PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  15.09.2023
Tegoroczne Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich, które tradycyjnie odbywa się na zakończenie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, będzie koncentrowało się wokół dwóch tematów. Pierwszym jest blokowane przez polski rząd wprowadzenie tantiem z Internetu. Drugim, próba znalezienia sposobu na odbudowanie widowni kinowej polskich filmów. Hotel Mercure Gdynia Centrum, sobota, 23 września 2023, godz. 12.00. Zapraszamy do dyskusji.
Gdyńskie fora Stowarzyszenia Filmowców Polskich - największej organizacji zrzeszającej ludzi filmu - są od lat miejscem gorących dyskusji na temat najistotniejszych zagadnień dotyczących środowiska filmowego. A dzisiaj najważniejszą kwestią są z pewnością tantiemy z Internetu. Skalę problemu najlepiej definiują dwie liczby: 2,5 mld zł – roczne przychody rynku VOD w Polsce i 0 zł – wysokość tantiem wypłaconych polskim twórcom.

Pomimo silnej presji środowisk twórczych, wsparcia ze strony ministra kultury Piotra Glińskiego, premier Mateusz Morawiecki, przychyla się do narracji gigantów streamingowych i robi wszystko żeby pozbawić polskich filmowców należących się im pieniędzy. Na szefie rządu nie robi wrażenia nawet fakt, że już wkrótce Polska będzie musiała płacić kary za ponad dwuletnie opóźnienie w implementacji dyrektywy autorskiej. Dlaczego polski rząd działa na szkodę polskich artystów, blokując wprowadzenie tantiem z Internetu?

Uczestnicy Forum SFP będą także rozmawiać o pomysłach na odbudowanie widowni kinowej polskich filmów. Co sprawia, że polskiemu kinu jest tak trudno wrócić do wyników sprzed covidowej zapaści? Jakich filmów oczekuje nowe pokolenie kinomanów, które wyłoniło się z pandemicznej rzeczywistości?

Jacek Bromski – prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich zaprosił do dyskusji: Agnieszkę Odorowicz - członkinię Zarządu Cyfrowego Polsatu ds. Produkcji Filmowej, Urszulę Piasecką - prezesa Zarządu Kino Świat, Mariusza Łukomskiego - prezesa Zarządu Monolith Films, Dominika Skoczka - dyrektora SFP-ZAPA oraz Radosława Śmigulskiego - dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich
sobota, 23 września 2023, godz. 12.00
Hotel Mercure Gdynia Centrum, ul. Armii Krajowej 22, Gdynia

UWAGA: Członkom Stowarzyszenia Filmowców Polskich biorącym udział w forum, którzy podpiszą się na liście oraz podadzą numer legitymacji członkowskiej, przysługuje zwrot kosztów podróży z miejsca zamieszkania na forum oraz z forum do miejsca zamieszkania, w wysokości kosztów przejazdu pociągiem PKP kasą 2. Koszty podróży można rozliczać do 10 października 2023 roku w warszawskim biurze SFP (dział księgowości).

Regulamin Forum SFP w Gdyni
gw
SFP
Ostatnia aktualizacja:  22.09.2023
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Gdynia Dzieciom, czyli akcja adaptacja na 48. FPFF
Anna Waśniewska-Gill w grupie Wonder
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll