Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Jubileuszowa edycja Millennium Docs Against Gravity pozwoli publiczności razem z czołowymi twórcami i twórczyniami kina dokumentalnego podsumować dotychczasowe dwie dekady historii festiwalu w myśl tegorocznego hasła: „Nie bądź obojętny_a”. W ramach wydarzeń odbędzie się organizowany przez SFP ZAPA wykład „Tantiemy i prawa autorskie w filmie dokumentalnym”. SFP jest także partnerem wydarzeń branżowych Progress Pitching Session. Przedstawiamy program wybranych wydarzeń towarzyszących.
Gościnni zza oceanu Margaret Ratliff, która jest współproducentką i kluczową uczestniczką „Bohatera_ki" (Subject), zajrzy za kulisy powstawania filmów dokumentalnych i zanalizuje swój udział w produkcji dokumentalnego true-crime Netflixa z 2018 r. - „Schodów" (The Staircase). Wiedząc, że życie bohaterów i bohaterek przełożone na język filmu wraz z datą premiery zmienia się nieodwracalnie, dyskusja będzie dotyczyła tego, jaką cenę płacą za podzielenie się swoją historią. To wydarzenie odbędzie się w kinie Muranów w sobotę 13 maja o 16:00.
W towarzystwie koordynatorki ds. intymnych, Marty Łachacz, polskiej reżyserki castingu Pauliny Krajnik i duetu aktorskiego: Anny Szymańczyk i Huberta Miłkowskiego publiczność porozmawia o ewolucji intymności na ekranie i zwróci uwagę na twórców i twórczynie, którzy odważnie przecierają drogę do zmian. To wydarzenie odbędzie się w poniedziałek 15 maja o 20:00 w Kinotece.
O tym czy owa intymność ma granice - i jakie może przynieść korzyści (także społeczne) opowiedzą Yulia i Mateo, czyli duet Owiaks Couple o 19:00 w sobotę 20 maja w Kinotece. Para aktorów i producentów multimedialnych treści dla dorosłych swoją działalność rozwija w branży porno oraz tam, gdzie mowa o ludzkiej seksualności, propagując badania na infekcje przenoszone drogą płciową oraz dialog skierowany na poznanie siebie i partnera w związku.
Martyna Wojciechowska, Oliwia Bomsome i Marta Bąkowska staną w obronie „młodych głów”, by lepiej zrozumieć uczucia osób dorastających i skuteczniej pomagać im w kryzysie. Spotkanie odbędzie się po filmie „Lato kolibrów” w piątek 19 maja o 18:15 w Kinotece. Z kolei prof. Monika Kostera i prof. Anna Giza poszukają sposobu na dialog z osobami o innym światopoglądzie po filmie „Prawy chłopak” we wtorek 16 maja o 18:00 w Kinotece.
Wszyscy zainspirowani Patagonią mogą czuć się zaproszeni na debatę z WFF Polska, podczas której będzie można dowiedzieć się więcej o obszarach chronionych prywatnie. Patrząc na polskie podwórko, goście_inie poszukają odpowiedzi na pytanie: Czy bogacz może ocalić świat? Tego publiczność dowie się w środę 17 maja o 18:00 w Kinotece.
Amnesty International Polska postawi też szereg ważnych pytań o prawa człowieka i zbrodnie przeciwko ludzkości. Widzowie_ki dowiedzą się, jak wygląda praca śledczych w krajach targanych wojną i punktach zapalnych na świecie. W ramach debaty (sobota, 13 maja o 14:00 w Muzeum POLIN) nastąpi połączenie z Brianem Castnerem - specjalistą w dziedzinie niewybuchów, improwizowanych ładunków wybuchowych, śledztw powybuchowych oraz broni chemicznej, biologicznej i nuklearnej, byłym żołnierzem i technikiem bombowy w Siłach Powietrznych USA, który służył w Iraku, Katarze czy Arabii Saudyjskiej.
Queerowy kolektyw Śląsk Przegięty z Katowic otworzy pierwsze w historii festiwalu docu-drag show. W oparach brokatu, przy dźwiękach popowych i operowych hitów intymne opowieści o tożsamości wymieszają się z zadziwiającymi queerowymi historiami wyciągniętymi z lokalnych archiwów. Występ odbędzie się po projekcji filmu „Casa Susanna” w sobotę 13 maja o 21:00 w Kinotece.
We współpracy z Teatrem Dramatycznym w Warszawie widzowie_ki będą mieli okazję podążać za energią muzyczną Piny Baush, której scena była zawsze miejscem spotkania osób o różnym pochodzeniu, wyglądzie i usposobieniu. Spotkanie z metodą pracy Piny Bausch będzie przede wszystkim pięknym spotkaniem z samym sobą. Warsztaty odbędą się w piątek 19 maja o 17:00 w Kinotece. Obowiązują zapisy pod adresem kontakt@againstgravity.pl z dopiskiem „ZAPISY PINA”.
Bartek Chaciński przybliży historię znanego na całym globie utworu, który przekraczał granice geograficzne i przebijał się przez różne kulturowe konteksty. Spotkanie odbędzie się po filmie „Bella Ciao” w środę 17 maja o 20:30 w Kinotece.
To wybrane wydarzenia towarzyszące 20. edycji MDAG w Warszawie. Wszystkie można znaleźć na stronie festiwalu TUTAJ.
MR
MDAG
Ostatnia aktualizacja: 8.05.2023
„Śubuk” Jacka Lusińskiego już na VOD
Tarnowska Nagroda Filmowa: kto powalczy o statuetkę "Maszkarona"?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024