PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Najgłośniejszy polski debiut ostatnich lat otrzymał kolejne wyróżnienie. Wyprodukowany w Studio Munka SFP „Chleb i sól” Damiana Kocura uhonorowany został Nagrodą Specjalną za „świeże spojrzenie na otaczający nas świat” podczas 37. edycji Tarnowskiej Nagrody Filmowej.
Tarnowska Nagroda Filmowa to festiwal od lat prezentujący najciekawsze dokonania polskiej kinematografii. Do tegorocznego konkursu filmów pełnometrażowych organizatorzy zaprosili 12 tytułów, a wśród nich "Chleb i sól" Damiana Kocura – dotykającą tematów aktualnych napięć społecznych opowieść o dojrzewaniu w małej miejscowości. Jury 37. TNF, które w tym roku obradowało pod przewodnictwem znakomitego reżysera Wojtka Smarzowskiego zdecydowało się przyznać produkcji Studia Munka SFP Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Gemini Park Tarnów za „świeże spojrzenie na otaczający nas świat”.

O werdykcie, wraz z twórcą „Domu złego” i „Wołynia”, zdecydowali zasiadający w Jury: dziennikarka filmowa Marta Bałaga, montażysta i pedagog Rafał Listopad, autor zdjęć i reżyser filmów dokumentalnych Jacek Petrycki, producentka Joanna Szymańska, aktorka Katarzyna Warnke i kompozytor muzyki filmowej Maciej Zieliński. Nagrodę pod nieobecność reżysera odebrali goszczący w Tarnowie odtwórcy głównych ról – bracia Jacek i Tymoteusz Bies.


Tymoteusz i Jacek Bies fot. Paweł Topolski / TNF

Tarnowska Nagroda Filmowa to kolejne już wyróżnienie dla debiutanckiego obrazu Damiana Kocura docenianego przez jurorskie gremia na całym świecie. Światowa premiera „Chleba i soli” miała miejsce na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie wyróżniono go Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti. Od tego czasu film budzi uznanie na kolejnych międzynarodowych imprezach. Wśród licznych nagród są m.in. laur dla Najlepszego reżysera 59. MFF „Złota Pomarańcza” w tureckiej Antalyi, Nagroda Specjalna za najlepszą reżyserię i Nagroda Dialog 32. MFF w Cottbus, Nagroda Jury Młodzieżowego na 60. MFF w Gijon, Brązowa Piramida za najlepszy debiut na MFF w Kairze, Nagroda Specjalna MFF FebioFest w Bratysławie, Wyróżnienie Specjalne na 30. Dniach Filmu Europejskiego w Pradze, Nagroda dla Najlepszego Filmu MFF Crossing Europe w austriackim Linz, Nagroda FIPRESCI 16. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA w Krakowie i Nagroda Specjalna 20. Neisse Film Festival.

Do tego dochodzą m.in. trzy wyróżnienia podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - Nagroda Dziennikarzy, Nagroda Jury Młodych oraz statuetka Don Kichota - Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Twórcę „Chleba i soli” wyróżniono także nominacją do Paszportu Polityki, statuetką Odkrycie Empiku 2022 w kategorii Film, Polską Nagrodą Filmową Orzeł w kategorii Odkrycie Roku oraz Nagrodą Gildii Reżyserów Polskich.

"Chleb i sól" powstał w Studiu Munka w ramach programu Sześćdziesiąt Minut finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami filmu są Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska i Jacek Bromski. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.
LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  6.06.2023
Zobacz również
Nie żyje Ireneusz Hartowicz
Jerzy Satanowski gościem specjalnym Grand Prix Komeda
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll