PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Plenery Film Spring Open już po raz drugi zapraszają młodych producentów i studentów produkcji filmowej do udziału w zajęciach Grupy Nowoczesnej Produkcji Filmowej. W tym roku jej mentorami będą m.in. Ewa Puszczyńska i Krzysztof Terej, a prowadzącą – Marta Szarzyńska. Na zajęciach, korzystając z doświadczeń wykładowców, przyszli producenci analizować będą obecny model produkowania w poszukiwaniu przyszłościowych rozwiązań.
Patronem Grupy Nowoczesnej Produkcji Filmowej jest Piotr Woźniak-Starak, który był pionierem nowego modelu producenckiego w Polsce i w Europie, tj. modelu producenta kreatywnego zaangażowanego w powstawanie filmu na każdym etapie produkcji. Partnerem Grupy jest z kolei Fundacja Rodziny Staraków, organizatora konkursu "Wyobraź Sobie".

"Wychodząc z założenia, że Plenery Film Spring Open są skierowane do młodych ludzi, którzy rozpoczynają lub są na początku swojej kariery filmowej, proponuję, aby tegoroczne warsztaty poruszały zarówno aktualne tematy, jak i odnosiły się do problemów, które towarzyszą producentom od zawsze, czyli finanse, produkcja i dystrybucja" – mówi prowadząca Marta Szarzyńska.


Wśród tematów poruszanych na zajęciach znajdą się następujące zagadnienia:

- produkcja pierwszego filmu;

- praca w mikrobudżecie;

- promocja projektów;

- analiza okresów przygotowawczych, zdjęciowych i poprodukcyjnych pod kątem kontroli ryzyka;

- zarządzanie ekonomią i procesami produkcji;

- metody pozyskiwania środków na realizację projektów;

- a przede wszystkim nowoczesny, zielony model produkcji.


Poza zajęciami warsztatowymi z producentką "Piosenek o miłości" członkowie grupy będą mogli uczestniczyć w wykładach mistrzowskich doświadczonych przedstawicieli branży. Wśród prowadzących znajdą się m.in. laureatka Oscara Ewa Puszczyńska i Krzysztof Terej, CEO Watchout Studio. W zakresie wiedzy na temat sztucznej inteligencji i narzędzi AI pomocnych w pracy producentów grupę wspierać będzie Jacek Nagłowski.


Ewa Puszczyńska to jedna z najbardziej znanych i najbardziej utytułowanych polskich producentek filmowych, laureatka Oscara za "Idę" Pawła Pawlikowskiego, wyróżniona m.in. Europejską Nagrodą Filmową za dramat wojenny "Aida" Jasmili Žbanić i Nagrodą BAFTA za "Zimną wojnę". W jej CV można znaleźć także m.in.: "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego czy "The Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej.


Krzysztof Terej pełni funkcję CEO Watchout Studio. Jest producentem hitów polskiego box office’u takich, jak "Bogowie" czy "Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" oraz międzynarodowego projektu "Ukryta gra" z Billem Pullmanem w roli głównej. Wyprodukował pierwszy w Polsce film o zombie, czyli "Apokawixa" w reżyserii Xawerego Żuławskiego.


Marta Szarzyńska pracę w pełnometrażowej fabule zaczęła od mikrobudżetowych "Piosenek o miłości" Tomasza Habowskiego, za które dostała Nagrodę KIPA za Debiut Producencki. Absolwentka Studiów Filozoficzno-Historycznych na UMCS, studiów podyplomowych Laboratorium Reportażu na UW i kursu "Development Kreatywny" w Szkole Wajdy. W 2023 roku ukończyła międzynarodowy kurs EAVE oraz otrzymała stypendium z Erich Pommer Institute na uczestniczenie w półrocznych warsztatach Serie’s Woman, które odbywały się w Szwecji i we Francji. Od 3 miesięcy zajmuje się sekcją Nowych Narracji przy KIPA.


Co można robić na Plenerach? 


Sercem praktycznych warsztatów organizowanych przez Fundację Film Spring Open są grupy dedykowane, których uczestnicy pracują nad swoimi projektami pod okiem uznanych artystów i specjalistów.

Podczas 18. edycji odbędą się też dwa konkursy organizowane przy wsparciu Województwa Małopolskiego:

• Zielona reklama Małopolski, czyli konkurs na scenariusze reklam promujących dziedzictwo kulturowe i walory turystyczne Małopolski;

• Film Spring Open Hackathon dla Wawelu, czyli konkurs programistyczno-filmowy mający na celu stworzenie interaktywnych projektów umożliwiających nowoczesne zwiedzanie muzeów.


Poza tym jak co roku odbędą się warsztaty sprzętowe, wykłady mistrzowskie oraz projekcje nagradzanych filmów.


Tegoroczne Plenery Film Spring Open odbędą się w dniach 10–19.10.2023 w krakowskich Przegorzałach. Więcej informacji o zasadach uczestnictwa można znaleźć na stronie TUTAJ.

 

MR
Film Spring Open
Ostatnia aktualizacja:  29.08.2023
Zobacz również
Paweł Maślona: Nie przepracowaliśmy śmierci Marcina Wrony
Oto skład Komisji Oscarowej 2023
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll