PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Ruszył Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA. Szesnasta edycja to blisko 200 projekcji w najlepszych kinach studyjnych i niesieciowych w Krakowie, 90 filmów z całego świata, cztery lokalizacje kin plenerowych, sekcja branżowa PRO INDUSTRY by Digital Domain, sekcja serialowa Storytellers by Storytel, pokazy specjalne i aż 9 konkursów. Kraków odwiedzą między innymi John Malkovich, Jesse Eisenberg i Aidan Gillen. Festiwal potrwa dziesięć dni.
Miłośniczki i miłośnicy seansów w niezależnych kinach czy pokazów plenerowych na miejskich placach i w Ogrodzie Botanicznym UJ – to nowość – już od dziś rozpoczynają swoje wielkie święto. W dniach 28 kwietnia – 7 maja 2023 roku, trwać będzie 16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA.

BLISKO 150 PUNKTÓW W PROGRAMIE

Tegoroczne sekcje tematyczne Festiwalu Mastercard OFF CAMERA to: „Ahoj Przygodo!”, czyli wielkiego powrotu „Kina Nowej Przygody”, które swoje triumfy święciło pod koniec lat 70. i 80. XX wieku, „Herstorie”, gdzie na dużym ekranie przyjrzymy się losom wielu kobiet, „Techno Party” – tu zastanowimy się nad blaskami i cieniami, które niesie ze sobą nieunikniony rozwój technologii, a dzięki sekcji „Wszystko w rodzinie” przyjrzymy się… nowym formacjom rodzinnym.

Sekcje stałe to oczywiście Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi”, w którym twórczynie i twórcy walczą o Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy i 25 000 dolarów. Nominowane filmy to: „Do You Love Me?”, reż. Tonia Nayabrova, „Storm”, reż. Erika Calmeyer, „Delegation”, reż. Asaf Saban, „Banger”, reż. Adam Sedlák, „Medusa Deluxe”, reż. Thomas Hardiman, „Motherhood” reż. Pilar Palomero, „The Great Silence” reż. Katrine Brocks, „Chleb i sól” reż. Damian Kocur, „Spare Keys” reż. Jeanne Aslan i Paul Saintillan, „A Room of My Own” reż. Ioseb „Soso” Bliadze.

W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych o nagrodę Dominiki Kulczyk & dFlights i 100 000 zł nominowane są: „Wyrwa”, reż. Bartosz Konopka, „Hela”, reż. Anna Kasperska, „Niebezpieczni dżentelmeni”, reż. Maciej Kawalski, „Tata”, reż. Anna Maliszewska, „Miało cię nie być”, reż. Jakub Michalczuk, „Kobieta na dachu” Anny Jadowskiej, „Apokawixa” Xawerego Żuławskiego, „Strzępy” Beaty Dzianowicz, „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej i „Norwegian Dream” Leiva Devolda.

Ponadto stałą część Festiwalu tworzą również sekcje: „Amerykańscy Niezależni” – odważne, bezkompromisowe i fascynujące kino zza oceanu – oraz „Festiwalowe Hity”, czyli interesujące i nagradzane produkcje z festiwali filmowych z całego świata, które polska publiczność ma okazję zobaczyć najczęściej po raz pierwszy na dużym ekranie.

GWIAZDY ŚWIATA KINA W KRAKOWIE

W dniu otwarcia Festiwalu w Krakowie będzie John Malkovich: amerykański aktor, reżyser, producent teatralny i filmowy. Na Mastercard OFF CAMERA przywozi film „Dominion” – to europejska prapremiera filmu. Seans poprzedzi rozmowa z aktorem z cyklu CAMERA ON w Kinie Kijów podczas Gali Otwarcia.

29 kwietnia, w sobotę, fani kina niezależnego będą mogli spotkać się z Jessem Eisenbergiem, który jest znany polskiej publiczności głównie z filmu „Social Network”, w którym wcielał się w rolę Marka Zuckerberga. Grał też w cyklu „Liga sprawiedliwości”, „Iluzji”, „Zakochani w Rzymie” i „Zombieland”. O godzinie 19.00 spotkanie z aktorem tuż przed projekcją jego reżyserskiego debiutu „When You Finish Saving The World”. Ostatnie bilety są jeszcze dostępne w sprzedaży.

Majówkę w Krakowie spędzi także Aidan Gillen – znany jako Lord Baelish z „Gry o tron”. Aidan grał również „Peaky Blinders”, a obecnie można go zobaczyć w „Burmistrzu z Kingstown.” Grał też filmach takich jak „Więzień labirytu” i „Mroczy rycerz”.

SPOTKANIA DLA BRANŻY – PRO INDUSTRY by Digital Domain

Podczas Festiwalu Mastercard OFF CAMERA organizowane są również branżowe spotkania na najwyższym poziomie pod szyldem PRO INDUSTRY by Digital Domain. Przez trzy dni (2-4 maja 2023 roku) Kraków stanie się centrum spotkań dla międzynarodowego grona twórców, producentów, reżyserów, scenarzystów, ekspertów i konsultantów. Podczas paneli dyskusyjnych, warsztatów i spotkań koprodukcyjnych będziemy poznawać pomysły na nowe projekty, dzielić się doświadczeniami z realizacji filmów fabularnych i mierzenia się z wieloma trudnościami, porozmawiamy również o sukcesach dystrybucji polskich filmów. Szczegóły TUTAJ.

STORYTELLERS BY STORYTELL – Kraków żyje serialami

Także w tym roku zapraszamy Was na święto seriali, towarzyszące festiwalowi Mastercard OFF CAMERA. Krakowskie wydarzenie serialowe Storytellers by Storytel odbywa się w dniach 29.04 – 2.05. i jest to impreza poświęcona seryjnym, odcinkowym narracjom. To święto angażujących opowieści, kładące nacisk na jakość storytellingu, a nie tylko komercyjny potencjał tytułów. Udział w sekcji Storytellers jest wolny. Wydarzenia w ramach sekcji serialowej odbywają się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, w Miasteczku Filmowym na placu Szczepańskim w Krakowie oraz online – na profilach festiwalu Mastercard OFF CAMERA i na Interia.pl. Szczegóły TUTAJ.

AŻ 9 KONKURSÓW – LAUREATKI I LAUREACI NA GALI ZAMKNIĘCIA

A już 6 maja na Gali Zamknięcia Mastercard OFF CAMERA w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego Centrum Kongresowego ICE Kraków poznamy laureatów w Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi”, Konkursie Polskich Filmów Fabularnych, w konkursie Mastercard Rising Star, KIPA – Nagroda dla Producentów, Konkursie FIPRESCI, przyznawanej przez Międzynarodową Federację Krytyków Filmowych, nagroda w Konkursie Publiczności, Nagroda dla Najlepszej Aktorki, Nagroda dla Najlepszego Aktora, Nagroda Female Voice i w konkursie #63sekundy. Harmonogram projekcji TUTAJ.

MR
Mastercard OFF CAMERA
Ostatnia aktualizacja:  29.04.2023
Zobacz również
Przedstawiamy finalistów konkursu scenariuszowego SCRIPT PRO 2023
Produkcje Studia Munka SFP powalczą o Lajkoniki w Krakowie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll