PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  27.04.2023
Jeden z najlepszych polskich filmów ubiegłego roku „Chleb i sól” Damiana Kocura uhonorowany został Wyróżnieniem Specjalnym Jury w kategorii Najlepszy Debiut na 30. Festiwalu Dni Europejskiego Filmu w Pradze. To już kolejny zagraniczny laur dla produkcji Studia Munka SFP.
Organizowane od 30 lat Dni Europejskiego Filmu w Czechach to impreza prezentująca najlepsze filmy kontynentu w czeskich kinach studyjnych w Pradze, Ostravie i Brnie. Od ubiegłego roku festiwal przyjął formułę konkursową, w ramach której zaproszone tytuły rywalizują o nagrody w kategoriach Najlepszy Debiut oraz Najlepszy Film Muzyczny. To właśnie do udziału w pierwszym z konkursów organizatorzy zaprosili w tym roku „Chleb i sól” Damiana Kocura.

 - Uniwersalnym tematem współczesnego filmu europejskiego jest młodość, czy to dojrzewanie, relacje z rodzicami czy poszukiwanie własnej tożsamości. Jakby filmowcy widzieli jedyną nadzieję w nadchodzącym pokoleniu – mówił kurator programu DEF dramaturg Šimon Šafránek.

„Chleb i sól” opowiada o wchodzących w dorosłość braciach Tymku i Jacku – pianistach z niewielkiego miasteczka gdzieś w Polsce, którzy muszą mierzyć się z problemami akceptacji, własnymi lękami i wyzwaniami współczesności. Film doskonale wpisał się w tę festiwalową formułę wzbudzając aplauz widzów i zdobywając uznanie Jury. O przyznaniu Kocurowi Wyróżnienia Specjalnego zdecydowali czeska aktorka Hana Vagnerová, krytyk filmowy Aleš Stuchlý, producent Pavel Strnad i słowacki reżyser Juraj Lehotský.

To już kolejne zagraniczne wyróżnienie dla filmu Damiana Kocura, którego dobra passa trwa od września 2022 roku. Wówczas na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji uhonorowano go Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti. Kolejne wyróżnienia i nagrody przyszły wraz z festiwalowymi pokazami w Antalyi, Cottbus, Gijon, Kairze, Bratysławie, a także Gdyni i Gdańsku. Ponadto Damiana Kocura wyróżniono za „Chleb i sól” statuetką Odkrycie Empiku 2022 w kategorii Film oraz Polską Nagrodą Filmową Orzeł w kategorii Odkrycie Roku.

Przed filmem i reżyserem już wkrótce szansa na kolejne nagrody. W nadchodzących dniach „Chleb i sól” rywalizować będzie o tytuł najlepszego filmu w międzynarodowym konkursie Wytyczanie Drogi 16. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA w Krakowie oraz w konkursie filmów fabularnych Międzynarodowego Festiwalu Crossing Europe w austriackim Linz.

„Chleb i sól” zrealizowany został w Studio Munka SFP w ramach programu Sześćdziesiąt Minut finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami filmu są Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska i Jacek Bromski. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

Międzynarodowym agentem sprzedaży „Chleba i soli” jest IKH Pictures Promotion.
LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  27.04.2023
Zobacz również
Majówka ze Studiem Munka SFP w Cieszynie i Krakowie
W lato druga edycja BiG Festivalowski - Festiwalu Sztuki Pozytywnej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll