PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wyprodukowane w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka pełnometrażowe debiuty Marcina Filipowicza „Braty” oraz Damiana Kocura „Chleb i sól”, a także fabularne krótkie metraże - „Victoria” Karoliny Porcari i „Wróbel” Marcina Janosa Krawczyka znalazły się w programie 18. Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku.

New York Polish Film Festival to impreza, której założeniem jest prezentacja osiągnięć i promocja polskiej kinematografii, umożliwienie nowojorskiej widowni kontaktu z polskim kinem, a także danie szansy polskim twórcom na to, by ich filmy zostały zaprezentowane w tak ważnym ośrodku kulturalnym, jakim jest Nowy Jork. Pomysłodawczynią, organizowanego od 2005 roku,  festiwalu jest Hanna Kosińska-Hartowicz - była druga reżyser, od lat 80. mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. Nagrodą Główną NYPFF jest Krzysztof Kieslowski „Beyond Borders” Award przyznawana dla filmu fabularnego, „którego przesłanie przekracza granice”. Festiwal przyznaje także statuetki dla najlepszego krótkiego metrażu i najlepszego filmu dokumentalnego oraz Nagrodę Publiczności.

 

Podczas 18. edycji Festiwalu w dniach 9-11 czerwca w nowojorskim centrum kulturalnym Scandinavian House wyświetlone zostaną dwa pełnometrażowe debiuty powstałe w Studio Munka SFP w ramach programu Sześćdziesiąt Minut - "Braty" Marcina Filipowicza oraz "Chleb i sól" Damiana Kocura. Dotykające rodzinnych relacji tytuły skupiają się na momencie wejścia w dorosłość, a bohaterowie obu filmów stają w obliczu wydarzeń, które zmuszają ich do konfrontacji z życiem i konsekwencjami własnych wyborów. Dystrybuowane wciąż w kinach "Braty" to zwycięzca ubiegłorocznego 20. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy oraz laureat Nagrody Stowarzyszenia Kin Studyjnych na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Natomiast "Chleb i sól" to najbardziej utytułowany z polskich debiutów ostatnich lat – wyróżniony Nagrodą Specjalną w konkursie Orrizonti 79. MFF w Wenecji i kilkunastoma innymi nagrodami na festiwalach na świecie i w Polsce, a także prestiżowymi statuetkami – Polską Nagrodą Filmową Orzeł w kategorii Najlepszy Debiut oraz Nagrodą im. Krzysztofa Krauze przyznawaną przez Gildię Reżyserów Polskich.

 

Obie produkcje mogły powstać dzięki programowi Sześćdziesiąt Minut wspieranemu przez CANAL+ Polska i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Koproducentami „Bratów” są Mazowiecki Instytut Kultury oraz ATV Group Agencja Aktorska Sceneria. Natomiast "Chleb i sól" powstał w koprodukcji z Instytucją Filmową Silesia Film oraz firmami Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film Damiana Kocura otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

 

Organizatorzy Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku zaprosili do programu także dwie głośne krótkometrażowe produkcje Studia Munka ze wspieranego przez PISF oraz telewizję TVN programu Trzydzieści Minut. Mająca twarz odtwórczyni głównej roli Katarzyny Figury „Victoria” w reżyserii Karoliny Porcari to pełna humoru opowieść o emancypacji i odkrywaniu własnej seksualności. Jej autorka ma na koncie kilka znaczących nagród na czele ze Srebrnym Smokiem Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz Grand Prix Konkursu krótkich metraży Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Za produkcję wykonawczą „Victorii” odpowiadała firma Mizar Films. Koproducentami filmu jest All for Movies.

 

Z kolei „Wróbel” Marcina Janosa Krawczyka to nakręcona w malowniczych Jaśliskach na Podkarpaciu historia dobiegającego pięćdziesiątki mężczyzny, w którego naznaczony alkoholem i kolejnymi upadkami świat wkracza pewnego dnia ekipa warszawskich filmowców. Ta słodko-gorzka opowieść o mierzeniu się z własnymi słabościami i stawianiu czoła przeciwnościom losu dopiero rozpoczyna festiwalową drogę i równolegle z premierą w Nowym Jorku ma swoje konkursowe pokazy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Huesca w Hiszpanii oraz Short Shorts Film Festival & Asia 2023 w Tokio. „Wróbel”  otrzymał finansowanie Podkarpackiego Funduszu Filmowego. Koproducentem i producentem wykonawczym obrazu jest Janos Film Production.

 

Laureatów 18. New York Polish Film Festival poznamy podczas uroczystej gali 11 czerwca.

MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  25.05.2023
Zobacz również
Muzyka w filmie SFP: dajmy głos muzyce
Nie żyje Tina Turner
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll