PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
20. edycja Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dn. 12 - 21 maja w ośmiu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie oraz od 23 maja do 4 czerwca online na mdag.pl.
Hasło tegorocznej edycji MDAG brzmi „Nie bądź obojętny_a” i odwołuje się do słynnych słów Mariana Turskiego, które stały się także hasłem obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim organizowanych przez Muzeum POLIN.

Wśród filmów, które powalczą o tytuł Najlepszego Filmu Polskiego, znalazły się najnowsze polskie produkcje dokumentalne. W filmie „Vika!” Agnieszka Zwiefka pokazuje najstarszą polską DJ-kę, jej niezwykłą energię oraz zmagania z powoli coraz słabszym ciałem, za to Jakub Piątek zaprezentuje swój najnowszy film „Pianoforte”, który miał premierę w Sundance. To trzymająca w napięciu niczym rasowy thriller opowieść o osobach uczestniczących w Konkursie Chopinowskim. Kuba Mikurda, dwukrotny zdobywca Nosa Chopina podczas MDAG, tym razem zaprezentuje publiczności świeże spojrzenie na „Solaris” Stanisława Lema w filmie „Solaris Mon Amour”.

W ramach tegorocznej retrospektywy „Kiedy księżyc świeci przez drzwi” w czasie MDAG zostanie zaprezentowana twórczość filmowa Trinh T. Minh-ha, urodzonej w Wietnamie i tworzącej w USA reżyserki, pisarki, kompozytorki, teoretyczki i profesorki. Pięć jej filmów porusza tematy związane z tożsamością, przynależnością kulturową, teorią feministyczną i postkolonialną.

20. edycja festiwalu będzie również powrotem do najważniejszych tytułów ostatnich dwóch dekad. 20 legendarnych filmów na 20-lecie MDAG to autorski wybór dyrektora i założyciela festiwalu Artura Liebharta. To tytuły, które w szczególny sposób zapisały się w historii Millennium Docs Against Gravity i kina dokumentalnego. 10 z nich zostanie zaprezentowanych w kinach a 10 w części online festiwalu. Siła siostrzeństwa to opowieści o solidarności, tworzeniu bezpiecznych przestrzeni, szukaniu swojej drogi oraz wspólnym działaniu wobec przemocy i nierówności, które podejmują kobiety na całym świecie. Se_x Work to sekcja poświęcona pornografii i pracy seksualnej, We're Here, We're Queer odpowiada na pytanie, jak żyje się osobom LGBTQ+ w różnych strona świata, z kolei Siła słowa to spojrzenie na twórczość największych postaci świata literatury, takich jak Elfriede Jelinek, Annie Ernaux, Stanisław Lem, Guy Debord czy Umberto Eco. W sekcji What the Doc?! zaprezentowane zostaną niecodzienne historie, które potrafią wprawić w zdumienie, rozbawić ale też przerazić. Powraca sekcja Cinéma, Mon Amour opowiadająca o najważniejszych reżyserach_kach współczesnego kina oraz odpowiedzialności dokumentalistów za bohaterów_ki. Podczas festiwalu zostanie zaprezentowany też wybór najciekawszych doświadczeń VR pod nazwą Reality Check.

Na festiwalu nie zabraknie hitów z największych festiwali. Werner Herzog powraca z filmem „Scena myśli” (Theatre of Thought), w którym bada jedyne miejsce na Ziemi, do którego jeszcze nie dotarł - ludzki mózg, stawiając równocześnie pytanie o rolę neurobiologii we współczesnym świecie. Z kolei Laura Poitras („Citizenfour”), na festiwal po raz pierwszy zaprezentuje polskiej publiczności film „Całe to piękno i krew” (All the Beauty and the Bloodshed), który zdobył główną nagrodę na festiwalu w Wenecji oraz nominację do Oscara. To opowieść o Nan Goldin - fotografce, które zdobyła sławę, dokumentując życie osób LGBT+ w Stanach Zjednoczonych i epidemię AIDS w latach 80. i 90. a obecnie walczy z koncernem farmaceutycznym odpowiedzialnym za kryzys opioidowy. Anna Hints, nagrodzona nagrodą reżyserską w Sundance, zabierze z kolei publiczność do estońskiej sauny w filmie „Siostrzeństwo świętej sauny” (Smoke Sauna Sisterhood). To miejsce, gdzie kobiety mogą podzielić się swoimi najbardziej intymnymi historiami oraz przeżyciami. W programie znalazł się także wielki zwycięzca festiwalu IDFA, film „Apolonia, Apolonia” Lei Glob. To intymny portret malarki Apolonii Sokol, która walczy o zaistnienie w świecie sztuki. Mistrz kina dokumentalnego Nikolaus Geyrhalter w „Nie na miejscu” (Matter Out of Place) opowiada z kolei, jak radzimy sobie z nadprodukcją śmieci, w sugestywnych obrazach pokazując globalną skalę problemu.

Filmowym podróżom będą tradycyjnie towarzyszyły spotkania z twórcami_czyniami i bohaterami_kami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie. W tym roku po raz pierwszy powstanie także „safe space" - inkluzywna przestrzeń do rozmów o psychologii oraz seksualności w warszawskiej Kinotece. Będą się tam także odbywały dyżury psychologiczne dla wszystkich osób, które w szczególny sposób poczuły się dotknięte przez festiwalowe filmy.

W programie nie zabrakło również filmów opowiadających o różnych obliczach wojny w Ukrainie. „Skąd dokąd” (In the Rearview) Maćka Hameli opowiada o początku rosyjskiej agresji z 2022 roku. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach, który należy do reżysera. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań. Skali zniszczeń, które niesie ze sobą wojna oraz próbie powrotu do normalności na wyzwolonych obszarach przyglądają się z kolei Piotr Pawlus i Tomasz Wolski w filmie „W Ukrainie”.W obliczu rosyjskiej inwazji z 2022 roku zupełnie nowego wymiaru nabiera film Alisy Kovalenko - „Nie znikniemy” (We Will Not Fade Away). Wracamy w nim do 2019 roku. Obserwujemy piątkę wchodzących w dorosłość nastolatków, którzy zaczynają poważnie myśleć o swojej przyszłości. Alisa Kovalenko nie tworzy filmu o dramacie wojny, ale pełną nadziei i piękna płynącego z bohaterów opowieść o dojrzewaniu.

Sprzedaż karnetów w cenie 250 zł odbywa się przez stronę festiwalową mdag.pl oraz przez stronę eventim.pl/20mdag (gdzie należy wybrać zakładką "Karnety"). Sprzedaż karnetów potrwa do 24 kwietnia 2023 r. lub do wyczerpania puli.

Więcej informacji na stronie: www.mdag.pl.

LK
MDAG
Ostatnia aktualizacja:  27.03.2023
Zobacz również
Nabór zgłoszeń na XV Festiwal Filmowy NNW 2023
Nabór na festiwal filmów satyrycznych Pyszadło 2023
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll