PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Smart7 to unikalny, wędrowny konkurs, obejmujący swoim zasięgiem festiwale w różnych miejscach Europy. Sekcja składa się z siedmiu filmów wybranych wspólnie przez kuratorów i kuratorki MFF Nowe Horyzonty (Polska), Kino Pavasaris IFF (Litwa), IndieLisboa IFF (Portugalia), FILMADRID (Hiszpania), Transilvania IFF (Rumunia), Reykjavik IFF (Islandia) i Thessaloniki IFF (Grecja). W selekcji pierwszej odsłony konkursu brały udział dyrektorki artystyczne wrocławskiego festiwalu – Ewa Szabłowska i Małgorzata Sadowska. Polskim reprezentantem w konkursie jest wyprodukowany przez Studio Munka SFP "Chleb i sól" w reżyserii Damiana Kocura.
Siedem konkursowych filmów będzie podróżować w tym roku z Wilna, przez  Lizbonę, Madryt, Kluż-Napokę, Wrocław i Reykjavik, zaś laureat zostanie wyłoniony przez międzynarodowe młode jury (w skład którego wejdzie także przedstawiciel/przedstawicielka z naszego kraju) na kończącym filmową wędrówkę festiwalu w Salonikach. Polskie widzki i widzowie będą mogli zobaczyć wszystkie konkursowe tytuły podczas 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty między 20 a 30 lipca.

Konkurs Smart7: jakie filmy będą walczyć o nagrodę?

Konkurs Smart7 daje przestrzeń nowym głosom europejskiego kina, twórczyniom i twórcom sięgającym po bardzo różne konwencje i strategie artystyczne. W programie znalazł się radykalny, przepiękny islandzki esej Mannviriki, nostalgiczne Indie wchodzące w dialog z mistrzami portugalskiego kina, czy bliski tradycjom kina niezależnego Chleb i sól Damiana Kocura – improwizowany, momentami poetycki, mocno jednak rezonujący z polską rzeczywistością. W surrealistycznej, niezwykle tajemniczej, rumuńsko-polskiej koprodukcji Mammalia przyglądamy się zagadkowemu, kobiecemu kultowi. Oniryczne W suszarni  łączy opowieść o dojrzewaniu na hiszpańskiej prowincji z elementami fantastyki, zaś litewski dramat Za blisko to buzujące skrytymi emocjami studium międzynarodowej adopcji. Aż w końcu błyskotliwy Czarny kamień jest czarną komedią o absurdach codziennego życia w greckiej rodzinie.

Wszystkie konkursowe filmy, niezależnie od wybranych przez ich twórców konwencji i środków ekspresji, są mocno wpisane w lokalność i tematy poruszające społeczności, które przedstawiają. Opowiedziane z perspektywy młodych ludzi, raz ironicznie, a kiedy indziej nostalgicznie, są próbą odnalezienia własnej drogi. Bywają również namysłem nad korzeniami, które kształtują naszą wrażliwość i odbiór świata, tego najbliższego, jak i dalszego, który przenika do najbardziej peryferyjnych zakątków.

Selekcja pierwszej edycji konkursu Smart7:

* Indie, reż. Telmo Churro (Portugalia)
* Za blisko, reż. Austėja Urbaitė (Litwa)
* Mammalia, reż. Sebastian Mihailescu (Rumunia)
* Mannvirki, reż. Gústav Geir Bollason (Islandia)
* Chleb i sól, reż. Damian Kocur (Polska)
* W suszarni, reż. Rocio Mesa (Hiszpania)
* Czarny kamień, reż. Spiros Jacovides (Grecja)

Smart7: wyjątkowa współpraca siedmiu festiwali

Opisany wyżej międzynarodowy konkurs to jedno z działań będących częścią projektu Smart7, w ramach którego siedem europejskich festiwali z siedmiu różnych krajów połączyło siły tworząc sieć, której celem jest odpowiedź na aktualne potrzeby i wyzwania stojące przed branżą festiwalową. To wyjątkowy projekt na filmowej mapie świata, a MFF Nowe Horyzonty jest jedynym festiwalem reprezentującym Polskę w sieci, jednocześnie będąc jej liderem.

MR
Nowe Horyzonty
Ostatnia aktualizacja:  24.03.2023
Zobacz również
16. OFF CAMERA: Ruszył proces akredytacyjny
Łodzią po Wiśle. "Wracamy z tym, co mamy najlepszego"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll