PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Wyprodukowane w Studio Munka SFP dokumenty „Granica” Michała Kaweckiego, „Koniki na biegunach” Marcina Lesisza, „Moody” Karoliny Karwan i Tomasza Rattera, „Sen wujka Vakho” Joanny Rój oraz „Tempo Home” Kamila Bembnisty znalazły się w programie 9. Festiwalu Filmowego Przeźrocza w Bydgoszczy, gdzie powalczą o laury w konkursie Błysk Oka.
Ideą bydgoskiej imprezy jest prezentacja nowych nurtów filmowych, a zarazem silne odwoływanie się do filmowej tradycji i awangardy. Wszystko to składa się na interdyscyplinarne, dynamiczne wydarzenie nastawione na aktywny odbiór widzów pod hasłem „więcej niż kino”, łącząc projekcje filmowe z innymi dziedzinami sztuki. „Przeźrocza” zapraszają mistrzów polskiego i zagranicznego kina, a jednocześnie przedstawiają najnowsze, odważne, nowonurtowe obrazy przełamujące kolejne granice sztuki filmowej. Taki też jest festiwalowy konkurs Błysk Oka, do udziału w którym zaproszono w tym roku 13 krótkometrażowych produkcji dokumentalnych, w tym pięć filmów powstałych w Studio Munka SFP w ramach programu Pierwszy Dokument realizowanego przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Pierwszy z konkursowych tytułów to „Granica” Michała Kaweckiego. Reżyser opowiada kameralną historię rodzinną pokazując rodzeństwo, którego losy potoczyły się zupełnie odmiennie. On, mimo przeciwności losu, zrobił profesorską karierę. Ona większość dorosłego część życia spędziła w zakładzie karnym. Traumy dzieciństwa, niełatwe wspomnienia, ich drogi życiowe powodują, iż proces pojednania nie jest łatwy. Za produkcję wykonawczą filmu odpowiadało Unlimited Film Operations. Koproducentem „Granicy” jest EC1 Łódź – Miasto Kultury.

„Koniki na biegunach” Marcina Lesisza to historia niepełnosprawnej Ewy, która komunikuje się z otoczeniem tworząc lalki i zabawki oddające jej stany emocjonalne. Film łączy w sobie dokumentalną opowieść z fragmentami animacji stworzonej na kanwie snutego przez Ewę opowiadania. Koproducentem „Koników na biegunach” jest firma Coloroffon. Za produkcję wykonawczą odpowiadało Domino Film.

„Moody” Karoliny Karwan i Tomasza Rattera to opowieść rozgrywająca się na jednej z niewielkich indonezyjskich wysp, którą zamieszkują starzejąca się matka i jej zafascynowany tańcem dorosły syn. Obserwując ich wzajemne relacje twórcy budują opowieść o życiu na styku dwóch światów połączonych muzyką i bezmiarem rodzicielskiej miłości. „Moody” powstał w koprodukcji z FDR Studio i Głośno.

Kolejny z konkursowych tytułów - „Sen wujka Vakho” Joanny Rój – to historia mężczyzny, który od ponad 50 lat żyje samotnie hodując kozy w opuszczonej wiosce w górach Kazbegi w Gruzji. Vakho prześladuje wspomnienie proroczego snu, zapowiadającego tragiczne wydarzenia, za które ukarał się odosobnieniem. W relacji z autorką filmu mężczyzna dzieli się przemyśleniami, które pojawiły się podczas dekad izolacji od świata zewnętrznego. Producentem wykonawczym filmu jest Centrum Kształcenia Suplement Stanisław Rój.

Ostatni z zaproszonych do konkursu Błysk Oka filmów to „Tempo Home” Kamila Bembnisty. Reżyser skierował kamerę na Leilę, Amira i Baqira - trójkę z ponad tysiąca mieszkańców tymczasowego obozu dla uchodźców zbudowanego z kontenerów na terenie dawnego lotniska Berlin-Tempelhof. „Tempo Home” zrealizowane zostało przez No Drama Production (producent wykonawczy) we współpracy koprodukcyjnej z Coloroffon i Halo Productions.

Jury konkursu Błysk Oka w składzie: filmoznawca i krytyk Michał Oleszczyk, dziennikarka filmowa Agnieszka Szydłowska, reżyser Kuba Mikurda przyzna nie tylko Grand Prix dla reżysera najlepszego filmu, ale także nagrody za najlepszy montaż oraz najlepsze zdjęcia.

9. Festiwal Filmowy Przeźrocza w Bydgoszczy odbędzie się w dniach 26 sierpnia - 2 września 2023. Laureatów konkursu Błysk Oka poznamy podczas uroczystej festiwalowej gali 2 września.

LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  21.08.2023
Zobacz również
Jerzy Stuhr odebrał nagrodę na festiwalu Big Festivalowski
22 sierpnia Biuro SFP będzie czynne od 12:00
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll