reżyser i przewodniczący Zarządu Koła Realizatorów Filmów Dla Dzieci i Młodzieży SFP.

 

Forum SFP

 

Tegoroczne Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich, które tradycyjnie odbywa się na zakończenie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, będzie koncentrowało się wokół dwóch tematów. Pierwszym jest blokowane przez polski rząd wprowadzenie tantiem z Internetu. Drugim, próba znalezienia sposobu na odbudowanie widowni kinowej polskich filmów. Hotel Mercure Gdynia Centrum, sobota, 23 września 2023, godz. 12.00.

 

Jacek Bromski – prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich zaprosił do dyskusji: Agnieszkę Odorowicz - członkinię Zarządu Cyfrowego Polsatu ds. Produkcji Filmowej, Urszulę Piasecką - prezesa Zarządu Kino Świat, Pawła Dutkalskiego - członka Zarządu Warner Bros. Entertainment Polska, Tomasza Jagiełłę - członka Zarządu Agora S.A. (Helios, Next Film), Dominika Skoczka - dyrektora SFP-ZAPA oraz Radosława Śmigulskiego - dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 18–23 września 2023 roku.

MR
FPFF
Ostatnia aktualizacja:  17.09.2023
Zobacz również
„Chleb i sól” wygrywa 18. filmPOLSKA – Polnisches Filmfestival w Berlinie
Gdynia Dzieciom, czyli akcja adaptacja na 48. FPFF
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll