PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Aleksandra Majdzińska, członkini Koła Scenarzystów Stowarzyszenia Filmowców Polskich, otrzymała nagrodę Biblioteki Narodowej za książkę "Szalom bonjour Odessa".
Nagroda im. Marka Nowakowskiego przyznawana jest corocznie przez Bibliotekę Narodową pisarzom za opowiadanie lub cykl opowiadań. W tym roku kapituła pod przewodnictwem prof. Macieja Urbanowskiego nagrodziła Aleksandrę Majdzińską za tom "Szalom bonjour Odessa" – portret miasta sprzed rosyjskiej agresji na Ukrainę, opisanego przez polską pisarkę w krótkich, realistycznych obrazkach.

"Szalom bonjour Odessa" jest drugą książką Aleksandry Majdzińskiej. Jak zaznaczył w laudacji pisarz Wojciech Chmielewski, książka ta, podobnie jak debiutancki „Morkut i inne opowiadania" jest "świadectwem narodzin pisarki realistki, przyglądającej się bacznie swoim bohaterom, wrażliwej na współczesność, ale także na historię, interesującej się ludzkimi losami, widzącej w literaturze o wiele więcej niż tylko zabawę czy rozrywkę".


Aleksandra Majdzińska jest pisarką i scenarzystką. Urodziła się w 1991 roku w Słupsku. Ukończyła studia filologiczne na Uniwersytecie Gdańskim oraz reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 

Jednym z osiągnięć pisarki jest scenariusz do filmu krótkometrażowego "Mleczny Brat" z 2014 roku, którego była współautorką. Film został wyreżyserowany przez Vahrama Mkhitaryana i zdobył nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Golden Apricot w Erywaniu oraz wiele krajowych nagród i wyróżnień. Za ten scenariusz Majdzińska otrzymała nominację do Nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii najlepszy scenariusz.
 
Podczas uroczystości, która odbyła się 14 maja 2023 roku w nowych czytelniach Biblioteki Narodowej, laureatka otrzymała dyplom oraz statuetkę z brązu i granitu zaprojektowaną, a także wykonaną przez prof. Macieja Aleksandrowicza.

Biblioteka Narodowa ustanowiła Nagrodę imienia Marka Nowakowskiego w roku 2017, trzy lata po śmierci pisarza. Nagroda jego imienia jest nadawana za opowiadanie lub cykl opowiadań charakteryzujących się niekonwencjonalnością sądów, odwagą i precyzją myśli oraz pięknem słowa. Jej cechą szczególną jest docenienie małej formy, wymagającej pisarsko.

Gratuluje dla Laureatki!

LK
SFP / Biblioteka Narodowa
Ostatnia aktualizacja:  17.05.2023
Zobacz również
Spotkanie autorskie o książce Macieja Karpińskiego „Pan Andrzej. Portret z pamięci”
Kamera Akcja: nabór do konkursów Krytyk Pisze i Krytyk Mówi
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll