PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Wyprodukowane w Studiu Munka SFP „Chleb i sól” Damiana Kocura i „Victoria” Karoliny Porcari znalazły się w gronie filmów nagrodzonych podczas 23. edycji Sopot Film Festival. Obie produkcje tryumfowały także na Festiwalu Filmu Polskiego w Nowym Jorku.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sopocie to jedna z najważniejszych imprez filmowych na Pomorzu. Od 2001 roku prezentuje kino krótkometrażowe z całego świata, a od 2009 roku produkcje pełnometrażowe rywalizujące w konkursie Nowe Wizje. W obu tegorocznych konkursach nagrodzono produkcje Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Nagroda dla Najlepszego Krótkiego Metrażu powędrowała w ręce Karoliny Porcari – reżyserki komedii „Victoria”. Natomiast laur dla Najlepszego Filmu w konkursie Nowe Wizje trafił do Damiana Kocura za „Chleb i sól”. Równolegle oba filmy zdobyły również główne nagrody na New York Polish Film Festival. „Chleb i sól” nagrodzono statuetką dla Najlepszego Debiutu. Natomiast „Victoria” uhonorowana została Nagrodą dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego oraz Nagrodą dla Najlepszej Aktorki dla Katarzyny Figury.
 
Oparta na jej znakomitej kreacji „Victoria” to historia kobiety po pięćdziesiątce, która nieoczekiwanie odkrywa swoją, uśpioną dotąd, seksualność. Film Karoliny Porcari to jeden z najciekawszych polskich krótkich metraży ostatnich lat, nagrodzony m.in. Srebrnym Smokiem Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz Grand Prix Konkursu krótkich metraży Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. „Victoria” zrealizowana została w ramach flagowego programu Studia Munka Trzydzieści Minut finansowanego ze środków SFP przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za produkcję wykonawczą filmu odpowiadało Mizar Films. Koproducentami "Victorii" są TVN i All For Movies.

Natomiast „Chleb i sól” Damiana Kocura powstał dzięki programowi Sześćdziesiąt Minut wspieranemu przez CANAL+ Polska i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Obraz zrealizowany w koprodukcji z Instytucją Filmową Silesia Film oraz firmami Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film Damiana Kocura otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

Nagrody w Sopocie i Nowym Jorku to kolejne z długiej listy wyróżnień dla debiutu Damiana Kocura, którego pełna sukcesów festiwalowa droga rozpoczęła się we wrześniu 2022 na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie wyróżniono go Nagrodą Specjalną w konkursie Orrizonti. Od tego czasu prezentowany jest na festiwalach na świecie i w Polsce, a listę nagród wypełniają wyróżnienia m.in. laur dla Najlepszego reżysera 59. MFF „Złota Pomarańcza” w tureckiej Antalyi, Nagroda Specjalna za najlepszą reżyserię i Nagroda Dialog 32. MFF w Cottbus, Nagroda Jury Młodzieżowego na 60. MFF w Gijon, Brązowa Piramida za najlepszy debiut na MFF w Kairze, Nagroda Specjalna MFF FebioFest w Bratysławie, Wyróżnienie Specjalne na 30. Dniach Filmu Europejskiego w Pradze, Nagroda dla Najlepszego Filmu MFF Crossing Europe w austriackim Linz, Nagroda FIPRESCI 16. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA w Krakowie i Nagroda Specjalna 20. Neisse Film Festival. A także trzy wyróżnienia podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - Nagroda Dziennikarzy, Nagroda Jury Młodych oraz statuetka Don Kichota - Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, nominacja do Paszportu Polityki, statuetka Odkrycie Empiku 2022 w kategorii Film, Polska Nagroda Filmowa Orzeł w kategorii Odkrycie Roku oraz Nagroda Gildii Reżyserów Polskich.
LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  15.06.2023
Zobacz również
37. TNF: Ewa Braun z nagrodą za całokształt
"Głos" na festiwalu Młodzi i Film i w kinach studyjnych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll