PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Osiem krótkometrażowych fabuł i dokumentów wyprodukowanych w Studiu Munka SFP obejrzy w pierwszy weekend września publiczność 2. edycji Bana Film Festiwal w Pleszewie.
Organizowany od 2022 roku w niewielkim Pleszewie w Wielkopolsce Bana Film Festiwal to najmłodsza impreza na festiwalowej mapie Polski. Wymyślona przez scenarzystę Pawła Sarbinowskiego, stawia sobie za cel prezentację młodego, niezależnego kina i popularyzację krótkich form filmowych. Gospodarzem Bany jest lokalna Zajezdnia Kultury, a nazwa imprezy w wielkopolskiej gwarze oznacza „pociąg”, do wyprawy którym zachęcają twórcy Bana Film Festiwal.

Na drugą edycję festiwalu otrzymali oni ponad 100 zgłoszeń z całej Polski. Konkursową selekcję przeszło 19 filmów, w tym aż osiem produkcji Studia Munka SFP. W dniach 1-2 września powalczą one w Pleszewie o nagrody przyznawane przez festiwalową publiczność.

Pierwsza z krótkometrażowych fabuł zaproszonych do Pleszewa to „Followers. Odpalaj lajwa” Jakuba Radeja (prod. wyk. Mizar Films, kopr. TVN, CANAL+ Polska i All For Movies) – opowieść o dwójce licealistów, którzy postanawiają wykorzystać szkolną uroczystość i wizytę Olgi Tokarczuk do zdobycia internetowej sławy... „Followers” to zdobywca Nagrody Specjalnej Jury konkursu krótkich metraży ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W konkursowym gronie nie mogło oczywiście zabraknąć „Victorii” Karoliny Porcari (prod. wyk. Mizar Films, kopr. TVN i All For Movies) nagrodzonej m.in. Srebrnym Smokiem Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz Grand Prix Konkursu krótkich metraży Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To fenomenalnie zagrana przez Katarzynę Figurę historia kobiety po pięćdziesiątce, która nieoczekiwanie odkrywa swoją, uśpioną dotąd, seksualność.
Kolejny z tytułów prezentowanych na Bana Film Festiwal to „Wolna krowa” Marka Głuszczaka (prod. wyk. Maj Film, kopr. TVN, CANAL+ Polska) – zrealizowana z przymrużeniem oka historia Alicji wyruszającej na poszukiwanie swojej córki Sary, która tuż przed maturą uciekła z domu, by z grupą ekologów bronić stada krów przed ubojem. W tej opowieści o nastoletnim buncie i poszukiwaniu międzypokoleniowego porozumienia główne role kreują Pola Król i Gabriela Muskała.

Listę konkursowych fabuł zamyka „Wróbel” Marcina Janosa Krawczyka (prod. wyk. Janos Film, kopr. TVN) uznany w lipcu za najlepszy film zagraniczny przez internetową widownię festiwalu Short Shorts Film Festival & Asia w Tokio. To historia dobiegającego pięćdziesiątki mężczyzny, w którego naznaczony alkoholem świat pewnego dnia wkracza ekipa warszawskich filmowców. Złożona przez nich propozycja zagrania jednej z ról jawi mu się jako szansa na zerwanie z dotychczasowym życiem i okazja do pojednania z najbliższymi...

Pleszewska widownia będzie miała także okazję obcować z młodym kinem dokumentalnym. Listę pokazów otwiera „Granica” Michała Kaweckiego (prod. wyk. Unlimited Film Operations, kopr. EC1 Łódź – Miasto Kultury) - historia rodzeństwa, którego losy potoczyły się zupełnie odmiennie. On, mimo przeciwności losu, zrobił profesorską karierę. Ona większość dorosłego część życia spędziła w zakładzie karnym. Traumy dzieciństwa, niełatwe wspomnienia, ich drogi życiowe powodują, iż proces pojednania nie jest łatwy...

W festiwalowym programie znalazły się również „Koniki na biegunach” Marcina Lesisza (prod. wyk. Domino Film, kopr. Coloroffon). Bohaterką filmu jest niepełnosprawna Ewa, która komunikuje się z otoczeniem tworząc lalki i zabawki oddające jej stany emocjonalne. Film łączy w sobie dokumentalną opowieść z fragmentami animacji stworzonej na kanwie snutego przez Ewę opowiadania.

Trzeci z zaproszonych filmów to nagrodzony niedawno w Izraelu „Moody” Karoliny Karwan i Tomasza Rattera (kopr. FDR Studio, Głośno) – historia rozgrywająca się na jednej z niewielkich indonezyjskich wysp, którą zamieszkują starzejąca się matka i jej zafascynowany tańcem dorosły syn. Obserwując ich wzajemne relacje twórcy budują intymną opowieść o życiu na styku dwóch światów połączonych muzyką i bezmiarem rodzicielskiej miłości.

Publiczność Bany zobaczy również przejmujący obraz „Opowiedz mi o mnie” Macieja Millera (prod. wyk. Maj Film, kopr. Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie). Bohaterką filmu jest porzucona po narodzinach w szpitalu Magda, która dziś jako dorosła osoba próbuje nawiązać relację z biologiczną matką.

Prezentowane na Bana Film Festiwal produkcje Studia Munka SFP powstały w ramach, dofinansowywanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, programów dla młodych twórców - Trzydzieści Minut i Pierwszy Dokument.
LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  26.08.2023
Zobacz również
Zobacz zapowiedź filmu "Święto ognia"
Nominacje do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll