Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Trwa 17. BNP Paribas Dwa Brzegi. W programie znaleźli się zwycięzcy międzynarodowych festiwali „klasy A”, w tym „Chleb i sól” Damiana Kocura. Światowa premiera filmu miała miejsce niemal rok temu na MFF w Wenecji.
W prowadzonym przez dyrektorkę festiwalu Grażynę Torbicką spotkaniu wziął udział producent filmu i dyrektor artystyczny Studia Munka SFP Jerzy Kapuściński. Grażyna Torbicka przypomniała, że przez pierwszą dekadę Studio zajmowało się przede wszystkim produkcją krótkich metraży. - Na początku faktycznie filmów krótkometrażowych było mniej, choć w Studiu debiutowali m.in. Maria Sadowska, Kuba Czekaj, Bartek Konopka, Piotr Domalewski. System regularnych produkcji fabularnych powstał w 2017 roku jako „Program 60 Minut” – wyjaśnił Jerzy Kapuściński. – Z początku głównym adresatem tych produkcji miały być telewizje, ale ostatecznie większość filmów weszła do regularnej dystrybucji kinowej a wszystkie przeszły drogę festiwalową. Pierwszym filmem Programu była „Supernova” Bartosza Kruhlika, nagrodzona za najlepszy debiut na FPFF w Gdyni.
"Chleb i sól" jest jak do tej pory najczęściej nagradzanym filmem z Programu "60 Minut". - Trudno przebić się filmom pełnometrażowym na międzynarodowe festiwale, tymczasem filmom ze Studia Munka to się udaje – mówiła gospodyni spotkania, wspominając nagrodę dla „Chleba i soli” na MFF w Wenecji. Pytała producenta o kryteria wyboru projektów, powody, dla których wybiera się te a nie inne teksty. - Nie ma jednego powodu. Mamy rady artystyczne programów, które spotykają się z twórcą i zadają mu pytania po lekturze tekstu. Scenariusz jest jednym z czynników wyboru, ale ważne są wcześniejsze krótkie filmy reżysera. Pracujemy z reżyserem od pomysłu aż do skończonego filmu. Jeśli projekt jest dobrze przygotowany na etapie scenariusza, preprodukcji, to sam proces przebiega bez dramatycznych zawirowań – wyjaśnił Jerzy Kapuściński. – To ważne dla debiutanta, bo jeśli będzie on pozostawiony sam sobie, wówczas proces ten staje się trudniejszy - skomentowała Torbicka. - Jednym z kryteriów wyboru jest: chcę zobaczyć coś, czego nie ma. Coś odważnego. Odwaga jest cechą dobrego debiutu – mówił producent.
W przypadku wszystkich filmów Damiana Kocura pada pytanie o obsadę. Przypomnijmy, że w filmie grają aktorzy niezawodowi, którzy ogromnie zyskali na udziale w tej produkcji. Przy czym na ostatnim festiwalu „Młodzi i Film” Nikola Raczko została okrzyknięta odkryciem aktorskim a nagrodę za rolę męską otrzymał Tymoteusz Bies – który podobnie jak jego brat Jacek Bies jest zawodowym pianistą. Damiana Kocura zna od dzieciństwa. – Jeden z obecnych w filmie młodych muzyków hip-hopowych na premierę przyszedł już z agentem – dodał Kapuściński. Producent nie ingerował w wybór obsady, znając talent reżysera do pracy z aktorami niezawodowymi. - To nie mogą być aktorzy, którzy udają, że grają – powiedział Kapuściński, przypominając fantastyczną decyzję obsadową Andrzeja Żuławskiego, który w roli Chopina w „Błękitnej nucie” zobaczył Janusza Olejniczaka. - Jesteśmy ustawieni w perspektywie podglądaczy lub podsłuchiwaczy. Podsłuchujemy, chcemy się dowiedzieć, co oni powiedzą. Damian Kocur musi być nieprawdopodobnie czuły na tę prawdę, którą widzi w bohaterach – mówiła Grażyna Torbicka.
"Chleb i sól" ukazał się właśnie nakładem Kino Świat na DVD. Publiczność zgromadzona w centrum festiwalowym odniosła się m.in. do kwestii plakatu filmowego – autorski plakat filmu spod ręki Maksa Bereskiego (Plakiat) wzbudził zachwyt. - Kiedyś polska szkoła plakatu dosłownie wisiała na ulicach, teraz te plakaty można zobaczyć tylko na festiwalach – mówili widzowie. – One w większym stopniu budzą zainteresowanie filmem niż na przykład zdjęcie dziewczyny bohatera – mówiła Grażyna Torbicka.
Grażyna Torbicka, Jerzy Kapuściński, fot. BNP Paribas Dwa Brzegi
Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest partnerem 17. BNP Paribas Dwa Brzegi. Festiwal kończy się 5 sierpnia 2023 roku.
Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja: 4.08.2023
„Być kimś” zwycięzcą na 17. BNP Paribas Dwa Brzegi
11. Królewskie Śpiewanie - Muzyka i Film w Tykocinie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024