PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  31.07.2023
Wyprodukowane w Studiu Munka SFP dwie pełnometrażowe fabuły oraz aż siedem krótkich metraży znalazły się w programie 24. edycji Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu.

Organizowana w położonym na malowniczym Roztoczu Zwierzyńcu Letnia Akademia Filmowa to impreza wyrosła na gruncie Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Jej organizatorzy stawiają na kameralne pokazy wartościowych dzieł i długie dyskusje twórców z publicznością w niezobowiązującej, wakacyjnej atmosferze. Tegoroczna edycja LAF zaplanowana została w dniach od 7 do 15 sierpnia.

 

W stałym cyklu zwierzynieckiej imprezy Łukasz Maciejewski przedstawiawidownia będzie mogła zobaczyć „Braty” Marcina Filipowicza - opowiedziany z perspektywy wrażliwego nastolatka intymny, czarno-biały film drogi do dojrzałości, nasiąknięty klimatem młodości: tricków na deskorolce, pierwszych miłości, zranionych uczuć, poszukiwania własnej tożsamości oraz akceptacji samego siebie. Po festiwalowym seansie zaplanowano spotkanie, w którym wezmą udział reżyser oraz odtwórcy głównych ról Hubert Miłkowski i Sebastian Dela.

 

W skupiającej głośne, nagradzane na świecie tytuły sekcji Panoramawyświetlony zostanie natomiast najczęściej nagradzany polski debiut ostatnich lat, laureat ubiegłorocznego MFF w Wenecji czyli „Chleb i sól” Damiana Kocura. To dotykająca tematów dorastania, budowania relacji społecznych i wykluczenia opowieść o dwójce braci spędzających wakacje na blokowisku w rodzinnej miejscowości. - To film dotykający naszej rzeczywistości w sposób dotkliwy, ale bez ideologii... Chopin i kebab w małym miasteczku – pisał po polskiej premierze krytyk filmowy ks. Andrzej Luter.

 

„Braty” i „Chleb i sól” to produkcje Studia Munka powstałe w ramach skierowanego do debiutantów programu Sześćdziesiąt Minut realizowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich i współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Stałym partnerem programu i koproducentem filmów jest telewizja CANAL+ Polska. „Chleb i sól” zrealizowany został w koprodukcji z Instytucją Filmową Silesia Film oraz firmami Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Dodatkowo otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie. Koproducentami filmu „Braty” są natomiast Mazowiecki Instytut Kultury oraz ATV Group Agencja Aktorska Sceneria.

 

Aż siedem produkcji Studia Munka znalazło się natomiast w zwierzynieckiej sekcji krótkich metraży. Widzowie Letniej Akademii Filmowej będą mieli okazję zobaczyć pięć fabuł i dwa dokumenty mające za sobą sukcesy na polskich i zagranicznych festiwalach.

 

W gronie tym nie mogło oczywiście zabraknąć „Victorii” Karoliny Porcari (prod. wyk. Mizar Films, kopr. TVN i All For Movies) nagrodzonej m.in. Srebrnym Smokiem Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz Grand Prix Konkursu krótkich metraży Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To fenomenalnie zagrana przez Katarzynę Figurę historia kobiety po pięćdziesiątce, która nieoczekiwanie odkrywa swoją, uśpioną dotąd, seksualność.

 

Zwierzyniecka publiczność będzie mogła skonfrontować się z „Wróblem” Marcina Janosa Krawczyka (prod. wyk. Janos Film, kopr. TVN) uznanym w lipcu za najlepszy film zagraniczny przez internetową widownię festiwalu Short Shorts Film Festival & Asia w Tokio. To historia dobiegającego pięćdziesiątki mężczyzny, w którego naznaczony alkoholem świat pewnego dnia wkracza ekipa warszawskich filmowców. Złożona przez nich propozycja zagrania jednej z ról jawi mu się jako szansa na zerwanie z dotychczasowym życiem i okazja do pojednania z najbliższymi...

 

Kolejna z krótkometrażowych fabuł zaproszonych do Zwierzyńca to „Followers. Odpalaj lajwa” Jakuba Radeja (prod. wyk. Mizar Films, kopr. TVN, CANAL+ Polska i All For Movies) – opowieść o dwójce licealistów, którzy postanawiają wykorzystać szkolną uroczystość do zdobycia internetowej sławy. „Followers” to zdobywca Nagrody Specjalnej Jury konkursu krótkich metraży ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

Uczestnicy LAF będą mogli obejrzeć także nagrodzoną już m.in. na Warszawskim Festiwalu Filmowym i Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie „Piękną Łąkę Kwietną” Emi Buchwald (prod. wyk. Loco Film Production, kopr. TVN, CANAL+ Polska, Samira Studio, Studio Produkcyjne Orka). To historia Emila - nadwrażliwego architekta krajobrazu, którego neurotyczna osobowość doprowadza do serii absurdalnych wydarzeń rozgrywających się na oczach jego dorastającej córki...

 

Ostatnia z prezentowanych fabuł to „Synthol” (prod. wyk. Balapolis, kopr. TVN, Warmia Resort, ATM System, Black Photon) będący debiutem reżyserskim popularnego aktora Piotra Trojana, który przed kamerą wciela się w trzydziestotrzyletniego Eryka prowadzącego wideoblog z przygotowań do startu w zawodach kulturystycznych. Projekt ten rozwijany był w będącej partnerem pokazu w Zwierzyńcu Szkole Wajdy na kursie fabularnym Studio Prób.

 

W programie festiwalu znalazł się również dokument „Lata świetlne” Moniki Proby (prod. wyk. SQUARE Film Studio) rozwijany w Szkole Wajdy na kursie dokumentalnym DOK PRO. Niedawny zwycięzca Islandzkiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych IceDocs to intymny portret Witalija – absolwenta prawosławnego seminarium duchownego w Warszawie, który mimo ukończenia nauki wciąż mieszka z przyjacielem z seminarium, odwlekając decyzję o objęciu parafii na rodzinnej białoruskiej wsi.

 

Karolina Karwan i Tomasz Ratter – twórcy drugiego z zaproszonych do Zwierzyńca dokumentów - „Moody” (kopr. FDR Studio, Głośno) przyglądają się relacji starzejącej się matki i jej zafascynowanego tańcem dorosłego syna, którzy zamieszkują jedną z niewielkich indonezyjskich wysp. To opowieść o życiu na styku dwóch światów połączonych muzyką i bezmiarem rodzicielskiej miłości.

Prezentowane w Zwierzyńcu produkcje krótkometrażowe powstały natomiast w ramach skierowanych do młodych twórców programów Trzydzieści Minut oraz Pierwszy Dokument finansowanych ze środków SFP przy wsparciu PISF. Stałymi partnerami programu Trzydzieści Minut są stacje TVN i CANAL+ Polska.

 

Pełny program LAF w Zwierzyńcu dostępny jest na stronie www.laffest.pl

MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  31.07.2023
Zobacz również
Polish Days 2023 (cz. I). Te filmy wkrótce powstaną
Nowy film Piotra Dumały. Zobacz zdjęcia!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll