PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Ruszyły coroczne nabory Festiwalu Kamera Akcja do konkursów, w których doceniane są pisemne, dźwiękowe czy wizualne formy krytyczno-filmowe. Do 4 września można nadsyłać teksty do Konkursu Krytyk Pisze, a do 24 września zgłosić podcast lub vlog do Konkursu Krytyk Mówi. To doskonała okazja, by postawić swoje pierwsze kroki w zawodzie krytyka filmowego i dać się poznać szerokiej publiczności.
Nabór do cieszącego się ogromnym zainteresowaniem konkursu Krytyk Pisze otwarty. Niezmiennie od wielu lat Festiwal Kamera Akcja wspiera młodych krytyków oraz promuje ich ostre (ale nie krytykanckie!) pióro na łamach znanych czasopism filmowych.

- "Krytyk Pisze" wpisał się już na stałe w festiwal. Przez 14 lat trwania Kamery Akcji krytyka filmowa zmieniła się diametralnie. Chcemy być konkursem, który wytycza początek drogi, który popchnie młodych krytyków do pracy w branży filmowej – mówi Malwina Czajka, dyrektorka festiwalu. To właśnie w Krytyk Pisze swoje kroki stawiała Patrycja Mucha-Smolińska – dziś znana szeroko krytyczka filmowa (blog „Filmowe odloty”, podcast „Wtem, piosenka”) czy dziennikarz Dawid Dróżdż. W poprzednich latach zachwycili jury swoją wrażliwością Julia Palmowska i Igor Kierkosz – również laureaci Nagrody im. Krzysztofa Mętraka, teraz współpracujący m.in. z „Kinem” czy „Dwutygodnikiem”. W konkursie zostali docenieni także Jan Brzozowski (film.org.pl) czy Maciej Prymas (Pełna Sala).

- Teksty na konkurs "Krytyk Pisze" przysłałem, żeby się sprawdzić. Po wygranej okazało się, że przy okazji zapewniłem sobie pierwsze poważne publikacje w „Kinie”, zyskałem pewność siebie i poznałem świetnych ludzi z Kamery Akcji. Jeśli wjeżdżać w krytykę filmową, to właśnie tą drogą – wspomina Igor Kierkosz.

To na Kamerze Akcji pierwsze kroki stawiała Katarzyna Kebernik (tegoroczna laureatka Nagrody im. Krzysztofa Mętraka i powieściopisarka) czy Tomasz Raczkowski (programer Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy). Pracom pełnym krytycznego spojrzenia przygląda się jury, w skład którego każdorazowo wchodzą cenione twarze polskiej branży filmowej, nie tylko krytycznej: Michał Walkiewicz, Bartosz Żurawiecki czy Michał Oleszczyk. To jedyny Konkurs, w którym twórcy oceniają krytyków. W ubiegłych latach były to m.in. scenarzystka Kaja Krawczyk-Wnuk, rektorka Szkoły Filmowej w Łodzi Milenia Fiedler, reżyserka Kalina Alabrudzińska. Organizatorzy czekają na prace do 4 września 2023 roku.Krytyk mówi. Obraz i dźwięk górą
 
Podczas 14. FKA odbędzie się także kolejna odsłona "Krytyk Mówi". - Dostrzegamy to, że krytycy filmowi coraz częściej przedkładają audiowizualne formy nad papier, dlatego kontynuujemy tradycję "Krytyk Mówi". To idealny konkurs dla twórców vloga, audycji filmowej, wideoeseju czy podcastu filmowego – zachęca Przemek Glajzner, dyrektor festiwalu. O tytuł laureata powalczy Złota Dziesiątka Konkursu Krytyk Mówi, wskazana spośród wszystkich zgłoszeń. Do konkursu swoich faworytów może zgłosić każdy, a to wszystko po to, by odbiorcy poznali nowe kanały pełne jakościowej krytyki. Dzięki konkursowi Krytyk Mówi na Kamerze Akcji do tej pory dali się poznać m.in. Filmoznawczyni Diana Dąbrowska, laureatka Nagrody PISF w 2022 roku i twórczyni “Accademii Włoskiego Kina”, edukatorka filmowa Kaja Łuczyńska i Paweł Panfil, specjalista filmowy w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Marcin Radomski i jego kanał „KINOrozmowa” oraz Katarzyna Czajka-Kominiarczuk i jej podcast „Jeszcze słowo” znaleźli się w ścisłym finale konkursu w ostatnich edycjach. W jury zasiądą wszyscy festiwalowicze – to właśnie oni w plebiscycie wyłonią zwycięzcę. Podczas poprzednich edycji publiczność Kamery Akcji doceniła wideoblogi "Na Gałęzi" i "Galerię Horroru", podcasty "SpoilerMaster" Michała Oleszczyka oraz "Celuloid i taśma" Jarosława Tokarskiego. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 24 września 2023 roku.

Więcej informacji: www.kamerakacja.pl.


LK
Krytyk Mówi
Ostatnia aktualizacja:  17.05.2023
Zobacz również
Nagroda im. Marka Nowakowskiego dla Aleksandry Majdzińskiej
Tarnowska Nagroda Filmowa startuje 27 maja
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll