PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Okrzyknięty filmowym odkryciem 2022 roku „Chleb i sól” Damiana Kocura powalczy o statuetkę Jańcia Wodnika podczas 28. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia”. Dodatkowo w programie znalazło się aż siedem krótkometrażowych produkcji Studia Munka SFP. Impreza odbędzie się we Wrześni w dniach 19-22 kwietnia.
Celem organizowanego od blisko 30 lat Festiwalu Prowincjonalia jest popularyzacja sztuki filmowej oraz zaakcentowanie roli filmu w życiu społecznym. Impreza ma charakter konkursu prezentującego najlepsze polskie filmy fabularne, telewizyjne i dokumentalne, w których dominuje świat prostych, uniwersalnych wartości, subtelność i estetyka narracji. Organizatorom szczególnie zależy na wyróżnieniu tytułów o wysokich walorach artystycznych i humanistycznych. Pragną również, aby Festiwal inspirował do nowych, ciekawych dokonań oraz tworzył atmosferę otwartości i zaufania między ludźmi - bez uprzedzeń, stereotypów i ksenofobii.

Tegoroczną inaugurację festiwalu w środę, 19 kwietnia uświetni pokaz „Chleba i soli” Damiana Kocura oraz spotkanie z jego twórcami. - Akcja filmu dzieje się na polskiej prowincji, ale równie dobrze mogłaby się wydarzyć w każdym innym zakątku naszego globu, także w przestrzeni wielkomiejskiej. Ten uniwersalny na wielu płaszczyznach debiut młodego reżysera od razu zwrócił naszą uwagę. Synergia filmu z ideą Prowincjonaliów jest uderzająca – piszą organizatorzy w uzasadnieniu wyboru filmu otwarcia.

Od czasu światowej premiery na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie uhonorowano go Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti, „Chleb i sól” zgromadził na swoim koncie kilkanaście zagranicznych i polskich nagród i wyróżnień, a przez krytykę okrzyknięty został najlepszym polskim debiutem ostatnich lat. Obraz Damiana Kocura to kolejna produkcja Studia Munka SFP zrealizowana w ramach programu Sześćdziesiąt Minut finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami filmu są Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska i Jacek Bromski. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

Obok „Chleba i soli” w programie Prowincjonaliów licznie reprezentowane będą krótkometrażowe produkcje Studia Munka SFP: fabuły – opowiadająca o odkrywaniu własnej seksualności „Victoria” Karoliny Porcari z rewelacyjną kreacją Katarzyny Figury (prod. wyk. Mizar Films, TVN, All For Movies) i w słodko-gorzki sposób mówiący o trudach zmagania z alkoholowym nałogiem „Wróbel” Marcina Janosa Krawczyka z Dariuszem Toczkiem w roli głównej (prod. wyk. Janos Film Production), dokumenty – opowiadający o magii, samotności i miłości na jednej z indonezyjskich wysp „Moody” Karoliny Karwan i Tomasza Rattera (koprod. FDR Studio, Głośno Studio), przejmująca historia poszukiwania własnych korzeni „Opowiedz mi o mnie” Macieja Millera (prod. wyk. Maj Film Produkcja Filmowa, Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie) i będący intymną spowiedzią pustelnika z wyboru „Sen Wujka Vakho” Joanny Rój (prod. wyk. Centrum Kształcenia Suplement Stanisław Rój) oraz animacje – teledyskowy policyjno-hiphopowy „Kot” Zofii Strzeleckiej (prod. wyk. How How Studio) oraz hipnotyzująca animacja o rutynie i odnajdywaniu w niej sensu „Music of Sonny” Klementyny Margolis i Anny Sałacińskiej (prod. wyk. SPInka Film Studio). Festiwalowym pokazom towarzyszyć będą spotkania z zaproszonymi twórcami.

Krótkometrażowe produkcje Studia Munka SFP zrealizowane zostały w ramach programów Trzydzieści Minut, Pierwszy Dokument i Młoda Animacja realizowanych ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerami i koproducentami programu Trzydzieści Minut są telewizja TVN i CANAL+ Polska.

Laureatów 28. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” poznamy 22 kwietnia.

LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  18.04.2023
Zobacz również
Polski film dokumentalny na MFF w Cannes
Dzień Jerzego Ridana w Nowej Hucie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll