PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
„EC1 Łódź - Miasto Kultury” w Łodzi ogłasza wyniki Łódzkiego Funduszu Filmowego na rok 2023. Spośród 24 zgłoszonych projektów wytypowano te, które otrzymały najwyższą liczbę punktów według 3 kryteriów: walorów artystycznych, przygotowania produkcji od strony ekonomiczno-realizacyjnej oraz efektu regionalno-promocyjnego. Fundusz finansowany jest w całości ze środków Urzędu Miasta Łodzi.
Budżet konkursu, w kwocie 1 500 000 miliona złotych, zostanie podzielony na realizację 7 filmów, które częściowo lub w całości powstaną na terenie Łodzi i województwa łódzkiego.

Wśród najlepiej ocenionych tytułów znalazły się 3 projekty animowane, 3 dokumentalne oraz 1 fabularny.
 
Instytucja zostanie koproducentem następujących filmów:

FILMY FABULARNE

Mamka, reż. Magnus von Horn
producent Lava Films Sp. z o.o.
wkład koprodukcyjny: 450 000,00 zł netto
Uwikłana w mezalians Karoline, spotyka kobietę w trakcie próby dokonania samodzielnej aborcji. Kobieta oferuje jej pomoc w znalezieniu innego rozwiązania w postaci rodziny zastępczej. Mamka to intrygująca, pełna mroku historia matki, która powierza swoje dziecko w opiekę „diablicy”.
 
FILMY DOKUMENTALNE

Las, reż. Lidia Duda
producent Fundacja Lumistenta
wkład koprodukcyjny 90 000,00 zł netto
Asia i Marek po studiach uciekli do swojego raju – kupili stary dom tuż przy wschodniej granicy Polski w Puszczy Białowieskiej. Tam na świat przyszła trójka ich dzieci - żyją zanurzone w przyrodzie, a las jest ich drugim domem, oswojonym i niebudzącym lęku. Pewnego dnia ich las się zmienia. Pojawiają się w nim Obcy - uchodźcy, niechciani i w Polsce i na Białorusi. Dom dzieci staje się magazynem darów, a cała rodzina, wbrew obowiązującemu w Polsce prawu, angażuje się w pomoc dla uchodźców. Wielka polityka zapukała do drzwi rodziny, a dzieci nie potrafią sobie z tym poradzić. I muszą zrozumieć, dlaczego ich mama płacze w lesie, mimo że całą rodziną pomagają tym obcym ludziom.

Runa, reż. Agnieszka Zwiefka
producent Chilli Productions Sp. z o.o.
wkład koprodukcyjny 90 000,00 zł netto
Po tragicznej śmierci matki na polsko-białoruskim pograniczu młoda Kurdyjka Runa musi przejąć jej rolę i zająć się czwórką swoich młodszych braci, jednocześnie próbując uporać się z własną żałobą i bezradnym ojcem Baravanem popadającym w coraz większą depresję. Losy rodziny ważą się, a Runa w coraz większym stopniu zastępuje ojca w podejmowaniu decyzji. Czy złożyć wniosek o azyl w Polsce, uciekać dalej na Zachód, wrócić do Iraku? Wieczorami, gdy wszyscy śpią, Runa pilnie uczy się polskiego i rysuje. Szkicownik staje się dla niej ucieczką od codziennych problemów i sposobem na wyrażenie tego co czuje. Runa jest częściowo animowanym filmem dokumentalnym o dorastaniu w cieniu globalnego kryzysu uchodźczego.

Rave, reż. Łukasz Ronduda, Dawid Nickel
producent IKH Pictures Promotion
wkład koprodukcyjny 180 000,00 zł netto
Film Rave opowiada historię rozwoju muzyki techno i kultury rave w Polsce, zestawiając ze sobą dwa momenty: lata 90. oraz współczesność. Odnosząc do siebie pierwsze polskie pokolenie techno sprzed trzech dekad z tym funkcjonującym obecnie. Będzie to również film-portret najmłodszego pokolenia Polaków. Wśród tych młodych ludzi panuje nieustająca fascynacja i moda na lata 90., ale i krytyczna świadomość dotycząca naiwności i utopijności pierwszego pokolenia techno w Polsce.
 
FILMY ANIMOWANE

Basen albo śmierć złotej rybki, reż. Daria Kopiec
producent Marmolada Film Sp. z o.o.
wkład koprodukcyjny 141 300,00 zł netto
Film animowany Basen albo śmierć złotej rybki opowiada o skomplikowanej relacji Marii i jej matki. Mała Maria staje się symboliczną złotą rybką w relacji ze swoją matką. Chcąc zasłużyć na jej uwagę i miłość podporządkowuje się jej potrzebom. Swoje prawdziwe uczucia chowa pod łagodnym uśmiechem. Jednak niewyrażona przez Marię złość do matki nie znika, pojawia się fizycznie w przestrzeni mieszkania, które ostatecznie zostaje zalane przez wodę.

RO, reż. Magdalena Osińska
producent Animoon Sp. z o.o.
wkład koprodukcyjny 162 000,00 zł
12-letni Teo przeprowadza się do nowego miasta razem ze swoim tatą Stefanem, który pracuje jako budowniczy. Ojciec i syn żyją w osamotnieniu, próbując radzić sobie z uczuciem smutku i złości, towarzyszącymi im po śmierci mamy Teo. Pewnego dnia chłopiec spotyka Ro – stworzenie, które jest pierzastym latającym dinozaurem. Stopniowo nawiązują oni niezwykłą relację. RO to historia o uzdrawiającej mocy przyjaźni, dorastaniu i poszukiwaniu własnej ścieżki.

Sequential, reż. Bruno Caetano
producent Yellow Tapir Films
wkład koprodukcyjny 108 000,00 zł
Film jest oparty na sekwencji fantastycznych wydarzeń, podczas której Chłopiec konfrontuje się nie tylko z własnymi koszmarami, ale również z przeciwnościami, jakie niesie ze sobą prawdziwe życie. Od lęku przed ciemnością po własną niezdarność - Chłopiec brnie przed siebie, ukrywając się przed tymi, którzy go prześladują. Gdy nabiera wewnętrznej siły, przemienia się w lepszą wersję samego siebie i stawia czoła wyzwaniom. Sequential to poruszająca historia o dorastaniu i poszukiwaniu własnej kreatywnej drogi.

W ocenie projektów uczestniczyli eksperci – uznani twórcy polskiej kinematografii:

Agata Gorządek, Anita Kwiatkowska-Naqvi i Ewa Sobolewska (filmy animowane)
Paweł Łoziński, Kuba Mikurda i Ewa Jastrzębska (filmy dokumentalne)
Kinga Dębska, Jerzy Kapuściński i Dorota Hawliczek (filmy fabularne)

Efekt regionalny i promocyjny został poddany po obrady Komisji Konkursowej składającej się z przedstawicieli Łódź Film Commission, Narodowego Centrum Kultury Filmowej, Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego.
LK
Łódź Film Commission
Ostatnia aktualizacja:  26.05.2023
Zobacz również
76.Cannes: "As it was" z premierą w Konkursie Filmów Krótkometrażowych
Gwiazdorska obsada Grand Prix Komeda
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll