PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  20.06.2023
Startuje kolejna edycja kina plenerowego w Gdyni - Kina Letniego w Orłowie. Jest to cieszący się zainteresowaniem cykl wakacyjnych spotkań ze światowym kinem w magicznym otoczeniu mola w Orłowie, z widokiem na morze. Przez całe wakacje odbędzie się 10 pokazów w poniedziałki i wybrane wtorki, od 26 czerwca do 7 sierpnia włącznie. Zobaczyć będzie można filmy światowego formatu i najciekawsze pozycje minionego roku z największych zagranicznych festiwali filmowych.

Podobnie jak w latach ubiegłych wieczorne pokazy kina plenerowego w Gdyni Orłowie poświęcone będą najciekawszym filmom ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na takich festiwalach jak: Cannes, Berlinale, Wenecja, zdobyły Oskary czy Europejskie Nagrody Filmowe. Czeka nas więc wakacyjne kino w najlepszymi, najciekawszymi a niekiedy i najbardziej kontrowersyjnymi pozycjami filmowymi, ale zdecydowanie obowiązkowymi do objerzenia.

 

Na otwarcie cyklu zaprezentowany zostanie najgłośniejszy tytuł roku – „W trójkącie” szwedzkiego reżysera Rubena Östlunda. Film, który zdobył nie tylko Złotą Palmę na ubiegłorocznym Festiwalu w Cannes, ale też kilka statuetek Europejskich Nagodów Filmowych jest szaloną komedią, bezlitosną satyrą społeczną, nie tylko na świat najbogatszych tego świata i świetną metaforą naszych czasów.

 

„W tym roku w programie filmowych satyr społecznych będzie zresztą dużo więcej. Przez ostatnie dwa lata widać wyraźnie taką tendencję w kinie europejskim – reżyserzy sięgają po satyrę, groteskę i czarny humor, żeby napiętnować i wyśmiać pewne zjawiska współczesnego świata.” – mówi Anna Kądziela-Grubman, Dyrektorka Programowa Kina Letniego w Orłowie.

 

W podobnej estetyce zrealizowana jest czarna komedia „Boscy” argentyńskich reżyserów Mariano Cohna i Gastóna Duprata, obnażająca próżność przemysłu filmowego i świata celebrytów. Świetne kreacje aktorskie stworzyli Penélope Cruz i Antonio Banderas. Temat narcystycznego społeczeństwa i bohaterów za wszelką cenę starających się zdobyć popularność pojawia się również w czarnej komedii „Chora na siebie” norweskiego reżysera Kristoffera Borgliego.Film okazał się jedną z największych rewelacji ubiegłorocznego festiwalu filmowego w Cannes. To do bólu prawdziwa opowieść o tym, jak daleko jesteśmy w stanie posunąć się, by stać się popularnymi, co wydaje się bardzo aktualne w dobie ekspansji mediów społecznościowych. Krytycznym okiem na świat bogatych mieszkańców Lazurowego Wybrzeża patrzy też reżyser Nicolas Bedos w francuskiej komedii „Maskarada”. To historia pary kochanków, którzy niczym współczesna wersja Bonny i Clyde szykują misterną intrygę, przekręt i zbrodnię.

 

W programie Kina Letniego w Orłowie pojawiły się również takie głośne tytuły jak: „Sundown” meksykańskiego reżysera Michela Franco, prezentowany na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji i nazywany jego objawieniem, choć nie zdobył Złotego Lwa. To film, który łączy thriller z love story w skąpanym słońcem Acapulco. Kolejnym filmem jest niezwykle zmysłowy obraz„Paryż, 13 dzielnica” Jacquesa Audiarda, prezentowany w konkursie głównym Festiwalu w Cannes. To kolejny tytuł po „Frances Ha” czy „C’mon C’mon” dowodzący, że dziś o wszystkich odcieniach uczuć najlepiej opowiada się w czerni i bieli.


Widzowie zobaczą również „Bezmiar” włoskiego reżysera Emanuele Crialese z ostatniego Festiwalu w Wenecji, opowiadający osobistą historię o tożsamości i macierzyństwie, z wspaniałą kreacją Penelope Cruze czy sensacyjną komedię „Nieznośny ciężar wielkiego talentu” z legendą kina Nicolasem Cagem i najgorętszym nazwiskiem tego lata Pedro Pascalem („The Last of Us”, „Mandalorian”). Kultowy aktor, grający samego siebie zostaje wciągnięty w sam środek kryminalnej intrygi. W programie nie mogło zabraknąć filmu jednego z kultowych amerykańskich reżyserów - „Wieloryb” Darrena Aronofskiego. Jeden z bardziej poruszających filmów roku jest opowieścią o dramacie egzystencjonalnym. W główną rolę cierpiącego na chorobliwą otyłość i żyjącego od wielu lat w izolacji Charliego, wcielił się Brendan Frazer, który otrzymał za nią statuetkę Oskara.

 

Każdy seans rozpocznie się od kilkunastominutowego bloku filmów krótkometrażowych -fabuł, animacji i teledysków -prezentowanych na festiwalach w Cannes, Wenecji czy Toronto. Wszystkie projekcje rozpoczynają się o godzinie 21.30. na Scenie Letniej Teatru Miejskiego w Gdyni, wejście na plażę nr 17 (dojście od ulicy Świętopełka lub Plażowej). W przypadku złych warunków pogodowych pokazy będą przenoszone na inny termin.

MR
Kino Letnie
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2023
Zobacz również
Lato w kinie Tęcza na warszawskim Żoliborzu
Grand Prix Komeda już za nami
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll