PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Trwa znakomita festiwalowa passa „Chleba i soli” Damiana Kocura. Produkcja Studia Munka SFP wraca z Nagrodą Specjalną Jury z 20. Nyskiego Festiwalu Filmowego - transgranicznej imprezy prezentującej twórczość filmową z Polski, Niemiec i Czech.
Będący efektem współpracy klubów filmowych z saksońskiego Großhennersdorfu, czeskiego Liberca i polskiej Jeleniej Góry Neisse Film Festival to impreza, której trzon stanowią międzynarodowe konkursy: fabuł, dokumentów oraz krótkich metraży autorstwa młodych reżyserów i reżyserek z Polski, Niemiec i Czech. Filmy prezentowane są w studyjnych kinach przygranicznych miast połączonych rzeką Nysą.

Zaproszony do Konkursu filmów fabularnych „Chleb i sól” Damiana Kocura rywalizował o uznanie jurorów z ośmioma innymi obrazami. Ostatecznie międzynarodowe gremium, w którym zasiedli czeska aktorka Alena Doláková, niemiecki autor zdjęć Frank Amann oraz polski reżyser Piotr Chrzan uhonorowało produkcję Studia Munka Nagrodą Specjalną - dla filmu, którego tematyka w szczególny sposób poświęcona jest zrozumieniu różnic kulturowych i etnicznych różnych krajów lub istniejących między nimi podobieństw.

To kolejne już wyróżnienie dla debiutanckiego obrazu Damiana Kocura, który wyrasta na jeden z najczęściej nagradzanych polskich filmów ostatnich lat. Od czasu międzynarodowej premiery „Chleba i soli” na ubiegłorocznym 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie wyróżniono go Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti, produkcja Studia Munka zapraszana jest do konkursów kolejnych międzynarodowych festiwali. Na liście dotychczasowych nagród są m.in.: statuetka dla Najlepszego reżysera 59. MFF „Złota Pomarańcza” w tureckiej Antalyi, Nagroda Specjalna za najlepszą reżyserię i Nagroda Dialog 32. MFF w Cottbus, Nagroda Jury Młodzieżowego na 60. MFF w Gijon, Brązowa Piramida za najlepszy debiut na MFF w Kairze, Nagroda Specjalna MFF FebioFest w Bratysławie, Wyróżnienie Specjalne na 30. Dniach Filmu Europejskiego w Pradze, Nagroda dla Najlepszego Filmu MFF Crossing Europe w austriackim Linz i Nagroda FIPRESCI 16. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA w Krakowie.

Do tego dochodzą m.in. trzy wyróżnienia podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - Nagroda Dziennikarzy, Nagroda Jury Młodych oraz statuetka Don Kichota - Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Twórcę „Chleba i soli” wyróżniono także nominacją do Paszportu Polityki, statuetką Odkrycie Empiku 2022 w kategorii Film, Polską Nagrodą Filmową Orzeł w kategorii Odkrycie Roku oraz Nagrodą Gildii Reżyserów Polskich.

W planach są już kolejne zagraniczne pokazy m.in. na międzynarodowych festiwalach filmowych w Madrycie, Salonikach i Rejkaviku. W najbliższych tygodniach film Damiana Kocura powalczy także o nagrody na 23. Sopot Film Festival, 18. New York Polish Film Festival i 42. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

„Chleb i sól” powstał w Studiu Munka w ramach programu Sześćdziesiąt Minut finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami filmu są Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska i Jacek Bromski. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.
LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  29.05.2023
Zobacz również
Pokaz dla ambasadorów. Anna Jadowska i Dorota Pomykała o „Kobiecie na dachu”
MDAG Industry. Idealna przestrzeń do rozwoju branży dokumentalnej. Podsumowanie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll