PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Określany mianem najlepszego polskiego debiutu ostatnich lat „Chleb i sól” Damiana Kocura ma szanse na kolejne nagrody. Produkcja Studia Munka SFP zaprezentowana zostanie w międzynarodowym konkursie 20. Nyskiego Festiwalu Filmowego.
Startujący 23 maja Nyski Festiwal Filmowy to impreza od 20 lat łącząca twórczość filmową trzech sąsiednich państw – Polski, Niemiec i Czech. Powstał we współpracy klubów filmowych z saksońskiego Großhennersdorfu, czeskiego Liberca i polskiej Jeleniej Góry, a jej nazwa pochodzi od przecinającej graniczny region rzeki Nysy. Trzon festiwalu stanowią konkursy: fabuł, dokumentów oraz krótkich metraży. Obok statuetek Nyskich Ryb dla najlepszych filmów w powyższych kategoriach oraz filmu wybranego w konkursie publiczności, organizatorzy przyznają również nagrody za najlepszą grę aktorską, scenariusz i scenografię, a także Nagrodę Specjalną dla filmu, którego tematyka przyczynia się do wzmacniania porozumienia między społecznościami Polski, Czech i Niemiec.

W gronie tegorocznych tytułów zaproszonych do Konkursu filmów fabularnych znalazł się „Chleb i sól” Damiana Kocura, który o nagrody powalczy z ośmioma innymi obrazami młodych reżyserów i reżyserek z Polski, Niemiec i Czech. Oceni je międzynarodowe Jury, w którym zasiądą czeska aktorka Alena Doláková, niemiecki autor zdjęć Frank Amann oraz polski reżyser Piotr Chrzan. Produkcja Studia Munka wyświetlona zostanie na seansach 26 maja w Großhennersdorf i Libercu oraz dzień później w Löbau. Laureatów 20. NFF poznamy 28 maja.

Udział w Nyskim Festiwalu Filmowym to dla Damiana Kocura kolejna szansa do konfrontacji z międzynarodową widownią od czasu międzynarodowej premiery filmu we wrześniu 2022 roku na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. „Chleb i sól” wrócił stamtąd z Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti. A wraz z nią przyszły zaproszenia na kolejne międzynarodowe festiwale oraz wyróżnienia i nagrody: statuetka dla Najlepszego reżysera 59. MFF „Złota Pomarańcza” w tureckiej Antalyi, Nagroda Specjalna za najlepszą reżyserię i Nagroda Dialog 32. MFF w Cottbus, Nagroda Jury Młodzieżowego na 60. MFF w Gijon, Brązowa Piramida za najlepszy debiut na MFF w Kairze, Nagroda Specjalna MFF FebioFest w Bratysławie, Wyróżnienie Specjalne na 30. Dniach Filmu Europejskiego w Pradze oraz Nagroda dla Najlepszego Filmu MFF Crossing Europe w austriackim Linz.

W Polsce „Chleb i sól” miał swoją premierę na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie wyróżniono go Nagrodą Dziennikarzy, Nagrodą Jury Młodych oraz statuetką Don Kichota - Nagrodą Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Obraz Damiana Kocura zdobył także Nagrodę Publiczności ubiegłorocznego Festiwalu All About Freedom w Gdańsku, Nagrodę Dziennikarzy 28. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia 2023" oraz Nagrodę FIPRESCI 16. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA w Krakowie. Twórcę „Chleba i soli” wyróżniono także nominacją do Paszportu Polityki, statuetką Odkrycie Empiku 2022 w kategorii Film oraz Polską Nagrodą Filmową Orzeł w kategorii Odkrycie Roku. W maju br. Damian Kocur został laureatem Nagrody im. Krzysztofa Krauze przyznawanej przez Gildię Reżyserów Polskich.

„Chleb i sól” to kolejna produkcja Studia Munka SFP zrealizowana w ramach programu Sześćdziesiąt Minut finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami filmu są Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska i Jacek Bromski. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.
LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  23.05.2023
Zobacz również
SFPitch: zgłoś projekt filmu na festiwalu Młodzi i Film 2023
Dziędziel, Figura i Zanussi gośćmi Grand Prix Komeda 2023
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll