PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
We wtorek w Zittau rozpoczął się 20. Nyski Festiwal Filmowy. Jeszcze do niedzieli w ramach transgranicznego święta kina odbędą sie pokazy blisko 100 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych, a także dyskusje filmowe, wystawy, koncerty i wiele innych wydarzeń w 23 miejscach w Niemczech, Polsce i Czechach - w tym w Großhennersdorf, Mittelherwigsdorf, Zittau, Görlitz, Löbau, Bautzen, Zgorzelcu, Varnsdorf i Libercu.
Uroczysta ceremonia wręczenia nagród 20. Nyskiego Festiwalu Filmowego rozpocznie się w sobotę 27 maja w Kühlhaus w Görlitz o godzinie 18:00. Nyskie Ryby, statuetki zaprojektowane przez artystę ze Strahwalde Andreasa Kupfera, zostaną przyznane najlepszym filmom fabularnym, dokumentalnym i krótkometrażowym, najlepszym kreacjom aktorskim, najlepszemu scenariuszowi, najlepszej scenografii i faworytom publiczności. Ponadto Stowarzyszenie Filmowe Saksonii przyzna nagrodę specjalną filmowi wybranemu z całego programu festiwalu, którego tematyka poświęcona jest zrozumieniu różnic kulturowych i etnicznych różnych krajów lub istniejących między nimi podobieństw.

Główna nagroda festiwalu o wartości 10 000 euro to „Nyska Ryba: Najlepszy Film Fabularny” przyznawana przez Saksońską Minister Sztuki za najlepszy film fabularny w konkursie. Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego wynosi 5 000 euro i jest sponsorowana przez kampanię lokalną „So geht sächsisch”. Nagrodę tę wręczy premier Saksonii Michael Kretschmer, jeden z patronów festiwalu, który będzie także gościem ceremonii wręczenia nagród. Jego kolega Martin Půta, Hejtman Kraju Libereckiego (Liberecký kraj), patron festiwalu, również będzie obecny na wydarzeniu i wręczy Nyską Rybę za najlepszy scenariusz.

Zaraz po zakończeniu ceremonii, od godziny 20:30 w Kühlhaus odbędzie się koncert plenerowy rosyjskiego zespołu Pussy Riot. Feministyczny kolektyw artystyczny stał się jednym z najbardziej znanych zespołów twórczych w Rosji - i jednym z najbardziej kontrowersyjnych. Występy grupy są głośne i zawsze stanowią jedyne w swoim rodzaju, wymowne polityczno-muzyczne wydarzenie sceniczne. Bilety na koncert są dostępne w przedsprzedaży online w cenie 25,- euro (plus opłaty) na stronie głównej festiwalu lub na www.tixforgigs.com. Bilet normalny w kasie wieczornej kosztuje 30 euro, a ulgowy 25 euro.

Pełny program festiwalu, bilety na filmy i wydarzenia, a także najnowsze informacje na temat Nyskiego Festiwalu Filmowego są dostępne online na stronie www.neissefilmfestival.net/pl.
LK
Neisse Film Festival
Ostatnia aktualizacja:  25.05.2023
Zobacz również
Maciej Karpiński o Andrzeju Wajdzie. Spotkanie wokół książki "Pan Andrzej. Portret z pamięci"
Nabór na warsztaty scenariuszowe w Zagrzebiu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll